Sprawdzamy wypowiedzi polityków i osób publicznych pojawiające się w przestrzeni medialnej i internetowej. Wybieramy wypowiedzi istotne dla debaty publicznej, weryfikujemy zawarte w nich informacje i przydzielamy jedną z pięciu kategorii ocen.
Zbigniew Ziobro w Konfrontacja o interwencji ws. nowelizacji ustawy o TK
Zbigniew Ziobro w Konfrontacja o interwencji ws. nowelizacji ustawy o TK
Prezenterka: A pan interweniował w sprawie ustawy o TK z czerwca?
Ziobro: Oczywiście.
W trakcie prac nad nowelizacją ustawy o Trybunale Konstytucyjnym (ostatecznie przegłosowaną w czerwcu 2015) Zbigniew Ziobro nie był posłem na sejm VII kadencji. Był jednak prezesem partii Solidarna Polska. Zgodnie z harmonogramem prac nad nowelizacją, podnoszona ona była na 3 posiedzeniach komisji (Sprawiedliwości i Praw Człowieka oraz Ustawodawczej): 12 maja, 26 maja oraz 23 czerwca. Podnoszona była również dwóch posiedzeniach sejmu: 93. (26, 27 maja) oraz 95. (24, 25 czerwca). W ciągu tych wszystkich obrad komisji oraz sejmu, posłowie Solidarnej Polski zabrali głos tylko raz (Beata Kempa, 26 maja, strony 11-12). Posłanka Kempa nie odniosła się jednak do któregokolwiek z zapisów nowelizacji osobno: jedynie oświadczyła, że poprą wnioski mniejszości (przedstawione przez posłankę Pawłowicz).
Odnośnie wypowiedzi medialnych (tu poszukiwaliśmy wyłącznie wypowiedzi Zbigniewa Ziobry, a nie wszystkich członków SP), nie udało nam się znaleźć ani jednej wypowiedzi na temat ustawy o Trybunale Konstytucyjnym przed dniem 9 października 2015 roku. Pierwszą wypowiedzią była rozmowa Telewizji Republika dzień po wyborze sędziów przez rząd PO – PSL.
W związku z powyższym wypowiedź tą należy uznać za fałszywą. Zarówno Zbigniew Ziobro, jak i posłowie jego partii nie interweniowali w kwestii czerwcowej ustawy o Trybunale Konstytucyjnym
Dokumenty zawarte w uzasadnieniu:
Harmonogram prac nad ustawą
Stenogram prac komisji: 12 maja, 26 maja, 23 czerwca
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter