Sprawdzamy wypowiedzi polityków i osób publicznych pojawiające się w przestrzeni medialnej i internetowej. Wybieramy wypowiedzi istotne dla debaty publicznej, weryfikujemy zawarte w nich informacje i przydzielamy jedną z pięciu kategorii ocen.
Tusk: PiS wpuścił 250 tys. migrantów do Polski. Co mówią dane?
Tusk: PiS wpuścił 250 tys. migrantów do Polski. Co mówią dane?
250 tys. migrantów [z Afryki i Azji – przyp. Demagog] wpuścił Morawiecki do Polski.
- Jak podaje MSZ, w 2021, 2022 i w pierwszej połowie 2023 roku wydano 1,95 mln wiz dla cudzoziemców.
- 250 tys. wiz trafiło w ręce obywateli państw azjatyckich i afrykańskich. Liczba ta rośnie do 300 tys. jeżeli za kraj azjatycki uznamy Turcję.
- Wiza uprawnia do wjazdu i czasowego pobytu na terytorium Polski. Dlatego wypowiedź Donalda Tuska uznajemy za prawdziwą.
Sprawdzamy wypowiedzi z debaty wyborczej w TVP
Podczas debaty wyborczej w TVP uważnie wypisywaliśmy weryfikowalne wypowiedzi uczestniczących w niej osób. 10 z nich sprawdziliśmy jeszcze w trakcie trwania debaty. Wyniki naszych szybkich ustaleń możesz zobaczyć na portalu X.com. Na naszej stronie publikujemy teraz szersze analizy tych wypowiedzi.
Temat migracji nieustannie wzbudza emocje
Temat migracji jest wciąż obecny w debacie publicznej ze względu na nadchodzące referendum. Jedno z pytań referendalnych dotyczy unijnego „przymusowego mechanizmu relokacji”. Obóz rządzący próbuje przekonywać, że dojście opozycji do władzy oznaczałoby wpuszczenie do Polski nielegalnych migrantów.
Opozycja z kolei – na czele z Koalicją Obywatelską – odpiera ataki PiS. Donald Tusk zarzuca władzy, że jest zamieszana w tzw. aferę wizową. Chodzi o nieprawidłowości w procedurze przyznawania wiz przez polskie placówki dyplomatyczne, które ujawnili dziennikarze Gazety Wyborczej.
Tusk podkreśla, że PiS straszy Polaków migrantami z Afryki i Azji, a sam zezwala na ich przyjęcie. Za rządów Mateusza Morawieckiego do Polski miało zostać wpuszczonych 250 tys. osób.
250 tys. wydanych wiz
Jeżeli cudzoziemiec chce wjechać do Polski, musi posiadać wizę, Mówi o tym art. 59 ustawy o cudzoziemcach. Do dwóch najpopularniejszych rodzajów wiz zalicza się wizę Schengen (typ C) i wizę krajową (typ D). Ta pierwsza pozwala na pobyt do 90 dni. Druga – co najmniej 90 dni, jednak nie dłużej niż rok.
Z danych MSZ wynika, że w latach 2021, 2022 oraz w pierwszej połowie roku 2023 wydano ponad 1,95 mln wiz (krajowych i Schengen). Zdecydowaną większość z nich (1,57 mln) przyznano obywatelom Białorusi i Ukrainy.
Biorąc pod uwagę tylko osoby pochodzące z Azji i Afryki, wizy zostały wydane 250 tys. migrantów. Jeżeli do grona państw azjatyckich zaliczy się Turcję, to liczba ta rośnie do 300 tys.
Wspieraj niezależność!
Wpłać darowiznę i pomóż nam walczyć z dezinformacją, rosyjską propagandą i fake newsami.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter