Sprawdzamy wypowiedzi polityków i osób publicznych pojawiające się w przestrzeni medialnej i internetowej. Wybieramy wypowiedzi istotne dla debaty publicznej, weryfikujemy zawarte w nich informacje i przydzielamy jedną z pięciu kategorii ocen.
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
Priorytety Olafa Scholza. Które państwa odwiedził nowy kanclerz Niemiec?
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
Priorytety Olafa Scholza. Które państwa odwiedził nowy kanclerz Niemiec?
Nowy kanclerz Niemiec, w tym tygodniu zaprzysiężony, najpierw odwiedził Brukselę, później Paryż. Trzecia jego wizyta zagraniczna to wizyta w Warszawie.
- Olaf Scholz został zaprzysiężony na stanowisko kanclerza Niemiec 8 grudnia 2021 roku. Na swoją pierwszą wizytę obrał Paryż, gdzie 10 grudnia spotkał się z prezydentem Emmanuelem Macronem.
- Jeszcze tego samego dnia Scholz zdążył odwiedzić Brukselę, gdzie spotkał się z przewodniczącą Komisji Europejskiej, przewodniczącym Rady Europejskiej oraz sekretarzem generalnym NATO. W międzyczasie odbył rozmowę telefoniczną z prezydentem USA Joe Bidenem.
- Do Polski Scholz przyjechał 12 grudnia. Spotkał się z premierem Mateuszem Morawieckim.
- Zbigniew Kuźmiuk podał co prawda niepoprawną kolejność dwóch pierwszych wizyt nowego kanclerza, nie zmienia to jednak znacząco wydźwięku wypowiedzi, której celem było podkreślenie, że dobre relacje z Polską są jednym z priorytetów polityki Scholza. W związku z tym wypowiedź oceniamy jako prawdziwą.
Nowy kanclerz Niemiec
Angela Merkel odeszła ze stanowiska kanclerz Niemiec. Wrześniowe wybory parlamentarne wygrała Socjaldemokratyczna Partia Niemiec, która weszła w koalicję z partią Zielonych oraz FDP (Wolna Partia Demokratyczna). Więcej o planach i programie nowego rządu przeczytasz w naszej niedawnej analizie.
Stanowisko kanclerza objął socjaldemokrata Olaf Scholz, który został zaprzysiężony na to stanowisko w środę, 8 grudnia.
Zmiana lidera naszych zachodnich sąsiadów stała się jednym z tematów rozmowy w „Gościu Wiadomości” na antenie TVP Info, 12 grudnia. Zapytany o tę kwestię Zbigniew Kuźmiuk zaczął swoją wypowiedź od podkreślenia, że wizyta w Polsce jest jednym z pierwszych celów nowego kanclerza.
– To jest podkreślenie wagi relacji pomiędzy Niemcami i Polską. I dobrze, że nowy niemiecki rząd właśnie tą wizytą te relacje podkreśla – mówił europoseł PiS.
Pierwsza wizyta Scholza po zaprzysiężeniu
W swoją pierwszą podróż po objęciu stanowiska kanclerz Scholz udał się już dwa dni później. W piątek, 10 grudnia, odwiedził on Paryż, gdzie spotkał się z prezydentem Emmanuelem Macronem.
EN DIRECT | Conférence de presse conjointe du Président @EmmanuelMacron et du Chancelier de la République fédérale d’Allemagne @OlafScholz. https://t.co/ki3sSyV52f
— Élysée (@Elysee) December 10, 2021
Nowy kanclerz ma w planach ścisłą współpracę z Francją w obliczu wyzwań czekających Unię Europejską. Niemiecki socjaldemokrata ma wiele wspólnych poglądów z francuskich prezydentem – na pewno połączy ich również niemieckie poparcie dla pomysłu federalizacji UE, w którym od kilku lat głośno mówi się o zacieśnianiu współpracy między państwami członkowskimi UE.
Wizyta w Brukseli
Jeszcze tego samego dnia Scholz opuścił Francję, aby w Brukseli spotkać się z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen, przewodniczącym Rady Europejskiej Charlesem Michelem i sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem.
Na spotkaniu z KE nowy kanclerz poruszył m.in. kwestię sytuacji na Ukrainie. Zaznaczył, że niepokoi go koncentracja rosyjskich wojsk wzdłuż ukraińskich granic: – Musimy wspólnie się starać, by zadbać o to, żeby wszyscy czuli się bezpiecznie i żeby granice w Europie były nienaruszalne (…). To jest zadanie na teraz – mówił.
Rozmowa z prezydentem USA
Olaf Scholz miał 10 grudnia bardzo pracowity dzień. Oprócz wizyty w Paryżu oraz w Brukseli zdążył jeszcze odbyć rozmowę telefoniczną z Joe Bidenem.
Prezydent USA pogratulował niemieckiemu politykowi zaprzysiężenia na stanowisko, a następnie liderzy rozmawiali na temat sytuacji na Ukrainie oraz zagrożenia ze strony rosyjskiej.
Oprócz tego politycy przedyskutowali takie problemy, jak trwająca walka z pandemią COVID-19 oraz przeciwdziałanie zmianom klimatycznym.
Wizyta w Polsce
Niemiecki kanclerz wyruszył w podróż do Polski 12 grudnia. Spotkał się tu z premierem Mateuszem Morawieckim, z którym poruszył m.in. takie tematy jak: sprawy polityki Unii Europejskiej, kryzys migracyjny, kwestie energetyczne oraz sytuacja na wschodniej granicy UE.
???? Trwa spotkanie premiera @MorawieckiM i kanclerza Niemiec @OlafScholz w #KPRM. pic.twitter.com/akOuBOqF5j
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) December 12, 2021
Kilka dni wcześniej premier Morawiecki zapowiedział, że podczas spotkania zamierza przekonywać Scholza „do tego, aby nie dać się, nie ulec presji ze strony Rosji i także nie pozwolić na to, żeby Nord Stream 2 był instrumentem szantażu Ukrainy, instrumentem szantażu Polski, instrumentem szantażu wobec UE”.
W Warszawie Scholz wypowiedział się również na temat trwającego kryzysu migracyjnego na granicy polsko-białoruskiej: – Jesteśmy solidarni z Polską w kwestii kryzysu migracyjnego. Wiemy, przed jak wielkimi wyzwaniami stoi Polska w związku z atakami na granicę.
Polityków poróżnił jednak temat wizji kształtu Unii Europejskiej w przyszłości. W umowie koalicyjnej nowego niemieckiego rządu znalazł się zapis optymistycznie odnoszący się do planu federalizacji, natomiast polski premier stwierdził, że – jego zdaniem – jest to pomysł „utopijny” i „niebezpieczny”.
Jak zaznaczył: – Europa będzie silna, kiedy będzie Europą suwerennych państw, Europą ojczyzn.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter