Sprawdzamy wypowiedzi polityków i osób publicznych pojawiające się w przestrzeni medialnej i internetowej. Wybieramy wypowiedzi istotne dla debaty publicznej, weryfikujemy zawarte w nich informacje i przydzielamy jedną z pięciu kategorii ocen.
Liczba myśliwych. Jak Polska wypada na tle Unii Europejskiej?
Liczba myśliwych. Jak Polska wypada na tle Unii Europejskiej?
Statystycznie Polska w Unii Europejskiej to jest kraj, który procentowo ma bardzo małą liczbę myśliwych.
- Według najnowszych danych GUS na koniec marca 2024 roku w Polsce było blisko 131 tys. myśliwych (s. 155). Rok wcześniej było ich nieco mniej, bo 129 tys. (s. 157). Polski Związek Łowiecki na swojej stronie wskazuje, że myśliwych jest obecnie 133 tys.
- Dane na temat liczby myśliwych w Europie zbiera Niemiecki Związek Łowiecki. Najnowsze pochodzą z 2023 roku. Jeśli weźmiemy pod uwagę samą liczbę myśliwych, Polska jest na 12. miejscu wśród krajów UE. Jednak w przeliczeniu na liczbę mieszkańców, a także na powierzchnię kraju, plasuje się na 4. miejscu od końca.
- Rzeczywiście, według najnowszych porównywalnych danych Polska ma mniej myśliwych w przeliczeniu na mieszkańca i na powierzchnię kraju niż zdecydowana większość państw UE. Dlatego wypowiedź Władysława Dajczaka oceniamy jako prawdę.
W Radiu Zachód o myśliwych. Wcześniej Sejm odrzucił projekt ws. badań
W sobotę w Radiu Zachód politycy zaproszeni do studia dyskutowali o cyklicznych i obowiązkowych badaniach dla myśliwych, których wprowadzenia chciał m.in. wiceminister klimatu i środowiska Mikołaj Dorożała. Projekt w tej sprawie złożył klub poselski Polska 2050, ale 9 stycznia został on odrzucony w pierwszym czytaniu przez Sejm głosami polityków PiS, PSL i Konfederacji.
– Projekt był konsultowany, były rozmowy właściwie chyba z każdym ugrupowaniem. W naszej opinii i zamyśle nie była to absolutnie ustawa uderzająca w myśliwych. Chodziło tylko i wyłącznie o zapewnienie nam wszystkim bezpieczeństwa – mówiła Maja Nowak [czas nagrania: 11:50], posłanka Polski 2050. Nie zgodził się z nią poseł PiS Władysław Dajczak.
– To jest uderzenie w polskich myśliwych, w bardzo ważną grupę. Ale też przypomnijmy, że statystycznie Polska w Unii Europejskiej to jest kraj, który procentowo ma bardzo małą liczbę myśliwych – powiedział [czas nagrania: 11:50].
Liczba myśliwych w krajach UE. Jak wygląda na ich tle Polska?
Dane na temat liczby myśliwych w Europie zbiera Niemiecki Związek Łowiecki (Deutscher Jagdverband, DJV). Najnowsze zestawienie obejmuje 2023 rok. Wyodrębniliśmy z niego tylko państwa należące do Unii Europejskiej.
Jeśli weźmiemy pod uwagę samą liczbę myśliwych, Polska plasuje się w połowie zestawienia i zajmuje 12. miejsce. Wyprzedza więc aż 13 państw, takich jak Litwa, Holandia, Czechy czy Estonia. W czołówce znajdują się Francja (1,3 mln myśliwych), Hiszpania (850 tys.) i Włochy (ponad 500 tys.).
W Polsce 1 myśliwy na 300 mieszkańców
Poseł Dajczak mówił jednak, że Polska ma bardzo mało myśliwych „procentowo”, a więc względem liczby mieszkańców kraju lub jego powierzchni. Takie dane Niemiecki Związek Łowiecki również udostępnił.
Zarówno w przeliczeniu na liczbę mieszkańców, jak i na jednostkę powierzchni, Polska w 2023 roku zajmowała 4. miejsce od końca pod względem liczby myśliwych. Procentowo myśliwi w Polsce stanowią 0,33 proc. obywateli naszego kraju. Mniej jest tylko w trzech państwach: w Belgii (0,11 proc.), w Holandii (0,15) i w Rumunii (0,31). W Finlandii to ponad 5 proc. mieszkańców, a w Irlandii – ponad 7 proc.
Wiadomo, ilu myśliwych było w Polsce w 2024 roku. Według najnowszych danych GUS na koniec marca 2024 roku było to 130,6 tys. osób (s. 155). Z kolei Polski Związek Łowiecki (PZŁ) na swojej stronie wskazuje, że myśliwych jest obecnie 132,8 tys.
Za 2024 rok nie ma jeszcze ogólnoeuropejskiego zestawienia, jednak różnica między 2023 a 2024 roku w przypadku Polski jest niewielka i wynosi nieco ponad 2 tys. Według GUS na koniec marca 2023 roku myśliwych było 128,5 tys. (s. 157).
Badania dla myśliwych tylko raz
Myśliwi w Polsce przechodzą badania zdrowotne tylko raz, gdy starają się o pozwolenie na broń w celach łowieckich. Zgodnie z ustawą o broni i amunicji do uzyskania takiego pozwolenia jest potrzebne – poza legitymacją członkowską PZŁ i uprawnieniem do wykonywania polowania – orzeczenie lekarskie i psychologiczne (art. 15 ust. 3).
Badanie musi wykluczyć, że osoba starająca się o broń ma stwierdzone zaburzenia psychiczne, zaburzenia funkcjonowania psychologicznego lub uzależnienie od alkoholu czy substancji psychoaktywnych (art. 15 ust. 1 pkt 2-4). Cykliczne badania (co 5 lat) są wymagane obecnie tylko w przypadku osób posiadających pozwolenie na broń w celu ochrony osobistej lub ochrony osób i mienia (art. 15 ust. 4).
Zwolennicy cyklicznych badań myśliwych przywołują tragiczne wypadki podczas polowań. Przeciwnicy z kolei argumentują, że takie wypadki zdarzają się bardzo rzadko – raz na 1 mln lub 3 mln polowań. Szerzej na ten temat przeczytasz w osobnej analizie na temat myśliwych w Polsce i sporach, jakie toczą się wokół tematu polowań.
Wspieraj niezależność!
Wpłać darowiznę i pomóż nam walczyć z dezinformacją, rosyjską propagandą i fake newsami.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter