Sprawdzamy wypowiedzi polityków i osób publicznych pojawiające się w przestrzeni medialnej i internetowej. Wybieramy wypowiedzi istotne dla debaty publicznej, weryfikujemy zawarte w nich informacje i przydzielamy jedną z pięciu kategorii ocen.
Zakaz używania dzwonów kościelnych w Bytomiu? To nieprawda
Zakaz używania dzwonów kościelnych w Bytomiu? To nieprawda
Katarzyna Kuczyńska-Budka prezydentka Gliwic wyłączyła dzwony kościoła pw. Bożego Ciała po skardze… dwóch osób. Dzwony, które biły nieustannie od 1917 r. powodując duże zaskoczenie wśród mieszkańców Miasto Bytom… 🔕 uśmiechniętej Polski ciąg dalszy z pewnością nastąpi…
- Mieszkańcy Bytomia poskarżyli się u prezydenta miasta na nadmierny hałas spowodowany przez bicie dzwonów kościelnych w parafii Bożego Ciała. Według mediów skargę złożyły dwie osoby.
- Miasto zleciło przeprowadzenie badania, które wykazało, że w ciągu dnia dzwony emitowały hałas w wysokości 59,1 i 60,2 decybeli. To więcej niż górny limit przewidziany przez rozporządzenie.
- Następnie prezydent Bytomia wszczął postępowanie w celu wydania decyzji o dopuszczalnym poziomie hałasu. Ostatecznie decyzję w tej sprawie podjął prezydent Gliwic, o czym postanowiło Samorządowe Kolegium Odwoławcze.
- Decyzją prezydenta Gliwic zostały ustalone dopuszczalne poziomy hałasu, jaki mogą emitować dzwony. Decyzja nie zabrania dalszego korzystania z nich, a jedynie nakazuje dostosowanie ich hałasu do obowiązujących regulacji.
Dzwony kościelne do wyłączenia? Z decyzji administracyjnej to nie wynika
„Ze względu na wydaną w stosunku do parafii decyzję administracyjną od jutra tj. 15.07 nie możemy korzystać z kościelnych dzwonów” – poinformowała parafia Bożego Ciała w Bytomiu.
W komunikacie nawiązano do decyzji prezydenta Gliwic, która została wydana 24 czerwca. Nie jest prawdą, że Katarzyna Kuczyńska-Budka nakazała wyłączyć dzwony kościelne. Zgodnie z decyzją parafia Bożego Ciała w Bytomiu powinna ograniczyć dźwięk wydawany przez dzwony do 55 decybeli w ciągu dnia oraz do 45 decybeli w ciągu nocy.
Skarżący się mieszkańcy. Tak zaczął się spór o dzwony
Początek historii sięga 2023 roku, gdy mieszkańcy skarżyli się u prezydenta Bytomia na uciążliwy hałas emitowany przez dzwony kościelne. Po ich interwencji postanowiono wykonać we wrześniu badanie poziomu hałasu. Okazało się, że dopuszczalne normy zostały przekroczone.
Następnie prezydent Bytomia wszczął z urzędu postępowanie w sprawie wydania decyzji o dopuszczalnym poziomie hałasu. Ostatecznej decyzji jednak nie wydał, ponieważ gmina Bytom zwróciła się do Samorządowego Kolegium Odwoławczego o wyznaczenie nowego organu, który zapewni bezstronność w sprawie.
Prezydent Gliwic rozjemcą
Samorządowe Kolegium Odwoławcze wyznaczyło prezydenta Gliwic jako osobę odpowiedzialną do wydania decyzji o dopuszczalnym poziomie hałasu. Po zapoznaniu się z materiałem dowodowym oraz z uwagami stron zapadła decyzja.
Zgodnie z nią dwa dzwony kościelne emitowały hałas do środowiska przekraczający normy przewidziane w rozporządzeniu. Według aktu prawnego dopuszczalne wskaźniki hałasu w tym przypadku to 55 decybeli w ciągu dnia oraz 45 decybeli w ciągu nocy.
Z przeprowadzonego wcześniej pomiaru wynikało, że dzwony emitowały w dzień hałas w wysokości 59,1 i 60,2 decybeli (w zależności od punktu pomiarowego). To więcej niż dopuszcza rozporządzenie.
Na tej podstawie prezydent Gliwic orzekła, że dopuszczalny poziom hałasu emitowany przez dzwony kościelne parafii Bożego Ciała w Bytomiu wynosi 55 decybeli w dzień oraz 45 decybeli w nocy.
Dzwony przestały bić
Po wejściu decyzji w życie dzwony kościelne w parafii Bożego Ciała w Bytomiu-Miechowicach przestały bić. Choć, przypomnijmy raz jeszcze, formalnie decyzja nie nakłada obowiązku ich wyłączenia.
Rzecznik prasowy Kurii Diecezjalnej w Gliwicach tłumaczy, że „aktualnie środki w warunkach parafii Bożego Ciała nie dają gwarancji na obniżenie poziomu natężenia dźwięku. Ksiądz proboszcz oraz jego współpracownicy poszukują obecnie rozwiązań alternatywnych, aby sprostać wymaganiom zawartym we wspomnianej decyzji”.
Wspieraj niezależność!
Wpłać darowiznę i pomóż nam walczyć z dezinformacją, rosyjską propagandą i fake newsami.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter