Sprawdzamy wypowiedzi polityków i osób publicznych pojawiające się w przestrzeni medialnej i internetowej. Wybieramy wypowiedzi istotne dla debaty publicznej, weryfikujemy zawarte w nich informacje i przydzielamy jedną z pięciu kategorii ocen.
[Szybki fact-check] [Exposé] Konstytucja a exposé premiera wybranego w drugim kroku
[Szybki fact-check] [Exposé] Konstytucja a exposé premiera wybranego w drugim kroku
Konstytucja właściwie nie przewiduje exposé ministra wybranego w tym drugim kroku.
- Tak zwany drugi krok powołania rządu został opisany w art. 154 ust 3. Konstytucji.
- Zgodnie z tym przepisem Sejm wybiera premiera wraz z proponowanym przez niego składem rządu bezwzględną większością głosów. Konstytucja nie obliguje premiera do przedstawienia Sejmowi planu działania rządu, czyli exposé.
- W świetle Konstytucji premier musi wygłosić exposé, jeżeli jest wybierany w ramach pierwszego kroku konstytucyjnego, czyli gdy wskazuje go prezydent. W przypadku kroku drugiego i trzeciego Konstytucja nie nakłada takiego obowiązku. Nie oznacza, to, że premier w drugim i trzecim kroku nie może wygłosić exposé.
- Przedstawienie programu działania rządu w drugim kroku konstytucyjnym przewidziano w art. 113 ust. 4 Regulaminu Sejmu.
- W czerwcu 2004 roku rząd Marka Belki został powołany w ramach trzeciego kroku. Zanim premier uzyskał wotum zaufania, również wygłosił exposé.
- Na tej podstawie wypowiedź Donalda Tuska oceniamy jako prawdę.
To szybki fact-check, czyli ekspresowa forma analizy wypowiedzi.
Uważnie słuchaliśmy exposé Mateusza Morawieckiego 11.12.2023 roku i Donalda Tuska 12.12.2023 roku. Na bieżąco sprawdzaliśmy te stwierdzenia, które odwoływały się do faktów.
Wnioski z naszych analiz publikowaliśmy od razu na platformie X. Teraz publikujemy je na naszej stronie, aby włączyć je do sprawdzonych wypowiedzi osób publicznych i ich ocen.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter