Czy dojrzałe demokracje debatują przed I turą?

Prezydent Bronisław Komorowski od samego początku kampanii spotyka się z falą oskarżeń o torpedowanie standardów demokratycznych w związku ze stanowczą odmową udziału w debacie przed pierwszą turą wyborów. Jego głównym argumentem przeciw debatowaniu jest rzekomy brak takowej tradycji w dojrzałych demokracjach. W czwartek Komorowski był gościem serwisu NaTemat.pl, gdzie odpowiadał na pytania dziennikarzy dotyczące prywatnego życia polityków, relacji pozapartyjnych, tego, kto dostanie misję tworzenia rządu w przypadku wygrania przez Prawo i Sprawiedliwość wyborów parlamentarnych.

Naszą uwagę przykuła wypowiedź dotycząca udziału w debatach premiera Wielkiej Brytanii, Davida Camerona

Sprawdzone wypowiedzi

Bronisław Komorowski

We wszystkich dojrzałych demokracjach nie ma debaty przed I turą. Czym innym jest debata pretendentów, niech pretendenci dyskutują między sobą, czym innym jest debata z udziałem głowy państwa. W Wielkiej Brytanii Cameron nigdy nie uczestniczył tego typu debatach, w żadnym kraju nie ma tego typu debat.

Fałsz Ukryj uzasadnienie

David Cameron podczas sprawowania urzędu premiera (maj 2010 – obecnie) wziął udział w debacie przedwyborczej (z liderami innych partii), poprzedzającej wybory powszechne w Wielkiej Brytanii w 2015 roku.
Dwugodzinna debata gromadząca ponad 7-milionową widownię odbyła się 2 kwietnia 2015 roku i była transmitowana przez stację ITV w programie ITV News. Wzięli w niej udział liderzy siedmiu brytyjskich partii:
David Cameron – Partia Konserwatywna
Ed Miliband – Partia Pracy
Nick Clegg – Liberalni Demokraci
Nigel Farage – Partia Niepodległości Zjednoczonego Królestwa
Nicola Sturgeon – Szkocka Partia Narodowa
Natalie Bennett – Partia Zielonych Anglii i Walii
Leanne Wood – Partia Walii
Warto wspomnieć, że nie tylko David Cameron pełnił w tym czasie funkcję państwową. Nick Clegg sprawował urząd wicepremiera a Nicola Sturgeon pierwszego ministra Szkocji (głowy szkockiego rządu).
David Cameron w czasie kampanii wziął także udział w spotkaniach mających formę debaty z wyborcami. 26 marca 2015 roku odpowiadał na pytania widowni zebranej w studio, a także pytania zadawane przez brytyjskiego dziennikarza Jeremy’ego Paxmana. W tym samym wydarzeniu brał udział także lider Partii Pracy – Ed Miliband.
30 kwietnia 2015 roku ma zostać wyemitowana kolejna debata – z udziałem Davida Camerona, Eda Millibanda oraz Nicke’a Clegga. Odbędzie się ona w ramach popularnego programu BBC – Question Time, gdzie zaproszeni goście (w tym przypadku będą to liderzy partii) odpowiadają na pytania zadane przez publiczność, ale mogą także odnosić się do wypowiedzi innych panelistów.