Czy dojrzałe demokracje debatują przed I turą?

Prezydent Bronisław Komorowski od samego początku kampanii spotyka się z falą oskarżeń o torpedowanie standardów demokratycznych w związku ze stanowczą odmową udziału w debacie przed pierwszą turą wyborów. Jego głównym argumentem przeciw debatowaniu jest rzekomy brak takowej tradycji w dojrzałych demokracjach. W czwartek Komorowski był gościem serwisu NaTemat.pl, gdzie odpowiadał na pytania dziennikarzy dotyczące prywatnego życia polityków, relacji pozapartyjnych, tego, kto dostanie misję tworzenia rządu w przypadku wygrania przez Prawo i Sprawiedliwość wyborów parlamentarnych.

Naszą uwagę przykuła wypowiedź dotycząca udziału w debatach premiera Wielkiej Brytanii, Davida Camerona

Sprawdzone wypowiedzi

Bronisław Komorowski

We wszystkich dojrzałych demokracjach nie ma debaty przed I turą. Czym innym jest debata pretendentów, niech pretendenci dyskutują między sobą, czym innym jest debata z udziałem głowy państwa. W Wielkiej Brytanii Cameron nigdy nie uczestniczył tego typu debatach, w żadnym kraju nie ma tego typu debat.

Fałsz Ukryj uzasadnienie

David Cameron podczas sprawowania urzędu premiera (maj 2010 – obecnie) wziął udział w debacie przedwyborczej (z liderami innych partii), poprzedzającej wybory powszechne w Wielkiej Brytanii w 2015 roku.
Dwugodzinna debata gromadząca ponad 7-milionową widownię odbyła się 2 kwietnia 2015 roku i była transmitowana przez stację ITV w programie ITV News. Wzięli w niej udział liderzy siedmiu brytyjskich partii:
David Cameron – Partia Konserwatywna
Ed Miliband – Partia Pracy
Nick Clegg – Liberalni Demokraci
Nigel Farage – Partia Niepodległości Zjednoczonego Królestwa
Nicola Sturgeon – Szkocka Partia Narodowa
Natalie Bennett – Partia Zielonych Anglii i Walii
Leanne Wood – Partia Walii
Warto wspomnieć, że nie tylko David Cameron pełnił w tym czasie funkcję państwową. Nick Clegg sprawował urząd wicepremiera a Nicola Sturgeon pierwszego ministra Szkocji (głowy szkockiego rządu).
David Cameron w czasie kampanii wziął także udział w spotkaniach mających formę debaty z wyborcami. 26 marca 2015 roku odpowiadał na pytania widowni zebranej w studio, a także pytania zadawane przez brytyjskiego dziennikarza Jeremy’ego Paxmana. W tym samym wydarzeniu brał udział także lider Partii Pracy – Ed Miliband.
30 kwietnia 2015 roku ma zostać wyemitowana kolejna debata – z udziałem Davida Camerona, Eda Millibanda oraz Nicke’a Clegga. Odbędzie się ona w ramach popularnego programu BBC – Question Time, gdzie zaproszeni goście (w tym przypadku będą to liderzy partii) odpowiadają na pytania zadane przez publiczność, ale mogą także odnosić się do wypowiedzi innych panelistów.

Tylko sprawdzone informacje!

Wesprzyj rzetelność, niezależność, obiektywizm.

Wspieram co miesiąc >