Sprawdzamy wypowiedzi polityków i osób publicznych pojawiające się w przestrzeni medialnej i internetowej. Wybieramy wypowiedzi istotne dla debaty publicznej, weryfikujemy zawarte w nich informacje i przydzielamy jedną z pięciu kategorii ocen.
Nowacka chce kryterium LGBT+ w rankingu szkół? To nie jej pomysł
Nowacka chce kryterium LGBT+ w rankingu szkół? To nie jej pomysł
Kapituła Rankingu Liceów i Techników ogłosiła, że o rankingu szkół od 2026 roku będzie decydować nowa kategoria: OTWARTOŚĆ. Każda szkoła średnia będzie oceniana pod kątem promowania tolerancji („Szkoły Przyjazne LGBT+”) i aktywności proeuropejskiej (np. udział w Erasmusie). […] Barbara Nowacka to obłąkana na punkcie lewackiej pseudotolerancji kobieta, która powinna być natychmiast odsunięta od wpływu na edukację polskich dzieci.
- Od ponad dziesięciu lat portal Perspektywy organizuje i publikuje rankingi szkół wyższych, liceów i techników. Wydawcą portalu jest Perspektywy Press sp. z o.o. Związana jest z nim także Fundacja Edukacyjna „Perspektywy”.
- Za metodologię rankingów odpowiadają kapituły. Wśród nich jest Kapituła Rankingu Liceów i Techników, która 3 grudnia postanowiła, że od 2026 roku w ocenie szkół, poza sukcesami uczniów w olimpiadach i wynikami matur, będzie brać pod uwagę także kryterium otwartości.
- Nowe kryterium ma odzwierciedlać aktywność szkoły w wymiarze europejskim, umiejętność realizacji zadań projektowych przez uczniów oraz sukcesy w kształtowaniu tolerancyjnych postaw. Waga wskaźnika nie przekroczy 5 proc.
- W skład kapituły nie wchodzą przedstawiciele Ministerstwa Edukacji Narodowej. Kierownictwo resortu nie tworzy organów spółki Perspektywy Press ani Fundacji Edukacyjnej „Perspektywy”. MEN nie jest nawet partnerem rankingu liceów i techników.
- Przypisywanie zmian w metodologii rankingu minister Nowackiej oceniamy więc jako manipulację polegającą na wyciąganiu fałszywych wniosków z prawdziwych informacji.
Kolejny pomysł Nowackiej? Mylna grafika wprowadza polityków w błąd
„Ministerstwo Edukacji to teraz Ministerstwo Ideologii…” – stwierdziła 3 grudnia jedna ze stron na Facebooku. Widzimy tam grafikę przedstawiającą minister edukacji Barbarę Nowacką. Napis na obrazie informuje: „Ogłoszono, że od 2026 roku o rankingu szkół będzie decydował m.in. ranking LGBTQ+ oraz aktywność proeuropejska”.
Grafika ma pochodzić ze strony Maturalni.com. Dziś na facebookowym profilu tej strony znajdziemy podobny obraz, lecz już nie z twarzą minister Nowackiej, a Waldemara Siwińskiego, prezesa Perspektywy Press sp. z o.o. Jak wynika z historii edycji wpisu, 4 grudnia około 18:00 podmieniono w nim grafikę. Poprzednie zdjęcie – z szefową resortu edukacji – można jednak wciąż zobaczyć na tiktokowym koncie współzałożyciela Maturalni.com.
Zanim strona usunęła grafikę z minister Nowacką, udostępnił ją m.in. szerzący fałszywe informacje w serwisie X profil coolfonpl, poseł Prawa i Sprawiedliwości Michał Woś, a także polityk Nowej Nadziei Tomasz Grabarczyk. Wpis Grabarczyka skopiowała i opublikowała na swoim profilu Konfederacja.
Co zmienia się w rankingu?
Grafika Maturalni.com zawiera prawdziwe informacje. Rzeczywiście Kapituła Rankingu Liceów i Techników obradowała 3 grudnia. Członkowie kapituły postanowili, że od 2026 roku w ocenie szkół, poza sukcesami w olimpiadach i wynikami matur, będzie brane pod uwagę także kryterium otwartości.
Nowe kryterium ma odzwierciedlać aktywność szkoły w wymiarze europejskim, umiejętność realizacji zadań projektowych przez uczniów oraz sukcesy w kształtowaniu tolerancyjnych postaw. Waga wskaźnika nie przekroczy 5 proc.
Jak tłumaczył Waldemar Siwiński, wspomniany prezes Perspektyw, zmiana wynika z potrzeb absolwentów szkół podstawowych, którzy biorą pod uwagę takie kryteria przy wyborze szkoły średniej. Zadeklarował, że „ranking Perspektyw, który stanowi lekturę obowiązkową dla wszystkich ósmoklasistów, jest otwarty na nowe idee i rozwój”.
Za ranking Perspektyw nie odpowiada MEN
Mylącym elementem na grafice ze strony Maturalni.com było zdjęcie minister Barbary Nowackiej. Być może to z jego powodu coolfonpl czy Tomasz Grabarczyk zaczęli oskarżać ją o „obłąkanie” i „lewacką pseudotolerancję”. Tymczasem ani Ministerstwo Edukacji Narodowej, ani jego szefowa nie mają z omawianą zmianą nic wspólnego.
Od ponad dziesięciu lat rankingi szkół wyższych, liceów i techników organizuje i publikuje nie MEN, lecz portal Perspektywy. Wydawcą portalu jest Perspektywy Press sp. z o.o. Związana jest z nim także Fundacja Edukacyjna „Perspektywy”. Za metodologię rankingów odpowiadają kapituły. Wśród nich jest wspomniana Kapituła Rankingu Liceów i Techników.
W skład kapituły nie wchodzą przedstawiciele Ministerstwa Edukacji Narodowej. Kierownictwo resortu nie tworzy organów spółki Perspektyw Press ani Fundacji Edukacyjnej „Perspektywy”. MEN nie jest nawet partnerem rankingu liceów i techników. Przypisywanie zmian w metodologii rankingu minister Nowackiej oceniamy więc jako manipulację polegającą na wyciąganiu fałszywych wniosków z prawdziwych informacji
MEN: Wiązanie minister z tą sprawą jest nieuprawnione
Na wpis Konfederacji w serwisie X, będący kopią słów Tomasza Grabarczyka zareagowało oficjalne konto Ministerstwa Edukacji Narodowej. Resort oświadczył: „wiązanie Minister Edukacji Barbary Nowackiej z tą sprawą jest nieuprawnione”.
Jak czytamy, ani MEN ani żaden obecny lub poprzedni minister edukacji nie mają nic wspólnego z czasopismem Perspektywy. Resort nie współorganizuje tworzenia rankingu i nie ustala jego zasad.
Analiza powstała w ramach projektu Central European Digital Media Observatory (CEDMO) – interdyscyplinarnej sieci ekspertów, naukowców oraz organizacji walczących z dezinformacją w regionie Europy Środkowej. Projekt CEDMO jest finansowany ze środków Unii Europejskiej.
Wspieraj niezależność!
Wpłać darowiznę i pomóż nam walczyć z dezinformacją, rosyjską propagandą i fake newsami.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter