Sprawdzamy wypowiedzi polityków i osób publicznych pojawiające się w przestrzeni medialnej i internetowej. Wybieramy wypowiedzi istotne dla debaty publicznej, weryfikujemy zawarte w nich informacje i przydzielamy jedną z pięciu kategorii ocen.
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
Projekt ustawy reformującej Janosikowe
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
Projekt ustawy reformującej Janosikowe
PO nie pozwala, żeby w Sejmie był procedowany obywatelski projekt o dochodach jednostek samorządu terytorialnego, to jest projekt, który daje większy udział w podatkach samorządom.
Projekt, o którym mówi J. Sasin to Obywatelski projekt ustawy o zmianie ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego, czyli ustawa reformująca tz. “janosikowe”. PO była jednak klubem, który zdecydowanie sprzeciwił się odrzuceniu projektu tej ustawy. J. Sasin mógł mieć na myśli głosowanie przedstawicieli Platformy Obywatelskiej w komisjach, które ten projekt odrzuciły.
Dokumenty, które zostały udostępnione Demagogowi przez Kancelarię Sejmu, pokazują, że i te przypuszczenia nie są prawdziwe. Podczas posiedzenia komisji w dniu 24 lipca 2012 roku, 15 przedstawicieli PO głosowało za wnioskiem, natomiast 14 posłów – przeciwko. Wstrzymało się 2 przedstawicieli PO, 4 nie brało udziału. Reprezentanci PiS z kolei jednomyślnie głosowali za wnioskiem.
Projekt ustawy wpłynął do Sejmu 9 sierpnia 2011 roku, I czytanie odbyło się 15 lutego 2012 roku, a II czytanie – 23 października 2013 roku.
Po pracach nad projektem w Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej oraz Komisji Finansów Publicznych, projekt ustawy odrzucono. W komisjach tych większość stanowią posłowie Platformy Obywatelskiej, nie ma jednak informacji o tym ilu przedstawicieli tej formacji głosowało za odrzuceniem projektu ustawy.
Podczas II czytania odbyło się głosowanie nad przyjęciem wniosku komisji o odrzucenie projektu ustawy o zmianie ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego. 56 posłów głosowało za tym wnioskiem, przeciwko – 293, zaś od głosu wstrzymało się 90. W klubie PO 198 posłów zagłosowało przeciwko temu wnioskowi, PiS w większości wstrzymał się od głosu (za – 28, przeciw – 20).
W drugim głosowaniu proporcje wyglądały podobnie – PO w większości zagłosowała przeciwko odrzuceniu (197 głosów), zaś 43 posłów PiS zagłosowało za a 18 przeciw. W wyniku tych głosowań projekt ustawy skierowano ponownie do komisji sejmowych.
Wspieraj niezależność!
Wpłać darowiznę i pomóż nam walczyć z dezinformacją, rosyjską propagandą i fake newsami.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter