Sprawdzamy wypowiedzi polityków i osób publicznych pojawiające się w przestrzeni medialnej i internetowej. Wybieramy wypowiedzi istotne dla debaty publicznej, weryfikujemy zawarte w nich informacje i przydzielamy jedną z pięciu kategorii ocen.
Władysław Kosiniak-Kamysz o skróceniu urlopów macierzyńskich
Władysław Kosiniak-Kamysz o skróceniu urlopów macierzyńskich
Władysław Kosiniak-Kamysz
Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Obrony NarodowejPolskie Stronnictwo LudoweW roku, kiedy mieliśmy najniższą dzietność, chyba 2002 albo 2003, zaraz za chwilę rząd SLD obniżał urlopy rodzicielskie, urlopy macierzyńskie, z 18 do 16 tygodni.
Zgodnie z definicją Głównego Urzędu Statystycznego, współczynnik dzietności oznacza liczbę dzieci, które urodziłaby przeciętnie kobieta w ciągu całego okresu rozrodczego (15-49 lat) przy założeniu, że w poszczególnych fazach tego okresu rodziłaby z intensywnością obserwowaną w badanym roku. Według danych GUS, najniższa wartość współczynnika dzietności w Polsce miała miejsce w roku 2003, kiedy wynosił on 1,222.
Od 1 stycznia 2001 roku urlop macierzyński w Polsce wynosił:
- 26 tygodni przy pierwszym i każdym następnym porodzie,
- 39 tygodni w przypadku urodzenia więcej niż jednego dziecka przy jednym porodzie.
Skrócenie urlopów macierzyńskich za koalicyjnych rządów Sojuszu Lewicy Demokratycznej oraz Polskiego Stronnictwa Ludowego, miało jednak miejsce przed 2003, rokiem najniższej dzietności w Polsce, bowiem 17 grudnia 2001 Sejm przegłosował w trzecim czytaniu całość nowelizacji Kodeksu pracy, która wprowadzała nowy, krótszy urlop macierzyński.
- 16 tygodni przy pierwszym porodzie,
- 18 tygodni przy każdym następnym porodzie,
- 26 tygodni w przypadku urodzenia więcej niż jednego dziecka przy jednym porodzie.
Za nowelizacją Kodeksu pracy głosowała wówczas zdecydowana większość klubu parlamentarnego Polskiego Stronnictwa Ludowego. Z 41 posłów PSL, za obniżeniem urlopów było 29, 5 posłów wstrzymało się od głosu, żaden nie był przeciw. W głosowaniu nie wzięło udziału 7 posłów (wśród nich między innymi ówczesny lider PSL, wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Jarosław Kalinowski).
Nowe przepisy weszły w życie 13 stycznia 2002 roku i obowiązywały do 19 grudnia 2006, kiedy to, już za rządów Prawa i Sprawiedliwości, Samoobrony i Ligi Polskich Rodzin, weszła w życie kolejna nowelizacja Kodeksu pracy, wydłużająca urlopy macierzyńskie:
- 18 tygodni przy pierwszym porodzie,
- 20 tygodni przy każdym następnym porodzie,
- 28 tygodni w przypadku urodzenia więcej niż jednego dziecka przy jednym porodzie.
Ponieważ Władysław Kosiniak-Kamysz wprowadził w błąd pomijając w swojej wypowiedzi fakt, iż Sojusz Lewicy Demokratycznej skrócił urlopy macierzyńskie razem z Polskim Stronnictwem Ludowym oraz błędnie przytoczył okoliczności wprowadzanych wówczas zmian, uznajemy wypowiedź za manipulację.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter