Sprawdzamy wypowiedzi polityków i osób publicznych pojawiające się w przestrzeni medialnej i internetowej. Wybieramy wypowiedzi istotne dla debaty publicznej, weryfikujemy zawarte w nich informacje i przydzielamy jedną z pięciu kategorii ocen.
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
Przedawnienie w polskim prawie podatkowym
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
Przedawnienie w polskim prawie podatkowym
W Polsce akurat konstrukcja przedawnień jest taka, że przy pomocy pewnych instrumentów zawartych w jeszcze obowiązującej ordynacji podatkowej można doprowadzić do tego, że to przedawnienie nigdy nie nastąpi. Można zastosować środek egzekucyjny, zająć konto podatnikowi i to przedawnienie biegnie jeszcze raz. Generalnie przedawnienie wynosi 5 lat, ale w związku z tym, że można ten środek egzekucyjny stosować wielokrotnie, przedawnienie może trwać 550 lat.
Powołując się na artykuł 70 ustawy o ordynacji podatkowej (Dz.U.2012.0.749 t.j. – Ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa):
§ 4. Bieg terminu przedawnienia zostaje przerwany wskutek zastosowania środka egzekucyjnego, o którym podatnik został zawiadomiony. Po przerwaniu biegu terminu przedawnienia biegnie on na nowo od dnia następującego po dniu, w którym zastosowano środek egzekucyjny.
Prawdą jest więc, że po zastosowaniu środka egzekucyjnego, bieg terminu przedawnienia rozpoczyna się na nowo wraz z dniem, od którego zastosowano środek.
Wspieraj niezależność!
Wpłać darowiznę i pomóż nam walczyć z dezinformacją, rosyjską propagandą i fake newsami.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter