Sprawdzamy wypowiedzi polityków i osób publicznych pojawiające się w przestrzeni medialnej i internetowej. Wybieramy wypowiedzi istotne dla debaty publicznej, weryfikujemy zawarte w nich informacje i przydzielamy jedną z pięciu kategorii ocen.
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
Referendum w sprawie wieku emerytalnego
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
Referendum w sprawie wieku emerytalnego
[O Bronisławie Komorowskim] Być może z różnymi ludźmi się spotyka, ale z tymi którzy przyszli w sprawie referendum dotyczącego wieku emerytalnego i przynieśli 2 i pół miliona podpisów się nie spotkał.
Wniosek o przeprowadzenie referendum w sprawie wieku emerytalnego został zgłoszony z inicjatywy NSZZ “Solidarność” i został odrzucony przez Sejm 30 marca 2012.
Prócz Sejmu, prawo do zarządzenia referendum ogólnokrajowego przysługuje również Prezydentowi RP (za zgodą Senatu wyrażoną bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby senatorów). 29 marca 2012 r. Prezydent podkreślał, że decyzja o zarządzeniu referendum bez wcześniejszej debaty jest aktem politycznej demonstracji.
W maju 2012 r. Prezydent Bronisław Komorowski spotkał się z delegacją NSZZ „Solidarność” (w tym z przewodniczącym Piotrem Dudą), gdzie tematem głównym była decyzja w sprawie nowelizacji ustawy o emeryturach. Po odbytych konsultacjach nie została podjęta decyzja o rozporządzeniu referendum.
Wspieraj niezależność!
Wpłać darowiznę i pomóż nam walczyć z dezinformacją, rosyjską propagandą i fake newsami.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter