Sprawdzamy wypowiedzi polityków i osób publicznych pojawiające się w przestrzeni medialnej i internetowej. Wybieramy wypowiedzi istotne dla debaty publicznej, weryfikujemy zawarte w nich informacje i przydzielamy jedną z pięciu kategorii ocen.
Rosja i Białoruś a NATO. Kto ma większy potencjał gospodarczy?
Rosja i Białoruś a NATO. Kto ma większy potencjał gospodarczy?
Kraje członkowskie NATO oraz Unii zamieszkuje łącznie ponad 920 mln ludzi, podczas gdy Rosję, nawet razem z Białorusią, tylko 153 mln, czyli sześciokrotnie mniej. Nominalny produkt krajowy brutto krajów NATO i Unii Europejskiej to ponad 45 bln dolarów. Łączne PKB Rosji i Białorusi wynosi zaledwie 2,2 bln dolarów, czyli 20 razy mniej.
Analiza w pigułce
- W 2022 roku populacja Rosji i Białorusi wynosiła 153 mln osób. Kraje UE i NATO zamieszkiwało blisko 980 mln osób, a więc prawie 6,5-krotnie więcej.
- PKB krajów Zachodu jest 22-krotnie większe niż PKB Rosji i Białorusi. Kraje UE i NATO w 2022 roku wytworzyły towary i usługi o wartości 49,8 bln dolarów. PKB Rosji i Białorusi przekroczyło 2,2 bln dolarów.
- W wypowiedzi Radosława Sikorskiego znacząco nie zgadza się liczba mieszkańców państw NATO i UE. Jednocześnie rzeczywiste liczby jeszcze bardziej przemawiają za tezą ministra, że NATO i UE ma większy potencjał od Rosji i Białorusi. Dlatego jego wypowiedź oceniamy jako częściową prawdę.
Sikorski: „to nie my, Zachód, powinniśmy obawiać się starcia z Rosją”
Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski wygłosił w Sejmie przemówienie dotyczące zadań polskiej polityki zagranicznej w 2024 roku. Znaczną część swojego wystąpienia szef resortu spraw zagranicznych poświęcił wojnie za naszą wschodnią granicą.
W trakcie exposé Sikorski skupił się m.in. na porównaniu potencjału krajów Zachodu (UE i NATO) z możliwościami Rosji i Białorusi (s. 8). Polityk przytoczył szereg danych gospodarczych oraz tych dotyczących wojskowości. Zdaniem Sikorskiego, państwa Zachodu wspólnie dysponują większymi możliwościami niż Moskwa i Mińsk.
„A więc to nie my, Zachód, powinniśmy obawiać się starcia z Putinem, lecz na odwrót. Warto o tym przypominać nie po to, żeby wzmagać w Rosjanach poczucie zagrożenia, bo NATO jest paktem obronnym, ale żeby pokazać, że atak Rosji na któregokolwiek z członków Sojuszu skończyłby się jej niechybną klęską. Potencjał militarny i gospodarczy Rosji blednie w porównaniu z potencjałem Zachodu”.
Kraje Zachodu z ponad sześciokrotnie większą populacją
Dane przytoczone przez Sikorskiego są prawdziwe. Zgodnie ze statystykami Banku Światowego na koniec 2022 roku w Rosji żyło 144,1 mln osób, a na Białorusi 9,2 mln osób. Łącznie oba państwa zamieszkiwało 153,3 mln osób.
Populacja krajów Unii oraz NATO jest ponad 6-krotnie większa. Tylko państwa UE w 2022 roku liczyły 447,4 mln mieszkańców. Do nich trzeba doliczyć jeszcze państwa europejskie należące do NATO, a więc: Islandię (382 tys.), Wielką Brytanię (67 mln), Norwegię (5,5 mln), Albanię (2,8 mln), Czarnogórę (617 tys.) i Macedonię Północną (2 mln).
Nie można zapomnieć też o pozaeuropejskich krajach sojuszu. Stany Zjednoczone w 2022 roku zamieszkiwało 333,3 mln osób, Kanadę: 38,9 mln osób, a Turcję: 85 mln osób.
Łącznie w krajach UE i NATO w 2022 roku żyło ok. 980 mln osób.
Potencjał gospodarczy? Zachód deklasuje Rosję i Białoruś
Również pod względem wielkości gospodarki Zachód przeważa nad Rosją i Białorusią. Jak podaje Bank Światowy, w 2022 roku PKB Rosji wynosiło 2,2 bln dolarów (w cenach bieżących). Białoruś natomiast wytworzyła towary i usługi o wartości 72,8 miliardów dolarów. PKB obu państw wynosiło więc ok. 2,3 bln dolarów.
Wyłącznie PKB Unii Europejskiej w 2022 roku to wartość 16,8 bln dolarów. Europejskiej kraje NATO mogą poszczycić się PKB wynoszącym 4,6 bln dolarów. Z kolei PKB państw pozaeuropejskich Sojuszu to 28,5 bln dolarów, z czego 25,4 bln to PKB USA.
Sumarycznie PKB państw UE i NATO wynosi 49,8 bln dolarów. Jest zatem ponad 22-krotnie większe niż PKB Rosji i Białorusi.
Wspieraj niezależność!
Wpłać darowiznę i pomóż nam walczyć z dezinformacją, rosyjską propagandą i fake newsami.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter