Sprawdzamy wypowiedzi polityków i osób publicznych pojawiające się w przestrzeni medialnej i internetowej. Wybieramy wypowiedzi istotne dla debaty publicznej, weryfikujemy zawarte w nich informacje i przydzielamy jedną z pięciu kategorii ocen.
Wizy dla osób z Azji i Afryki. Ile ich wydano przez ostatnie 2,5 roku?
Wizy dla osób z Azji i Afryki. Ile ich wydano przez ostatnie 2,5 roku?
Jan Grabiec
Minister - członek Rady Ministrów, Szef Kancelarii Prezesa Rady MinistrówPlatforma ObywatelskaW Polsce mówimy o 250 tys. wiz wydanych obywatelom Afryki i Azji przez ostatnie 2,5 roku.
- W związku z tzw. aferą wizową MSZ wydało oświadczenie, w którym podało najważniejsze dane dotyczące polityki wizowej.
- W załączniku I do oświadczenia resort opublikował dane dotyczące liczby wiz obywatelom państw innych niż Ukraina i Białoruś, wydanych w ciągu ostatnich 30 miesięcy.
- Z danych wynika, że 374 753 wizy wydano obywatelom innych państw niż Ukraina i Białoruś. W zależności, czy uznamy Turcję za państwo europejskie czy azjatyckie, liczba wydanych wiz dla mieszkańców Azji i Afryki wynosiła 250 lub 300 tys.
- Jednoznaczne sklasyfikowanie Turcji jako państwa europejskiego lub azjatyckiego budzi wątpliwości. Państwo to w przeszłości podejmowało jednak próby integracji z UE, dlatego uznaliśmy je za europejskie. W związku z tym wypowiedź Jana Grabca oceniamy jako prawdę.
Dane na temat liczby wiz dla mieszkańców Azji i Afryki znajdziesz w tym pliku.
Ta analiza powstała we współpracy Stowarzyszenia Demagog z Radiem ZET w ramach fact-checkingowego projektu przedwyborczego.
Afera wizowa i powrót tematu polityki migracyjnej
Wraz z wybuchem tzw. afery wizowej, czyli wykryciem nieprawidłowości w procedurze przyznawania wiz przez polskie władze, zdymisjonowany został wiceminister spraw zagranicznych – Piotr Wawrzyk. Głos w tej sprawie zabrał także minister Zbigniew Rau, który nie uważa się za winnego całej sytuacji.
Afera spowodowała, że w polskiej debacie powrócił temat nielegalnej migracji oraz ściągania migrantów do Polski przez rząd Zjednoczonej Prawicy. Podczas audycji w porannej rozmowie Radia ZET poseł PO Jan Grabiec przekonywał, że trwający obecnie kryzys migracyjny na Lampedusie jest nieporównywalny z liczbą wiz, jaka została wydana przez polski rząd przez ostatnie 2,5 roku. Według niego liczba ta wynosi 250 tys.
MSZ wydaje oświadczenie i prostuje dezinformację
Aby zapobiec szerzeniu się dezinformacji związanej z wydawaniem wiz, MSZ wydało oświadczenie, w którym wyjaśniło podstawowe informacje dotyczące przyznawania wiz oraz przedstawiło dane liczbowe.
W wyjaśnieniu znajdziemy m.in. rozróżnienie typów wiz na wizę „C”, czyli jednolitą wizę Schengen, oraz na wizę „D”, czyli wizę krajową. Wiza krajowa uprawnia do pobytu w Polsce na okres dłuższy niż 90 dni. Wiza Schengen na okres krótszy niż 90 dni. Obydwie dają możliwość poruszania się po całej strefie Schengen.
Z danych MSZ wynika, że przez ostatnie 30 miesięcy zostało wydanych ponad 1,95 mln wiz (krajowych i Schengen). Jak podkreśla resort, aż 1,57 mln wszystkich wiz dotyczyło Ukraińców i Białorusinów. Obywatele pozostałych państw otrzymali łącznie 374 753 wizy.
Turcy, Rosjanie i Hindusi otrzymują najwięcej polskich wiz
W załączniku I do oświadczenia MSZ opublikowało listę wszystkich państw, których obywatele otrzymali wizę przez ostatnie 30 miesięcy. Zestawienie to nie uwzględnia obywateli Ukrainy i Białorusi.
W zestawieniu przeważają trzy państwa: Turcja (51,1 tys. wiz), Rosja (44,6 tys.) i Indie (44,2 tys.). Następni na liście – obywatele Kazachstanu – otrzymali 17,2 tys. wiz.
250 tys. wiz wydanych mieszkańcom Azji i Afryki
Wyselekcjonowaliśmy i zebraliśmy w jednym pliku dane na temat łącznej liczby wiz wydanych obywatelom Azji i Afryki. Jeśli uwzględnimy Turcję, liczba wiz wydanych dla osób z Azji i Afryki w ciągu ostatnich 30 miesięcy (2,5 roku) wynosiła prawie 300 tys. W zestawieniu nie uwzględniliśmy obywateli Rosji, gdyż powszechnie państwo to zaliczane jest do Europy.
Nieco bardziej problematyczne jest sklasyfikowanie Turcji. Państwo to leży w większości w Azji, jednak ze względu na położenie części swoich ziem w Europie oraz historyczne relacje z jej państwami, Turcja bywa zaliczana do państw europejskich. Prowadzone były nawet negocjacje mające pozwolić Turcji na wstąpienie do UE.
Z tego względu postanowiliśmy nie uwzględniać Turcji w grupie państw azjatyckich. W takiej sytuacji liczba wydanych wiz dla obywateli Azji i Afryki – zgodnie ze słowami Jana Grabca – wyniosła niecałe 250 tys.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter