Sprawdzamy wypowiedzi polityków i osób publicznych pojawiające się w przestrzeni medialnej i internetowej. Wybieramy wypowiedzi istotne dla debaty publicznej, weryfikujemy zawarte w nich informacje i przydzielamy jedną z pięciu kategorii ocen.
Stanisław Tyszka o regulaminowych karach dla posłów
Stanisław Tyszka o regulaminowych karach dla posłów
Beata Michniewicz: Kary regulaminowe, tzn. jakie są możliwe?
Stanisław Tyszka: Możliwe jest odebranie posłom na 3 miesiące połowy wynagrodzenia, możliwe jest wykluczenie posła z posiedzenia.
Zasady odpowiedzialności regulaminowej posłów reguluje uchwała Sejmu RP z dnia 30 lipca 1992 „REGULAMIN SEJMU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ”.
Zgodnie z artykułem 23 ust.1 uchwały, w przypadku uniemożliwiania przez posła pracy Sejmu lub jego organów Prezydium Sejmu może podjąć uchwałę o obniżeniu uposażenia lub diety parlamentarnej posła, w wysokości nieprzekraczającej 1/2 uposażenia poselskiego lub pełnej diety parlamentarnej miesięcznie na okres nie dłuższy niż 3 miesiące.
Natomiast artykuł 175 opisuje procedurę wykluczenia posła z obrad Sejmu. Zgodnie z art. 175 ust.5 Marszałek ma prawo podjąć decyzję o wykluczeniu posła z posiedzenia Sejmu, jeżeli poseł nadal uniemożliwia prowadzenie obrad i na tym samym posiedzeniu został już upomniany.
Warto dodać, że uposażenie zgodnie z ustawą o wykonywaniu mandatu posła i senatora z 9 maja 1966 jest traktowane jako wynagrodzenie ze stosunku pracy.
Dieta parlamentarna to środki finansowe przysługujące posłowi na pokrycie kosztów związanych z wydatkami poniesionymi w związku z wykonywaniem mandatu na terenie kraju.
W przedmiotowej analizie oceniamy jedynie zgodność wymienionych przez Marszałka Tyszkę kar z katalogiem kar w Regulaminie Sejmu. Nie odnosimy się do zasadności ich zastosowania w obecnej sytuacji w Sejmie.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter