Informujemy o najważniejszych wydarzeniach ze świata fact-checkingu.
Bruksela: prezentacja EFCSN jako głosu fact-checkerów w Europie
EFCSN zostało zaprezentowane w Brukseli jako adwokat i głos fact-checkerów w Europie
EFCSN logo
Bruksela: prezentacja EFCSN jako głosu fact-checkerów w Europie
EFCSN zostało zaprezentowane w Brukseli jako adwokat i głos fact-checkerów w Europie
Europejska Sieć Standardów Fact-checkingu (EFCSN) zaprezentowała swój Organ Nadzorczy oraz świeżo napisany Kodeks profesjonalnych standardów, podczas publicznego wydarzenia odbywającego się 16 listopada w Brukseli. W wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele instytucji UE, mediów cyfrowych oraz społeczeństwa obywatelskiego.
W ciągu zeszłego roku projekt EFCSN zgromadził niemal 50 organizacji factcheckingowych z całej Europy, aby wspólnie napisać Kodeks profesjonalnych standardów, który organizacje będą musiały przyjąć w celu dołączenia do sieci. Członkostwo w sieci będzie stanowić potwierdzenie tego, które europejskie organizacje factcheckingowe działają niezależnie, etycznie oraz z oddaniem dla interesu publicznego.
Przewodnicząca organu nadzorczego EFCSN, współzałożycielka i prezeska organizacji Maldita.es (z Hiszpanii), Clara Jiménez Cruz, rozpoczęła konferencję od podkreślenia, że celem EFCSN jest służyć jako reprezentatywny głos fact-checkerów działających zgodnie ze standardami, które obejmują również takie aspekty jak brak powiązań partyjnych, korzystanie z dobrych jakościowo źródeł oraz transparentność finansowa.
EFCSN jest „organizacją jednocześnie niesamowicie wymagającą, która popchnęła swoich członków do dążenia ku doskonałości i niesamowicie wysokich standardów, ale jednocześnie mocno czerpie z doświadczeń organizacji, które były już obecne w tej dziedzinie” – powiedziała.
„Transparentność jest naszą tarczą przeciwko brakowi zaufania, współpraca jest naszą bronią przeciwko dezinformacji” – dodała, nawiązując do rygorystycznych wymagań dotyczących transparentności, zawartych w Kodeksie, oraz do nadzwyczajnej zdolności do współpracy, którą factcheckingowa społeczność pokazała przez lata, a która teraz została sformalizowana poprzez stworzenie EFCSN.
Wydarzenie obejmowało również debaty z innymi interesariuszami, w tym dyskusję o roli fact-checkerów w kształtowaniu polityki publicznej w Europie, w której wzięli udział Krisztina Stump z Dyrekcji Generalnej ds. Sieci Komunikacyjnej, Treści i Technologii Komisji Europejskiej (CNECT), bułgarska europarlamentarzystka Eva Maydell (PPE), członkowie organu nadzorczego EFCSN: Tommaso Canetta (Pagella Politica, Włochy), Gülin Çavuş (teyit, Turcja), David Schraven (CORRECTIV, Niemcy) oraz jego skarbnik Vincent Couronne (Les Surligneurs, Francja).
Maydell ostrzegła przed obecną „pandemiczną dezinformacją”, jednak była optymistyczna, że „fact-checkerzy mogą zaszczepić opinię publiczną poprzez swoją pracę oraz kampanie uczące umiejętnego korzystania z mediów”. Ponadto Krisztina Stump była przekonana co do planowanych nowych działań, takich jak Kodeks Dobrych Praktyk, który stwarza nowe wymagania dla głównych platform internetowych w celu radzenia sobie z misinformacją. „Dziś zgromadziliśmy wszystkie elementy – dzięki EFCSN i naszemu Kodeksowi Dobrych Praktyk – by zwalczać dezinformację” – powiedziała.
Członkowie organu nadzorczego EFCSN: Stefan Voss (dpa, Niemcy), Ana Brakus (Faktograf, Chorwacja) i Thomas Hedin (TjekDet, Dania) dyskutowali również z Sophie Eyears, managerką Mety, strategicznego partnera dla integralności wiadomości w Europie, o tym, czy i jak europejscy fact-checkerzy oraz platformy cyfrowe powinny współpracować.
Eyers zauważyła, że: „ponad 190 mln misinformacji zostało oznakowanych dzięki programowi partnerstwa z organizacjami factcheckingowymi” – coś, czego Meta nie byłaby w stanie osiągnąć bez społeczności factcheckingowej. Oczekiwano, że głos zabiorą również przedstawiciele Google’a, jednak nie byli oni w stanie dotrzeć na wydarzenie przez nieprzewidziane zdarzenia.
Członkini organu nadzorczego Ana Brakus również wezwała platformy do bycia bardziej transparentnymi w swoich wysiłkach oraz do zainwestowania większych środków na zwalczanie misinformacji. Podkreśliła, że: „platformy mogą ulepszyć infosferę, ale muszą się na to naprawdę zdecydować”, i nalegała, by „użyły swoich środków, by stworzyć coś dobrego”.
Konferencję zamknęło najważniejsze przemówienie Delphine Colard, szefowej Organizacji Rzeczników Prasowych i zastępczyni rzecznika Parlamentu Europejskiego. Podkreśliła ona, że Unia Europejska celuje w jeszcze większą promocję demokracji i prawdy, oraz wspomniała, że: „wojna dezinformacyjna Kremla pokazuje, jak niebezpieczna jest dezinformacja i propaganda”. Dodała również, że: „fact-checkerzy są jak sędziowie zapewniający uczciwą grę”.
Członkowie organu nadzorczego spotkają się w tym tygodniu również z indywidualnymi członkami różnych przedstawicielstw państw członkowskich, aby zaprezentować EFCSN, jego Kodeks oraz zadania.
Projekt jest częścią programu Komisji Europejskiej „Call of Integrity of Social Media” i jest prowadzony przez sześć europejskich organizacji zajmujących się zwalczaniem dezinformacji: Fundación Maldita.es (Hiszpania), AFP (Francja), CORRECTIV (Niemcy), Stowarzyszenie Demagog (Polska), Pagella Politica/Facta (Włochy) i EU DisinfoLab (Belgia).
Przeczytaj więcej o EFCSN na naszej stronie internetowej (w języku angielskim).
Śledź profile EFCSN na Twitterze i LinkedInie, aby otrzymywać regularne aktualizacje dotyczące tego projektu.
Tekst jest tłumaczeniem informacji prasowej, która pojawiła się na stronie EFCSN 17 listopada 2022 roku.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter