Sprawdzamy wypowiedzi polityków i osób publicznych pojawiające się w przestrzeni medialnej i internetowej. Wybieramy wypowiedzi istotne dla debaty publicznej, weryfikujemy zawarte w nich informacje i przydzielamy jedną z pięciu kategorii ocen.
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
W jaki sposób nastąpiła redukcja skrajnego ubóstwa?
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
W jaki sposób nastąpiła redukcja skrajnego ubóstwa?
Dowody sa w danych GUS.Np.ogromna redukcja skrajnego ubóstwa dzieci (to wielka wartosc),czy ok. 400k urodzeń w 2017 (prognoza mowila o 346k)
— Bartosz Marczuk (@BartoszMarczuk) August 17, 2017
W naszej analizie i idącej za nią ocenie braliśmy pod uwagę jedynie fragment dotyczący prognozowanej liczby urodzeń; jeśli chodzi o pozostałe twierdzenia, to są one nieweryfikowalne ze względu na ich nieprecyzyjność lub prognozy na przyszłość.
Liczba urodzeń w Polsce w 2016 r. wyniosła ok. 382 tys., czyli o 15 tysięcy więcej niż w 2015 r. Jeżeli chodzi o prognozy GUSu opracowane w 2014 r., w tym roku liczba urodzeń ma wynieść od ok. 346 do ok. 378 tys.
400 tysięcy urodzeń – to cel Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na 2017 r., o którym mówiła minister Elżbieta Rafalska. Nie jest on jednak wymieniony w żadnej publikacji GUS. Według ostatnich danych GUS z zeszłego tygodnia – do końca czerwca urodziło się 200,1 tys. dzieci, o prawie 15 tys. więcej niż w zeszłym roku. Wypowiedź Bartosza Marczuka uznajemy za manipulację, bo wspomina jedynie o dolnej granicy prognozy GUSu nie wspominając o górnym pułapie który był prognozowany.
Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, zasięg skrajnego ubóstwa w gospodarstwach domowych z co najmniej 2 dziećmi w wieku 0-17 lat wyniósł w 2016 r. 5,9%, podczas gdy w 2015 r. zasięg ten wyniósł 6,5%. Największy spadek skrajnego ubóstwa miał miejsce w rodzinach wielodzietnych (z co najmniej 3 dzieci w wieku 0-17 lat): w 2016 r. wyniósł on 9,9%, a w 2015 r. wyniósł on 16,7%.
Wspieraj niezależność!
Wpłać darowiznę i pomóż nam walczyć z dezinformacją, rosyjską propagandą i fake newsami.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter