Sprawdzamy wypowiedzi polityków i osób publicznych pojawiające się w przestrzeni medialnej i internetowej. Wybieramy wypowiedzi istotne dla debaty publicznej, weryfikujemy zawarte w nich informacje i przydzielamy jedną z pięciu kategorii ocen.
Rekordowo niskie bezrobocie w Polsce. Jak było za rządów lewicy?
Rekordowo niskie bezrobocie w Polsce. Jak było za rządów lewicy?
Za rządów lewicy mieliśmy 3 mln bezrobotnych.
- Według danych GUS przez większość rządów SLD i UP, w latach 2001–2005, liczba zarejestrowanych bezrobotnych wynosiła 3 mln lub więcej.
- W związku z powyższym wypowiedź oceniamy za prawdziwą.
Rusecka krytykuje PO i Lewicę
W ubiegłą sobotę w „Gościu Wiadomości” wystąpili Urszula Rusecka z PiS oraz Dariusz Wieczorek z Nowej Lewicy. Posłanka krytykowała Platformę Obywatelską, że ta nie przedstawiła programu politycznego podczas ostatniej konwencji w Radomiu. Rusecka podkreśliła także, że w jej opinii partie powinny być wiarygodne, kwestionując przy okazji rzetelność KO i Lewicy odnośne do proponowanych rozwiązań walce z inflacją.
Jak zaznaczyła, celem obecnego rządu jest ochrona miejsc pracy. Jednocześnie przedstawicielka PiS wrzuciła kamyczek do ogródka SLD i UP, przypominając, że za ich rządów w Polsce było 3 mln bezrobotnych.
Bezrobocie w okresie rządów Lewicy
Informacje o liczbie zarejestrowanych bezrobotnych publikowane są przez Główny Urząd Statystyczny (GUS) raz w miesiącu. Z punktu widzenia wypowiedzi posłanki PiS, należy zweryfikować okres od października 2001 roku do września 2005 roku. W tym czasie władzę sprawowała koalicja Sojuszu Lewicy Demokratycznej i Unii Pracy, a także (do 2003 roku) Polskiego Stronnictwa Ludowego.
Z danych GUS wynika, że od listopada 2001 roku do sierpnia 2004 roku liczba osób bez pracy nieprzerwanie przekraczała 3 mln. Największą liczbę osób zarejestrowanych bezrobotnych odnotowano w lutym 2003 roku – 3,34 mln osób.
Liczba bezrobotnych spadła poniżej 3 mln pod koniec 2004 roku (wrzesień, październik, listopad i grudzień), jednakże nieznacznie – do 2,9 mln osób. Na początku 2005 roku ponownie przekroczyła 3 mln osób. Liczba osób bez pracy zaczęła systematycznie spadać od kwietnia 2005 roku.
Wysokie bezrobocie na tle UE
Stopa bezrobocia w czasie rządów Leszka Millera i Jerzego Buzka wynosiła 19-20 proc. Polska na tle państw unijnych (jeszcze przed akcesją) wypadała relatywnie słabo. Wówczas w państwach należących do Unii Europejskiej bezrobocie wahało się od 3 do 10 proc. w skrajnych przypadkach. Podobne bezrobocie jak w Polsce odnotowywano w Słowacji i Bułgarii.
Dopiero po wejściu do UE i otwarciu się Polski na rynki zagraniczne można zaobserwować spadek bezrobocia oraz liczby bezrobotnych. Od przystąpienia Polski do UE bezrobocie utrzymuje się na niższym poziomie w porównaniu z okresem przedakcesyjnym. Obecnie bezrobocie jest na najniższym poziomie od 30 lat – stopa bezrobocia spadła poniżej 5 proc.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter