Sprawdzamy wypowiedzi polityków i osób publicznych pojawiające się w przestrzeni medialnej i internetowej. Wybieramy wypowiedzi istotne dla debaty publicznej, weryfikujemy zawarte w nich informacje i przydzielamy jedną z pięciu kategorii ocen.
Rząd szuka zakwaterowania dla relokowanych imigrantów? Fałsz
Rząd szuka zakwaterowania dla relokowanych imigrantów? Fałsz
Dotarliśmy do pisma, które jasno wskazuje, że na gwałt szukają lokali dla imigrantów. Pakt migracyjny już działa, a nie tak jak nas okłamują, że dopiero za dwa lata będzie działał.
- Pakt o azylu i migracji został przyjęty przez Parlament Europejski 10 kwietnia 2024 roku. Następnie 14 maja 2024 roku zatwierdziła go Rada Unii Europejskiej.
- Przepisy paktu nie weszły jeszcze w życie. Państwa członkowskie mają dwa lata na wprowadzenie ich do porządku krajowego.
- Pismo, na które powołuje się Kazimierz Smoliński, zostało skierowane przez Inspektora Nadzoru Budowlanego w Tarnobrzegu do Urzędu Miasta i Gminy w Baranowie Sandomierskim. Dotyczyło ono rutynowych działań związanych z inwentaryzacją obiektów wymienionych w ustawie z dnia 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy.
- Pismo ma więc związek z zakwaterowaniem uchodźców wojennych z Ukrainy, a nie migrantów relokowanych w ramach unijnego paktu, który jeszcze nie obowiązuje. W związku z tym oceniamy tę wypowiedź jako fałsz.
Kazimierz Smoliński o lokalach dla imigrantów
Kazimierz Smoliński, poseł Prawa i Sprawiedliwości, opublikował na swoim profilu na TikToku nagranie, w którym stwierdza, że dotarł do pisma wskazującego na to, że poszukiwane są lokale dla imigrantów.
Polityk dodał, że pakt migracyjny już działa. Uznał, że kłamstwem są informacje o tym, że przepisy te wejdą w życie za dwa lata. Czy pismo, na które powołuje się Kazimierz Smoliński, faktycznie dotyczy paktu migracyjnego? Czy pakt migracyjny w kontekście relokacji migrantów już obowiązuje? Sprawdzamy.
@kazismolinski SZUKAJĄ LOKALI DLA IMIGRANTÓW! #PaktMigracyjny #Imigranci #Granicapolski #KazimierzSmoliński #Smoliński ♬ dźwięk oryginalny – Kazimierz Smoliński
Czym jest pakt migracyjny i kiedy wchodzi w życie?
Na pakt o migracji i azylu składa się dziesięć aktów prawnych reformujących europejską politykę w tym zakresie. Jak stwierdzono w komunikacie Rady Unii Europejskiej, reforma ma na celu: umożliwienie przybycia migrantów w uporządkowany sposób, utworzenie skutecznych i jednolitych procedur oraz zapewnienie sprawiedliwego podziału obciążeń między państwami członkowskimi.
Pakt został przyjęty przez Parlament Europejski 10 kwietnia 2024 roku. Następnie 14 maja 2024 roku regulacje zatwierdziła Rada Unii Europejskiej. Nie weszły jednak one jeszcze w życie.
Zgodnie z przyjętymi aktami prawnymi państwa członkowskie mają dwa lata na transpozycję prawa unijnego do aktów prawa krajowego. Oznacza to, że przyjęte przepisy wejdą w życie najpóźniej 12 czerwca 2026 roku (art. 35 ust. 1).
Podobną wypowiedź Kazimierza Smolińskiego na ten temat zweryfikowaliśmy wcześniej w jednej z naszych analiz.
O jakim piśmie wspomina Smoliński?
Na nagraniu poseł PiS prezentuje zdjęcie pisma Inspektora Nadzoru Budowlanego w Tarnobrzegu. Zwrócono się w nim z prośbą do Urzędu Miasta i Gminy w Baranowie Sandomierskim o wskazanie miejsc służących do zbiorowego zakwaterowania uchodźców.
W związku z pojawiającymi się w przestrzeni publicznej informacjami o przyczynach prowadzonego spisu Starosta Powiatu Tarnobrzeskiego Paweł Bartoszek opublikował komunikat, w którym czytamy:
„[…] pisma zostały skierowane do urzędów miast i gmin, TYLKO I WYŁĄCZNIE w związku z rutynowymi działaniami dotyczącymi inwentaryzacji obiektów wymienionych w Ustawie z dnia 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa […]”
Starosta wskazał, że wpływ na przeprowadzaną inwentaryzację miały zmiany we wspomnianej ustawie. Według jego relacji warunki finansowania przez wojewodę zakwaterowania obywateli Ukrainy opisane w ustawie spowodowały konieczność uzupełnienia przez wojewodów w całym kraju informacji o lokalach, w których można zakwaterować uchodźców.
Co wynika z ustawy?
Ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy została przyjęta w związku z agresją Rosji na Ukrainę, do której doszło 24 lutego 2022 roku. Rozwiązania zawarte w ustawie zwiększyły możliwość pomocy ukraińskim uchodźcom wojennym przebywającym w Polsce.
Z dniem 1 lipca 2024 roku uchylony został artykuł 13 wspomnianej ustawy. Zgodnie z nim każdy podmiot, a szczególnie osoba fizyczna prowadząca gospodarstwo domowe, który zapewniła zakwaterowanie i wyżywienie obywatelom Ukrainy, mogła otrzymać świadczenie pieniężne.
Jednocześnie w mocy pozostały przepisy stanowiące, że działania organów władzy publicznej w zakresie udzielania pomocy obywatelom Ukrainy koordynuje wojewoda (art. 12 ust. 2).
W ustawie tej stwierdza się także, że może on zapewnić pomoc obywatelom Ukrainy, m.in. poprzez organizację zakwaterowania (art. 12 ust. 1). To o tych warunkach wspominał starosta tarnobrzeski. W związku ze zmianami prawnymi od 1 lipca 2024 roku zakwaterowanie uchodźców wojennych możliwe jest tylko w ośrodkach prowadzonych przez wojewodów.
Przeprowadzana inwentaryzacja lokali do kwaterowania uchodźców odbywa się na podstawie ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy. Jest związana ze zmianami w przepisach, które obowiązują do 1 lipca 2024 roku. Pakt o azylu i migracji nie ma wpływu na prowadzone działania, tym bardziej że jego przepisy nie weszły jeszcze w życie.
Wspieraj niezależność!
Wpłać darowiznę i pomóż nam walczyć z dezinformacją, rosyjską propagandą i fake newsami.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter