Sprawdzamy wypowiedzi polityków i osób publicznych pojawiające się w przestrzeni medialnej i internetowej. Wybieramy wypowiedzi istotne dla debaty publicznej, weryfikujemy zawarte w nich informacje i przydzielamy jedną z pięciu kategorii ocen.
Zbigniew Ziobro na temat systemu sądownictwa w Holandii
Zbigniew Ziobro na temat systemu sądownictwa w Holandii
Na przykład w Holandii sędziów wybiera bezpośrednio parlament, a więc nie Krajowa Rada Sądownictwa, bo tam w ogóle nie ma Krajowej Rady Sądownictwa.
W Holandii istnieje Rada Sądownictwa, utworzona w 2002 roku w wyniku szeroko zakrojonej reformy sądownictwa. Wcześniej za zarządzanie i nadzór nad sądownictwem odpowiadał Minister Sprawiedliwości. Minister nie miał żadnych kompetencji dotyczących sfery orzeczniczej; w tym zakresie wyłączną odpowiedzialność ponosili sędziowie orzekający w poszczególnych sądach. Zarówno parlament, jak i środowisko sędziowskie uznało, że niezbędne jest wzmocnienie niezależności sądownictwa.
Zgodnie z treścią art. 84 ust. 1 Ustawy o Organizacji Sądów, w skład Rady wchodzi od 3 do 5 członków. Jej przewodniczącym jest zawsze sędzia. Obecnie Rada liczy czterech członków. Dwóch z nich stanowią sędziowie w stanie spoczynku. Członkowie powoływani są Dekretem Królewskim na sześcioletnią kadencję z możliwością jednokrotnej reelekcji na okres trzech lat. Nominacja na członków Rady Sądownictwa jest kompetencją Ministra Bezpieczeństwa i Sprawiedliwości.
W Przewodniku po Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa czytamy, że sędziowie w Holandii powoływani są na stanowiska na podstawie Dekretów Królewskich (w myśl art. 117 Konstytucji Holandii – przyp. Demagog) z rekomendacji Ministra ds. Bezpieczeństwa i Sprawiedliwości, po konsultacjach z przedstawicielami środowiska sędziowskiego. W rzeczywistości nominacje przyznawane są na podstawie rekomendacji Rady, które z kolei odzwierciedlają opinie zarządów sądów oraz sugestie komisji ds. wyboru.
TYLKO SPRAWDZONE INFORMACJE!
WESPRZYJ RZETELNOŚĆ | NIEZALEŻNOŚĆ | OBIEKTYWIZM |
W ciągu 3 lat zespół Demagoga sprawdził ponad 3 tys. wypowiedzi polityków. Nawiązał współpracę ze szkołami oraz nauczycielami w ramach Akademii Fact-Checkingu. Prześwietlił realizację obietnic wyborczych najważniejszych polityków i partii w Polsce. Wszystkie osoby współpracujące z Demagogiem są wolontariuszami. Każda nawet symboliczna, lecz regularna kwota pomoże nam rozwijać się oraz profesjonalizować.
Przelew tradycyjny: Stowarzyszenie Demagog, ul. Cystersów 26/8, 31-553 Kraków
Nr konta: 23 2130 0004 2001 0749 6995 0001
Tytuł: Darowizna na cele statutowe
RAZEM MOŻEMY WIĘCEJ!
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter