Sprawdzamy wypowiedzi polityków i osób publicznych pojawiające się w przestrzeni medialnej i internetowej. Wybieramy wypowiedzi istotne dla debaty publicznej, weryfikujemy zawarte w nich informacje i przydzielamy jedną z pięciu kategorii ocen.
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
W jaki sposób można realizować wnioski Komisji Weneckiej?
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
W jaki sposób można realizować wnioski Komisji Weneckiej?
Pytanie w jakim trybie, w jaki sposób by można w ogóle te wnioski Komisji Weneckiej realizować, dlatego że to nie jest tak po prostu, że ktoś z zewnątrz nie będący członkiem polskiego parlamentu może jakby taki proces rozpocząć w ogóle, tak, tylko musiała być decyzja własna parlamentu.
Przede wszystkim na samym początku należy zaznaczyć, że opinia Komisji Weneckiej nie jest wiążąca, ponieważ jest to ciało doradcze powiązane z Radą Europy.
Więcej na temat Komisji Weneckiej można znaleźć w naszym wcześniejszym fact-checku dotyczącym niewiążącego charakteru opinii Komisji Weneckiej.
Poza tym fundamentalne prawa w ramach społeczności międzynarodowej wyznacza Deklaracja zasad prawa międzynarodowego dotyczących przyjaznych stosunków i współdziałania państw zgodnie z Kartą Narodów Zjednoczonych, Rezolucja Zgromadzenia Ogólnego 2625(XXV), przejęta przez aklamację w 1970 roku. Jedną z tych zasad jest suwerenność, którą potocznie należy rozumieć poprzez nie ingerowanie w sprawy wewnętrzne innego państwa.
Zgodnie z opinią Komisji Weneckiej, biorąc np. pod uwagę artykuł 134, w którym wzywa się Sejm do uchylenia uchwał uznanych przez Trybunał Konstytucyjny za niezgodne z Konstytucją. Już sama opinia Komisji wskazuje, że za zrealizowanie powinien być odpowiedzialny Sejm.
Z drugiej strony artykuł 138 mówi o przeprowadzeniu debaty publicznej w Polsce na temat Trybunału Konstytucyjnego – jego reformy, zasad działania, w której powinny partycypować wszystkie zainteresowane instytucje i organizacje. O ile ogólnokrajową debatę można zrealizować poza parlamentem, inne zalecenia Komisji Weneckiej nawołują do uchylenia pewnych uchwał i pracą nad projektami ustaw, co zasadniczo leży w gestii parlamentu.
Wspieraj niezależność!
Wpłać darowiznę i pomóż nam walczyć z dezinformacją, rosyjską propagandą i fake newsami.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter