Przemówienia prezydentów USA do Polaków

Mimo tego, że dotychczas żaden amerykański prezydent po 1989 r. nie pominął Polski w swoich podróżach, nie każda wizyta miała w swoim programie publiczną przemowę. Wystąpienie Donalda Trumpa w czwartek 6 lipca 2017 r. na placu Krasińskich będzie siódmym przemówieniem amerykańskiego prezydenta do Polaków.

W dniu 11 lipca 1989 r. pierwsze przemówienie po wolnych wyborach w Polsce wygłosił George Bush senior w gmachu Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej. Prezydent mówił:

Dzisiaj do tych, którzy myślą, że nadzieje mogą pozostać na zawsze stłumione, mówię: spójrzcie na Polskę! Do tych, którzy uważają, że wolność może być na zawsze zabroniona, mówię: spójrzcie na Polskę! Do tych, którzy sądzą, że marzenia mogą być na zawsze poskromione, mówię: spójrzcie na Polskę! Tutaj, w Polsce, te marzenia stają się rzeczywistością.

Amerykański prezydent odniósł się ponadto do czekających Polskę reform. Zapewnił o gotowości Ameryki do wsparcia Polski na tej drodze, podkreślając jednocześnie, że nie będzie ona łatwa.

Drugi raz pojawił się w Polsce 5 lipca 1992 r. Wziął wtedy udział w pogrzebie dyplomaty i muzyka Ignacego Jana Paderewskiego, a następnie przemawiał na Placu Zamkowym razem z Prezydentem Lechem Wałęsą:

Dziś Polska jest wolna i cóż za wspaniały to dzień. W tę niedzielę od katedry św. Jana po wiejskie kościoły Zakopanego dzwony grają nie tylko uroczyste requiem, ale także o nowym początku, o nowonarodzonej wolności dla Polski i jej obywateli.

Kolejne przemówienie zostało wygłoszone podczas drugiej wizyty Billa Clintona w Polsce 10 lipca 1997 r. także na Placu Zamkowym. Tematami przemówień obu prezydentów było spełnienie przez Clintona obietnicy włączenia Polski w struktury NATO. Prezydent Aleksander Kwaśniewski mówił:

Wszystko, co dzieje się w tych dniach ma wymiar historyczny. Nadchodzi kres porządku jałtańskiego. Powiększa się obszar stabilności i bezpieczeństwa. Umacnia się pokojowy ład. Polska od stuleci nie miała lepszej niż dziś sytuacji.

Clinton odpowiedział Polakom:

Już nigdy o waszym losie nie będą decydować inni. Już nigdy prawo do wolności nie zostanie wam odmówione. Polska powraca do domu.

George W. Bush do Polski przybywał trzy razy: w 2001 r., w 2003 r. i w 2007 r. Dwie pierwsze wizyty miały w swoim programie przemówienia do Polaków. Podczas pierwszej wizyty razem z Aleksandrem Kwaśniewskim w gmachu Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie prezydent USA mówił:

Nie mówmy o Wschodzie i Zachodzie. To był stary podział. Nie był to fakt geograficzny, lecz fakt przemocy. Naszym celem – mówił Prezydent USA – jest wytrzeć fałszywe linie, które dzieliły Europę przez zbyt długi okres czasu. Przyszłość każdego narodu europejskiego musi być określona postępem i wewnętrznymi reformami, a nie interesami zewnętrznych potęg. Każdy naród europejski, który idzie w kierunku demokracji i wolnego rynku, musi być z radością powitany w Europie. Wszystkie nowe demokracje od Bałtyku po Morze Czarne powinny mieć tę samą szansę bezpieczeństwa i wolności, szansę przyłączenia się do instytucji europejskich.

Prezydent RP Aleksander Kwaśniewski w swoim przemówieniu powiedział:

Dzisiaj Polska jest członkiem NATO i stoi na progu członkostwa w Unii Europejskiej. Jesteśmy uczestnikami procesów, które zespalają Europę; umacniają wolność, bezpieczeństwo, rozwój cywilizacyjny. Jesteśmy wśród konstruktorów lepszego świata. I, co dla nas oczywiste, dzielimy się z naszymi partnerami i sojusznikami odpowiedzialnością. Nasi żołnierze, każdego dnia 2200 oficerów i żołnierzy, pełnią misje pokojowe w różnych zakątkach tego skomplikowanego świata.

Podczas drugiego spotkania prezydentów Polski i USA na Wawelu w dniu 31 maja 2003 r. obaj prezydenci odnosili się do tematów związanych z bezpieczeństwem Stanów Zjednoczonych oraz Europy po zamachach z 11 września 2001 r. Bush junior powiedział:

Europa i Stany Zjednoczone musiały przeciwstawić się zagrożeniom międzynarodowego terroryzmu i każde z tych państw musiało się zmierzyć z trudnymi decyzjami, polegającymi na użyciu sił zbrojnych dla utrzymania pokoju. Przechodziliśmy przez okresy debat, okresy trudnych rozmów, ale i okresy wspólnej polityki i decyzji.

Aleksander Kwaśniewski dodał również:

Przez dwa ostatnie lata Polsce i Ameryce udało się zbudować związek przyjaciół. Ameryka potrzebuje Europy, Europa potrzebuje Ameryki. (…) Łączą nas nie tylko te same wartości i zasady, ale też gotowość ich urzeczywistniania i obrony.

Na 20-lecie polskiej wolności na Placu Zamkowym przemawiał pierwszy czarnoskóry prezydent USA, Barack Obama razem z Bronisławem Komorowskim. Polski prezydent powiedział:

Choć na kilkadziesiąt długich, ciemnych lat Europę przegrodziła żelazna kurtyna nasze marzenia i nasze dążenia do wolności przetrwały; źródłem naszej siły była tradycja narodowa.

Barack Obama w swoim wystąpieniu na Placu Zamkowym podkreślił, że to właśnie ten dzień – 4 czerwca 1989 r. – był początkiem końca komunizmu nie tylko w Polsce, ale w całej Europie:

Nie możemy zapomnieć, że iskra, która wywołała tę wielką rewolucyjną zmianę, ten rozkwit nadziei, wyszła od was, Polaków.

Tematykę przemówień prezydentów komentowali w środę 5 lipca 2017 r. Włodzimierz Cimoszewicz oraz Bogusław Sonik.

Sprawdzone wypowiedzi

Bogusław Sonik

Fałsz Ukryj uzasadnienie

W dniu 31 maja 2003 r. na Wawelu przemawiał zarówno Aleksander Kwaśniewski, jak i George W. Bush. Było to jedyne wspólne przemówienie prezydentów obu krajów w Krakowie. Treść przemówienia A. Kwaśniewskiego znajduje się na oficjalnej stronie Prezydenta RP.

Share The Facts
Bogusław Sonik
Poseł


Na Wawelu przemawiał tylko G. Bush.

Włodzimierz Cimoszewicz

Zawsze na wizytach tego typu (prezydentów USA w Polsce) były dwa wystąpienia – polskiego i amerykańskiego prezydenta.

Prawda Ukryj uzasadnienie

Jedyną wizytą po 4 czerwca 1989 r., gdzie publiczne przemówienie prezydenta USA nie było poprzedzone przemową prezydenta RP, jest wizyta G. Busha seniora w dniu 11 lipca 1989 r. Wypowiedzi nie uznajemy jednak za fałszywą, ponieważ w tym czasie Polska nie miała jeszcze prezydenta – generał Wojciech Jaruzelski został wybrany przez Zgromadzenie Narodowe w dniu 19 lipca 1989 r., natomiast 31 grudnia 1989 r. rozpoczęła się jego prezydentura.

Share The Facts
Włodzimierz Cimoszewicz
były premier


Zawsze na wizytach tego typu (prezydentów USA w Polsce) były dwa wystąpienia – polskiego i amerykańskiego prezydenta.

Tylko sprawdzone informacje!

Wesprzyj rzetelność, niezależność, obiektywizm.

Wspieram co miesiąc >