Sprawdzamy wypowiedzi polityków i osób publicznych pojawiające się w przestrzeni medialnej i internetowej. Wybieramy wypowiedzi istotne dla debaty publicznej, weryfikujemy zawarte w nich informacje i przydzielamy jedną z pięciu kategorii ocen.
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
Opłaty dla banków spółdzielczych
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
Opłaty dla banków spółdzielczych
Skala tego, co się wydarzyło w systemie SKOK, po pierwsze godzi w bankowość, także w bankowość spółdzielczą, a najzdrowszą częścią naszej bankowości jest sektor banków spółdzielczych i szkoda, że także ten sektor dzisiaj płaci podwyższonymi wpłatami, bo to jest bodajże, jak pamiętam, system tylko banków spółdzielczych zapłaci w tym roku dodatkowe 190 milionów złotych właśnie na ten fundusz gwarancyjny (…)
Decyzją Rady Bankowego Funduszu Gwarancyjnego wysokość stawek opłat wnoszonych przez banki objęte obowiązkowym systemem gwarantowania w 2015 roku rzeczywiście wzrosła:
- w przypadku opłaty rocznej z 0,1% do 0,189% 12,5-krotności sumy wymogów kapitałowych z tytułu poszczególnych rodzajów ryzyka oraz wymogów kapitałowych z tytułu przekroczenia limitów i naruszenia innych norm określonych w ustawie Prawo bankowe, na dzień 31 grudnia 2014 r. (uchwała nr 28/2014)
- w przypadku opłaty ostrożnościowej z 0,04% do 0,05% 12,5-krotności sumy wymogów kapitałowych z tytułu poszczególnych rodzajów ryzyka oraz wymogów kapitałowych z tytułu przekroczenia limitów i naruszenia innych norm określonych w ustawie Prawo bankowe, na dzień 31 grudnia 2014 r. (uchwała nr 29/2014)
Jednak określenie wysokości wpływów z tego tytułu do Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, szczególnie z samego tylko sektora banków spółdzielczych jest na ten moment przedwczesne i nie do zweryfikowania w żadnym dostępnym publicznie źródle.
Bankowy Fundusz Gwarancyjny informuje o wysokości zgromadzonych środków i uzyskanych wpływach w Raporcie Rocznym dostępnym na stronie Funduszu www.bfg.pl (przykładowy Raport Roczny za rok 2013). Jest on natomiast po zebraniu i opracowaniu potrzebnych informacji publikowany z reguły w roku kolejnym, niż ten którego dotyczy.
W związku z tym dla rzetelnej weryfikacji tej wypowiedzi potrzebne są dane, które zostaną udostępnione przez BFG w Raporcie Rocznym za rok 2015, który na tę chwilę nie jest dostępny i ukaże się najprawdopodobniej dopiero w roku 2016.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter