Sprawdzamy wypowiedzi polityków i osób publicznych pojawiające się w przestrzeni medialnej i internetowej. Wybieramy wypowiedzi istotne dla debaty publicznej, weryfikujemy zawarte w nich informacje i przydzielamy jedną z pięciu kategorii ocen.
Ukraina nie chce komisji ws. Buczy? Ona już powstała
Ukraina nie chce komisji ws. Buczy? Ona już powstała
Fakty: 1. Francuscy maquis po wyzwoleniu w 1945 zamordowali bez sądu ok. 9000 kolaborantów; 2. Niemcy po wykryciu mordu w Katyniu powołali międzynarodową komisję; 3. Ukraińcy takiej komisji w/s Buczy nie powołali; – a dalej to myślcie sami. Myślenie nie boli.
- Rada Praw Człowieka ONZ powołała międzynarodową komisję, której zadaniem było zbadanie naruszeń praw jednostki i prawa humanitarnego na terenie Ukrainy.
- Komisja ustaliła, że rosyjskie wojsko było odpowiedzialne za masowe egzekucje ukraińskich cywilów m.in. w Buczy.
- Ukraina podjęła wysiłki na rzecz powołania międzynarodowego zespołu badającego zbrodnie wojenne na jej terytorium. Do współpracy przyłączyło się sześć państw UE (w tym Polska), a także Stany Zjednoczone.
- Na rok po wyzwoleniu Buczy spod rosyjskiej okupacji, 31 marca 2023 roku, odbył się międzynarodowy szczyt „Bucha Summit” dotyczący odpowiedzialności za zbrodnie wojenne popełnione na terytorium Ukrainy.
- W związku z powyższym wypowiedź Janusza Korwin-Mikkego uznajemy za fałszywą.
Janusz Korwin-Mikke kolejny raz powiela fake newsy o Buczy
Ukraińcy są odpowiedzialni za zbrodnie, które miały miejsce w Buczy – przekonywał wprost Janusz Korwin-Mikke. To nieprawdziwa informacja, którą weryfikowaliśmy w Demagogu już wielokrotnie. Liczne dowody zebrane przez dziennikarzy śledczych i organizacje pozarządowe wskazują na winę Rosji.
Tym razem poseł Konfederacji był bardziej enigmatyczny niż w przypadku wcześniejszych wypowiedzi. Polityk insynuował, że Ukraińcy rzekomo nie powołali międzynardowej komisji w obawie przed pociągnięciem ich do odpowiedzialności. Nic bardziej mylnego.
Komisja pod auspicjami Organizacji Narodów Zjednoczonych
Rada Praw Człowieka ONZ (UNHRC) 4 marca powołała międzynarodową niezależną komisję śledczą ds. Ukrainy. Jej celem było zbadanie naruszeń praw człowieka i międzynarodowego prawa humanitarnego na terenie naszego wschodniego sąsiada. W tym celu komisja zbierała materiał dowodowy. Finalnie wyniki jej dochodzenia zaprezentowano w marcu br.
Komisja na podstawie zgromadzonych dowodów stwierdziła, że rosyjskie siły zbrojne dokonywały egzekucji na ludności cywilnej w 17 miejscowościach obwodu czernihowskiego, charkowskiego, kijowskiego i sumskiego. Największą liczbę egzekucji dokonano w obwodzie kijowskim, w tym w Buczy.
Ostateczny dokument jest potwierdzeniem wcześniejszych śledztw komisji. W raporcie z czerwca 2022 roku wskazano, że Rosjanie zamordowali w Buczy przynajmniej 50 cywilów. Z kolei we wrześniu przewodniczący komisji Erik Møse – powołując się na dotychczasowe ustalenia – jednoznacznie podkreślił, że w Ukrainie rosyjskie wojsko popełniło zbrodnie wojenne.
Wysiłki Ukrainy na rzecz umiędzynarodowienia śledztwa
Sama Ukraina również zainicjowała utworzenie międzynarodowego zespołu odpowiedzialnego za zebranie materiału ws. zbrodni popełnianych na jej terytorium. Już w lutym 2022 roku doszło do porozumienia z Polską i z Litwą, na mocy którego powołano wspólny zespół śledczy.
Z czasem inicjatywa poszerzyła się o kolejne państwa: Estonię, Łotwę, Słowację i Rumunię. Do kooperacji dołączył się także Międzynarodowy Trybunał Karny oraz agencja UE – Eurojust. Na tym jednak nie poprzestano.
Na początku marca br. w Ukrainie 7 państw zawarło memorandum o współpracy ze Stanami Zjednoczonymi. Współpraca ma dotyczyć wsparcia w zakresie śledztw dotyczących potencjalnych zbrodni wojennych w Ukrainie.
Ponadto w trakcie spotkania ogłoszono powstanie Międzynarodowego Centrum Ścigania Agresji przeciwko Ukrainie (ICPA) w ramach wspomnianego Eurojustu. Jego zadaniem będzie zbieranie materiału dowodowego niezbędnego do pociągnięcia do odpowiedzialności sprawców (decydentów) zbrodni popełnianych w Ukrainie.
Przedstawiciele Ukrainy podejmują działania dążące do umiędzynarodowienia śledztwa w sprawie zbrodni wojennych i są otwarci na współpracę z kolejnymi państwami i instytucjami. Pod koniec marca 2023 roku opublikowana została Deklaracja Buczańska dotycząca zbadania rosyjskich zbrodni wojennych. Powstała ona po międzynarodowym szczycie „Bucha Summit”, zorganizowanym w pierwszą rocznicę wyzwolenia Buczy spod rosyjskiej okupacji. W wydarzeniu udział wziął m.in. prezydent Andrzej Duda.
Wspieraj niezależność!
Wpłać darowiznę i pomóż nam walczyć z dezinformacją, rosyjską propagandą i fake newsami.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter