Sprawdzamy wypowiedzi polityków i osób publicznych pojawiające się w przestrzeni medialnej i internetowej. Wybieramy wypowiedzi istotne dla debaty publicznej, weryfikujemy zawarte w nich informacje i przydzielamy jedną z pięciu kategorii ocen.
Wyższy podatek od zakupu aut spalinowych? Sprawdzamy
Wyższy podatek od zakupu aut spalinowych? Sprawdzamy
Od przyszłego roku w Polsce mogą wejść w życie nowe przepisy dotyczące podatku od używanych samochodów. Dotychczas kupujący używane samochody zobowiązani byli do opłacenia podatku od czynności cywilnoprawnych wynoszącego 2 proc. wartości pojazdu. […] Samochody spalinowe powyżej 10 lat – podatek może wzrosnąć nawet do 3–4 proc. wartości pojazdu, zwłaszcza dla starszych aut o wyższej emisji spalin.
- W przypadku zakupu auta na rynku wtórnym kupujący musi zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych. Stawka podatku wynosi 2 proc. wartości samochodu przewidzianej w umowie sprzedaży.
- Obowiązujące przepisy są jednolite dla wszystkich rodzajów samochodów. Nie ma znaczenia, czy samochód jest spalinowy, czy też elektryczny.
- Ministerstwo Finansów informuje Demagoga, że aktualnie nie toczą się prace, które miałyby wprowadzić odmienne rozwiązania lub stawki podatkowe w przypadku zakupu używanych aut. Nie ma o tym mowy ani na stronie Rządowego Centrum Legislacji, ani w wykazie prac legislacyjnych rządu.
- Wypowiedź Pawła Usiądka to niemal dokładny cytat artykułu ze strony Lega Artis, portalu znanego z szerzenia dezinformacji. Już nie pierwszy raz fałszywe informacje są tam przedstawiane w trybie przypuszczającym (np. „mogą wejść w życie nowe przepisy”). Wśród osób komentujących słowa Pawła Usiądka pojawiło się przekonanie, że rząd aktualnie prowadzi pracę nad podniesieniem podatku (np. „Chcieli Tuska mają !!!”, „Przecież ten rząd opodatkuja wszystko co nie było opodatkowane do tej pory”). Wypowiedź polityka, choć jest w dosłownym znaczeniu przypuszczeniem, w praktyce wprowadza w błąd, dlatego oceniamy ją jako fałsz.
Analiza powstała w ramach projektu Central European Digital Media Observatory (CEDMO) – interdyscyplinarnej sieci ekspertów, naukowców oraz organizacji walczących z dezinformacją w regionie Europy Środkowej. Projekt CEDMO jest finansowany ze środków Unii Europejskiej.
Wyższy podatek przy zakupie używanego auta z silnikiem spalinowym?
Czy od 2025 roku w Polsce może wzrosnąć stawka podatku dla kupujących używane auta? Tak wynika z wypowiedzi Pawła Usiądka. Polityk Konfederacji informuje, że w przypadku zakupu samochodu z silnikiem spalinowym z dziesięcioletnim stażem podatek ma wynosić do 3–4 proc. wartości pojazdu.
Na nagraniu Usiądek nie wskazuje, skąd wziął informacje o rzekomych planach dotyczących zmian podatkowych. Jedyny artykuł w tej tematyce, na jaki natrafiliśmy w sieci, pochodzi ze strony Lega Artis. To portal znany z szerzenia dezinformacji.
„Nowe podatek od używanych samochodów. Co zmieni się od 2025 roku?” – tak brzmi tytuł artykułu Lega Artis. Dowiadujemy się z niego, że wyższe stawki podatku obejmą samochody spalinowe. Z kolei na ulgi można liczyć przy sprzedaży samochodów elektrycznych i hybrydowych.
Stawka podatku w przypadku sprzedaży używanego auta bez zmian
W wykazie prac Rządowego Centrum Legislacyjnego nie ma ani jednego projektu ustawy dotyczącego zmiany podatku od czynności cywilnoprawnych, który obecnie byłby procedowany.
Do Sejmu wpłynął jeden poselski projekt ustawy w sprawie zmiany podatku od czynności cywilnoprawnych. Dotyczy on jednak wprowadzenia nowych stawek w przypadku sprzedaży mieszkania krótko po jego zakupie.
Jak informuje Demagoga Ministerstwo Finansów, obecnie resort „nie prowadzi prac nad zmianą przepisów o podatku od czynności cywilnoprawnych, wprowadzających odmienne rozwiązania, w tym stawki podatkowe, od umowy sprzedaży używanych pojazdów”.
Podatek od używanych samochodów. Kiedy trzeba go zapłacić?
Obowiązek zapłaty podatku przy zakupie samochodu z drugiej ręki to pokłosie ustawy z 9 września 2000 roku o podatku od czynności cywilnoprawnych. Zgodnie z nią w przypadku zakupu auta na rynku wtórnym obowiązek zapłaty podatku powstaje z chwilą zawarcia umowy sprzedaży. Ciąży on na kupującym samochód.
Obecnie stawka podatku wynosi 2 proc. wartości samochodu przewidzianej w umowie sprzedaży (art. 7). Podatek należy zapłacić w ciągu 14 dni od zawarcia umowy (art. 10).
Przepisy ustawy nie różnicują stawki podatku od rodzaju kupowanego samochodu. Stawka jest jednolita niezależnie od tego, czy auto jest spalinowe, czy też elektryczne.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter