Sprawdzamy wypowiedzi polityków i osób publicznych pojawiające się w przestrzeni medialnej i internetowej. Wybieramy wypowiedzi istotne dla debaty publicznej, weryfikujemy zawarte w nich informacje i przydzielamy jedną z pięciu kategorii ocen.
Rosyjskie firmy w Polsce. Jest ich coraz więcej?
Rosyjskie firmy w Polsce. Jest ich coraz więcej?
Tylko w ostatnim roku przybyło 412 rosyjskich firm [w Polsce – przyp. Demagog].
- Liczba firm prowadzonych w Polsce przez osoby z obywatelstwem rosyjskim 8 października 2023 wynosiła 1 390. Tak wynika z danych udostępnionych Demagogowi przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii.
- W 2022 roku, pomimo rosyjskiej agresji na Ukrainę, osoby z obywatelstwem rosyjskim założyły w Polsce 444 nowe firmy. Rok wcześniej udało im się założyć 175 firm.
- Resort rozwoju i technologii podkreśla jednak, że żadne regulacje prawne nie zabraniają prowadzenia działalności gospodarczej w UE przez obywateli Rosji. Ograniczenia dotyczą tylko osób prawnych i fizycznych objętych sankcjami unijnymi bądź krajowymi.
- Centralny Ośrodek Informacji Gospodarczej przygotował raport, z którego wynika, że w Polsce najwięcej spółek z zagranicznym kapitałem działa z Ukrainy, Niemiec i Białorusi. Rosja jest dopiero na 14. miejscu.
- Z tego samego raportu wynika, że w 2023 roku w Polsce działo 1 540 spółek z udziałem rosyjskiego kapitału. W 2023 roku zarejestrowały się 84 spółki z kapitałem rosyjskim, a rok wcześniej: 211.
- W Polsce w 2022 roku przybyło ponad 400 rosyjskich firm (dokładnie 444). Dlatego wypowiedź Donalda Tuska oceniamy jako prawdę.
Tusk: w Polsce przybywa rosyjskich firm
W trakcie minionej już kampanii wyborczej politycy odbywali liczne spotkania z wyborcami i przekonywali ich do głosowania na swoje ugrupowanie. Jednym z takich spotkań był wiec Donalda Tuska w Skarżysku-Kamiennej, który odbył się 15 września 2023 roku.
W trakcie spotkania przewodniczący PO skrytykował [czas nagrania: 36:50] politykę rządu PiS wobec Rosji, zarzucając ugrupowaniu hipokryzję. Jako argument podał, że w Polsce ciągle rośnie liczba rosyjskich firm. Powoływał się przy tym najprawdopodobniej na ustalenia „Rzeczpospolitej”. Czy rzeczywiście tak jest? Sprawdziliśmy.
W Polsce jest prawie 1,5 tys. firm prowadzonych przez Rosjan
Postanowiliśmy zapytać Ministerstwo Rozwoju i Technologii o dane dotyczące liczby rosyjskich firm, które powstawały w Polsce w latach 2008–2023. Ministerstwo nie dysponowało danymi za lata 2008–2017, udostępniło nam jednak dane od roku 2018.
Z otrzymanej odpowiedzi dowiadujemy się, że 8 października 2023 roku w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) zarejestrowane było 1 390 firm, których właściciele mieli obywatelstwo rosyjskie.
W Polsce przybywa rosyjskich firm
Ministerstwo udzieliło nam także informacji na temat tego, ile rosyjskich firm zarejestrowano, a ile wyrejestrowano w poszczególnych latach. W tym przypadku resort podał nam informacje dla osób z podwójnym obywatelstwem.
Okazuje się, że w roku 2022, mimo agresji Rosji na Ukrainę, w Polsce znacznie wzrosła liczba firm założonych przez osoby z obywatelstwem rosyjskim. W tym okresie zarejestrowano 444 firmy prowadzone przez Rosjan, a 64 zlikwidowano.
Oznacza to, że w samym tylko 2022 roku w Polsce powstało 7 rosyjskich firm mniej niż łącznie w latach 2019–2021. Według stanu na 30 września 2023 roku nowo powstałych rosyjskich firm było 462.
Spółki z zagranicznym kapitałem w Polsce. Rosja w tyle
Centralny Ośrodek Informacji Gospodarczej przygotował raport, z którego wynika, że najwięcej spółek z zagranicznym kapitałem w Polsce działa z Ukrainy, Niemiec i Białorusi. Z kolei Rosja zajmuje dopiero 14. miejsce na liście. To stan na koniec września tego roku.
Jak wskazano w raporcie, aż 50 proc. z 103 502 spółek z zagranicznym kapitałem działających w Polsce powstało w ciągu ostatnich pięciu lat. Jeśli chodzi o Rosję, to w 2023 roku w Polsce działało 1 540 spółek z udziałem rosyjskiego kapitału. W 2023 roku zarejestrowały się 84 spółki z kapitałem rosyjskim, a rok wcześniej: 211.
Rosjanie mogą prowadzić działalność gospodarczą w UE
Resort rozwoju i technologii w przesłanej do Demagoga wiadomości podkreśla, że żadne regulacje prawne nie zabraniają obywatelom Rosji prowadzenia działalności gospodarczej w UE (w tym w Polsce):
„Ograniczenia dotyczą osób prawnych i fizycznych objętych sankcjami unijnymi bądź krajowymi, sfery zamówień publicznych i innych restrykcji, w tym sektorowych, wskazanych w przepisach”.
Jak podkreśla MRiT, w ramach obecnych regulacji działalność gospodarczą mogą też podejmować małżonkowie obywateli Ukrainy, w tym także ci posiadający obywatelstwo rosyjskie.
Wspieraj niezależność!
Wpłać darowiznę i pomóż nam walczyć z dezinformacją, rosyjską propagandą i fake newsami.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter