Sprawdzamy wypowiedzi polityków i osób publicznych pojawiające się w przestrzeni medialnej i internetowej. Wybieramy wypowiedzi istotne dla debaty publicznej, weryfikujemy zawarte w nich informacje i przydzielamy jedną z pięciu kategorii ocen.
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
O ile zmniejszyła się liczba wybudowanych statków w polskich stoczniach?
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
O ile zmniejszyła się liczba wybudowanych statków w polskich stoczniach?
W 2016 r. stworzyliście tzw. ustawę stoczniową, która miała dać nowe szanse i możliwości na budowę statków. Sprawdźmy więc, ile tych statków buduje się dzisiaj w Polsce. Panie ministrze, to świeży „Rocznik Statystyczny Gospodarki Morskiej” sprzed kilkunastu dni. Dla porównania, w 2010 r. wybudowano 24 statki, a w 2012 r. – 12, czyli o połowę mniej, w 2018 r. – 6 statków, w 2019 r. – 5 statków.
- W 2016 roku Sejm przyjął tzw. ustawę stoczniową mającą pobudzić polski przemysł stoczniowy
- W roku 2018 i 2019 wybudowano odpowiednio 6 i 5 statków – najmniej licząc co najmniej od roku 2010, w którym wybudowano 24 jednostki pływające.
„Ustawa stoczniowa”
6 lipca 2016 roku Sejm przyjął ustawę o aktywizacji przemysłu okrętowego i przemysłów komplementarnych zwaną potoczenie „ustawą stoczniową”. Celem nowego aktu prawnego miało być pobudzenie rozwoju szeroko rozumianego polskiego przemysłu morskiego ze szczególnym uwzględnieniem preferencji podatkowych.
Jak możemy przeczytać w uzasadnieniu projektu ustawy:
„(ustawa – przyp. Demagog) Stanowi odpowiedź na konieczność zapewnienia ram prawnych, organizacyjnych i finansowych niezbędnych dla wykreowania w Polsce działalności przemysłowej, naukowej i finansowej, ukierunkowanej na rozwój istniejących i stworzenie nowych polskich podmiotów gospodarczych posiadających zdolność zawierania i realizowania kontraktów na budowę statków morskich i śródlądowych jako produktu finalnego powstałego na terytorium RP, jak również na rozwój i stworzenie podmiotów w ramach przemysłów komplementarnych”.
Ile statków budujemy w Polsce?
Główny Urząd Statystyczny co 12 miesięcy publikuje „Rocznik Statystyczny Gospodarki Morskiej”, w którym możemy znaleźć m.in. dane dotyczące liczby wybudowanych statków w polskich stoczniach. Znajdują się one również w wydawanych co dwa lata opracowaniach poświęconych gospodarce morskiej.
Dane dotyczące liczby wybudowanych statków prezentują się następująco:
- rok 2010: 24 statki,
- rok 2011: 14 statków,
- rok 2012: 15 statków,
- rok 2013: 12 statków,
- rok 2014: 8 statków,
- rok 2015: 7 statków,
- rok 2016: 10 statków,
- rok 2017: 12 statków,
- rok 2018: 6 statków,
- rok 2019: 5 statków.
W roku 2017, kiedy ustawa weszła w życie, liczba wybudowanych statków uległa zwiększeniu. W kolejnych dwóch latach odnotowano jednak spadek o ponad połowę. Arkadiusz Marchewka przytoczył poprawne dane dla lat 2019, 2018 i 2010. Pomylił się nieznacznie na swoją niekorzyść co do danych za rok 2012, w którym to wybudowano o trzy statki więcej, niż sugeruje poseł.
Wspieraj niezależność!
Wpłać darowiznę i pomóż nam walczyć z dezinformacją, rosyjską propagandą i fake newsami.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter