Sprawdzamy wypowiedzi polityków i osób publicznych pojawiające się w przestrzeni medialnej i internetowej. Wybieramy wypowiedzi istotne dla debaty publicznej, weryfikujemy zawarte w nich informacje i przydzielamy jedną z pięciu kategorii ocen.
Wskaźnik PMI w Polsce. Najniższy odczyt od 25 miesięcy
Wskaźnik PMI w Polsce. Najniższy odczyt od 25 miesięcy
Przypomnę, że indeks PMI, który pokazuje, obrazuje poziom optymizmu wśród przedsiębiorców, spadł z miesiąca na miesiąc z 48,5 pkt na 44,4 i jest to (…) najniższy wskaźnik od pierwszego lockdownu.
- Wskaźnik PMI (ang. Purchasing Managers Index) to jeden z kluczowych współczynników obrazujących nastroje w gospodarce, opracowany i publikowany co miesiąc przez firmę IHS Markit.
- Według najnowszych wyników badań w czerwcu indeks PMI osiągnął 44,4 pkt. W maju odczyt wyniósł jeszcze 48,5 pkt.
- Czerwcowy wynik jest najsłabszy od 25 miesięcy. Po raz ostatni niższy poziom PMI odnotowano w maju 2020 roku.
- W związku z powyższym wypowiedź Krzysztofa Bosaka uznajemy za prawdziwą.
Bosak: Nie tylko walka z inflacją. Należy pamiętać o gospodarce
Krzysztof Bosak gościł 3 lipca w programie „Śniadanie Rymanowskiego w Polsat News i Interii”. W trakcie audycji prowadzący skierował pytanie do posła, czy podniesienie podatków (np. VAT) byłoby dobrym pomysłem na ograniczenie inflacji.
Bosak odniósł się do tego pomysłu negatywnie, podkreślając, że jako przedstawiciel Konfederacji popiera niskie i proste podatki. Zwrócił także uwagę, że w Polsce nie tylko konieczne jest zwalczanie inflacji, ale także podtrzymanie koniunktury gospodarczej. Dane z indeksu PMI mają nie napawać optymizmem ze względu na spadek z 48,5 pkt w maju do 44,4 pkt w czerwcu.
PMI – wskaźnik nastrojów
PMI (ang. Purchasing Managers Index) to przewodni wskaźnik nastrojów w gospodarce, opracowany i publikowany co miesiąc przez firmę IHS Markit, która jest niezależnym, globalnym dostawcą badań gospodarczych na świecie.
Do oszacowania PMI brane są pod uwagę m.in. takie kategorie jak: liczba nowych zamówień, poziom produkcji, czas dostaw, stan zatrudnienia oraz zapas zakupów. Wskaźniki obliczane są z uwzględnieniem czynników sezonowych.
PMI najniższy od czasu lockdownu z 2020 roku
W najnowszym raporcie za czerwiec czytamy, że miesiąc ten był kolejnym trudnym okresem dla polskiego sektora wytwórczego, do czego przyczyniły się inflacja oraz napięcia geopolityczne, doprowadzając do silnego spadku nowych zamówień i w konsekwencji produkcji przemysłowej.
W czerwcu indeks spadł z poziomu odnotowanego w maju równego 48,5 pkt do poziomu 44,4 pkt. W analogicznym okresie przed rokiem PMI wyniósł rekordowe 59,4 pkt.
Wynik w czerwcu okazał się najniższym odczytem od 25 miesięcy. Odczyty z tamtego okresu były wyjątkowo niskie ze względu na początek pandemii i zamrażanie gospodarki. Liczby z pierwszych miesięcy lockdownu prezentowały się następująco:
- marzec 2020: 42,4
- kwiecień 2020: 31,9
- maj 2020: 40,6
- czerwiec 2020: 47,2.
Przyczyny spadku optymizmu
Według najnowszych wyników badań popyt na środki produkcji znacznie osłabł, a aktywność zakupowa polskich producentów odnotowała największy spadek od dwóch lat.
Firmy uzasadniały ograniczenie zakupów brakiem zamówień, a także mniejszymi potrzebami produkcyjnymi. Przedsiębiorcy starali się też w miarę możliwości czerpać z istniejących zapasów. W konsekwencji zapasy pozycji zakupionych spadły po raz pierwszy od marca 2021 roku.
Tymczasem znaczny spadek sprzedaży oraz produkcji zaważył na nastrojach producentów. Przez to optymizm biznesowy spadł do najniższego poziomu w ciągu ostatnich 25 miesięcy. Osłabienie prognoz dotyczących przyszłej produkcji oraz spadek sprzedaży wypłynęły na aktywność rekrutacyjną w sektorze. Wśród doniesień o braku zastępowania osób odchodzących i korzystający przymusowych zwolnień, ze względu na cięcia kosztów, zatrudnienie spadło po raz pierwszy od listopada 2021 roku.
Wspieraj niezależność!
Wpłać darowiznę i pomóż nam walczyć z dezinformacją, rosyjską propagandą i fake newsami.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter