Stanisław Żaryn o chińskich usługach w Czechach

14 stycznia Stanisław Żaryn, rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych, był gościem „Sygnałów Dnia” w radiowej Jedynce, gdzie wypowiedział się m.in. na temat decyzji o rezygnacji z korzystania z chińskich produktów i usług podjętej przez czeską administrację.

Sprawdzone wypowiedzi

Stanisław Żaryn

Czesi bardzo jednoznacznie podjęli decyzję o tym, żeby chińskie produkty i usługi wycofać i zdecydować o zamknięciu pewnej przestrzeni państwowej dla tych firm.

Manipulacja Ukryj uzasadnienie

Wypoiedź dotyczy decyzji czeskiego premiera Andreja Babiša o rezygnacji z korzystania z telefonów dwóch chińskich firm, Huawei i ZTE, przez pracowników kancelarii premiera. Decyzja ta, podyktowana ostrzeżeniem wydanym przez Narodowy Urząd ds. Bezpieczeństwa Informacyjnego i Cybernetycznego, została po kilku dniach uznana przez rząd za przedwczesną.

17 grudnia 2018 roku czeski Narodowy Urząd ds. Bezpieczeństwa Informacyjnego i Cybernetycznego (NÚKIB) wydał ostrzeżenie przed korzystaniem z oprogramowania i urządzeń dwóch chińskich firm: Huawei Technologies Co., Ltd. oraz ZTE Corporation. W ostrzeżeniu można przeczytać, że chiński rząd wymaga od tamtejszych przedsiębiorstw współpracy z chińskimi służbami wywiadowczymi, zarówno Huawei jak i ZTE mają powiązania z tamtejszymi władzami. To sprawia, że korzystanie produktów tych dwóch firm może stanowić zagrożenie dla cyberbezpieczeństwa.

Ostrzeżenie wydane przez NÚKIB nie oznacza jednak zakazu używania urządzeń Huawei i ZTE przez czeskie władze. Jednakże czeski rząd musi wziąć je pod uwagę w przyszłych przetargach na dostarczenie systemów informatycznych i telekomunikacyjnych.

18 grudnia 2018 roku agencja Associated Press podała, że premier Czech Andrej Babiš nakazał wycofanie telefonów Huawei i ZTE z użytkowania przez pracowników kancelarii premiera. Tę samą decyzję podjęło ministerstwo handlu i przemysłu.

21 grudnia miało miejsce spotkanie czeskiej Narodowej Rady Bezpieczeństwa, którego głównym tematem było wspomniane ostrzeżenie. podczas tego spotkania przedstawiciel NÚKIB wyjaśnił Radzie, że ostrzeżenie dotyczy głównie systemów informatycznych, a telefony, smartfony i modemy nie stanowią zagrożenia.

Rada uznała, że zakaz korzystania z telefonów Huawei i ZTE przez czeską administrację była przedwczesna, a rząd powinien pozostać otwarty na wszystkich zagranicznych inwestorów. Jednocześnie Rada podkreśliła, że NÚKIB wydaje swoje ostrzeżenia niezależnie od rządu.

Wypowiedź uznajemy za manipulację, ponieważ czeski premier oraz minister ds. handlu i przemysłu zapowiedzieli zaprzestanie korzystania z telefonów Huawei i ZTE, jednak decyzja ta uznana potem została za przedwczesną. Jednocześnie na czeskich stronach rządowych nie znajduje się żaden oficjalny dokument nakazujący wycofanie tych telefonów z użytkowania przez czeską administrację.

Tylko sprawdzone informacje!

Wesprzyj rzetelność, niezależność, obiektywizm.

Wspieram co miesiąc >