Sprawdzamy wypowiedzi polityków i osób publicznych pojawiające się w przestrzeni medialnej i internetowej. Wybieramy wypowiedzi istotne dla debaty publicznej, weryfikujemy zawarte w nich informacje i przydzielamy jedną z pięciu kategorii ocen.
PiS idzie na rekord? Ile stron aktów prawnych przybyło w 2023?
PiS idzie na rekord? Ile stron aktów prawnych przybyło w 2023?
Powiedział pan [premier Mateusz Morawiecki – przyp. Demagog] w ’19 roku, że nie ma lepszego, bardziej mierzalnego wskaźnika biurokracji niż liczba stron prawa, które powstaje. […] Niestety za waszych rządów powstawała rekordowa ilość prawa. Tylko w tym roku stworzyliście 37 tys. nowych stron aktów prawnych, ponad 100 stron dziennie. A cała, trwająca 8 lat, wasza biegunka legislacyjna zakończyła się wielką kupą papieru, liczącą ponad 200 tys. stron.
- W trzech kwartałach 2023 roku liczba stron wydanych aktów prawnych wyniosła 25,88 tys. – tak wynika z obliczeń firmy Grant Thornton.
- Oznacza to, że każdego dnia roboczego powstawało statystycznie 137 stron aktów prawnych.
- Szacunki wskazują, że na koniec roku w Polsce powstanie łącznie ok. 37,7 tys. stron aktów prawnych. Wówczas byłby to wynik najwyższy w historii. Liczba ta może być jednak mniejsza ze względu na wybory i zmianę władzy.
- Gdy uwzględnimy lata 2016–2022 oraz trzy kwartały roku 2023, nowe akty prawne za rządów PiS zajęły łącznie 195 163 strony.
- Wypowiedź Sławomira Mentzena oceniamy jako nieweryfikowalną, ponieważ nie dysponujemy pełnymi danymi za rok 2023. Dostępne informacje mają charakter szacunkowy.
Sejm zadecydował o wyborze premiera
Podczas posiedzenia sejmowego 11 grudnia swoje exposé wygłosił Mateusz Morawiecki. Następnie przemówienie premiera było komentowane przez przedstawicieli klubów i kół parlamentarnych.
Konfederację reprezentował Sławomir Mentzen, który skrytykował rząd Mateusza Morawieckiego. Według Mentzena rząd Morawieckiego, zamiast prawo upraszczać, miał je komplikować. Polityk Konfederacji przedstawił przy tym, jak w ciągu ostatnich lat zwiększyła się liczba stron tworzonego prawa.
Po debacie odbyło się głosowanie, w którym rząd Mateusza Morawieckiego nie uzyskał wotum zaufania. Następnie Sejm wskazał na premiera Donalda Tuska. Kandydat koalicji KO-Trzecia Droga-Lewica uzyskał wotum zaufania. Prezydent powołał więc Donalda Tuska na stanowisko premiera.
Inflacja przepisów prawa
Badaniem zmienności systemu prawnego w Polsce zajmuje się firma Grant Thornton, która wydaje raport zatytułowany „Barometr prawa”. IX edycja raportu podsumowuje rok 2022. Autorzy wyliczyli, że w roku 2022 powstało 31 475 stron prawa. Oznacza to, że każdego dnia roboczego powstawało 125 nowych stron aktów prawnych.
Według wyliczeń autorów raportu w 2022 roku liczba stron nowego prawa wzrosła o połowę w stosunku do roku 2021. Najwięcej stron aktów prawnych (14,9 tys.) zostało wydanych przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Dokumenty te dotyczyły ochrony przyrody.
Gdyby nie uwzględniać prawa wydanego przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska, liczba stron wydanych aktów prawnych w 2022 roku wynosiłaby 17,7 tys.
Do końca trzeciego kwartału 2023 roku powstało prawie 26 tys. stron
Nie dysponujemy jeszcze raportem końcowym za rok 2023, jednak w październiku 2023 roku firma Grant Thornton przygotowała aktualizację za pierwsze trzy kwartały obecnego roku.
Z wyliczeń zawartych w raporcie wynika, że od stycznia do końca września 2023 roku powstało łącznie 25,88 tys. stron aktów prawnych. Oznacza to, że na każdy dzień roboczy przypadało 137 stron.
Rok 2023 rekordowy pod względem liczby stron prawa?
Autorzy raportu obliczyli, że przyrost liczby stron wyprodukowanych aktów prawnych w pierwszych trzech kwartałach 2023 roku był większy o 19 proc. niż w roku poprzednim. Na tej podstawie autorzy oszacowali, że do końca roku liczba utworzonych stron aktów prawnych wyniesie 37,7 tys.
W aktualizacji z października autorzy podkreślili, że:
„Jeśli przyjąć założenie, że wzrost produkcji prawa o 19% utrzyma się w IV kwartale, to w całym 2023 roku przyjętych zostałoby 37,8 tys. stron maszynopisu przepisów, czyli najwięcej w historii”.
Faktyczna liczba może odbiegać jednak od szacunków i być ostatecznie mniejsza. Wynika to z okresu wyborczego oraz procesu zmiany władzy.
Dla porównania, za pierwsze dwa kwartały 2023 roku tempo wzrostu względem roku poprzedniego wyliczono na 35 proc. Na podstawie tych założeń w lipcu 2023 roku autorzy oszacowali, że liczba nowych stron aktów prawnych na koniec roku 2023 wyniesie 42,9 tys.
Wspieraj niezależność!
Wpłać darowiznę i pomóż nam walczyć z dezinformacją, rosyjską propagandą i fake newsami.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter