Informujemy o najważniejszych wydarzeniach ze świata fact-checkingu.
Chihuahua i komuch? Mowa nienawiści w kampanii prezydenckiej na TikToku
Użytkownicy TikToka wykorzystują cyfry etiopskie jako przykrywkę do publikowania nienawistnych komentarzy. Pojawiają się one na kontach kandydatów na prezydenta, m.in. Rafała Trzaskowskiego i Sławomira Mentzena. TikTok jest świadomy zjawiska. Mimo to komentarze nadal są widoczne.

fot. Pixabay / TikTok / Modyfikacje: Demagog
Chihuahua i komuch? Mowa nienawiści w kampanii prezydenckiej na TikToku
Użytkownicy TikToka wykorzystują cyfry etiopskie jako przykrywkę do publikowania nienawistnych komentarzy. Pojawiają się one na kontach kandydatów na prezydenta, m.in. Rafała Trzaskowskiego i Sławomira Mentzena. TikTok jest świadomy zjawiska. Mimo to komentarze nadal są widoczne.
O komentarzach „z dziwnymi znaczkami”, które towarzyszą wulgarnym treściom, pisaliśmy już jesienią zeszłego roku. Wówczas zauważyliśmy je pod rolkami raperki Bambi, a także pod nagraniami z Marszu Równości w Krakowie.
Te znaczki to język amharski, oficjalny język Etiopii. Na co dzień używa go ok. 18 mln mieszkańców tego państwa. Pojawiły się informacje, że jeśli wulgarny komentarz zostanie napisany po amharsku, algorytmy go nie wyłapią.
Tym razem na TikToku w komentarzach pod treściami kandydatów na prezydenta pojawiają się nie litery, lecz cyfry etiopskie. Towarzyszą one wulgarnym komentarzom, uderzającym w kandydatów. Najłatwiej znaleźć takie, które obrażają Rafała Trzaskowskiego.
Mowa nienawiści wymierzona w Trzaskowskiego
Kandydat KO na prezydenta jest obrażany na TikToku ze względu na swoje rzekomo żydowskie pochodzenie, wspieranie społeczności LGBT+ czy osób pochodzenia arabskiego. Takie komentarze, pisane z użyciem etiopskich cyfr, publikowane są na TikToku nie tylko na koncie Rafała Trzaskowskiego, lecz także u innych kandydatów. Trzaskowski często jest obrażany pod treściami Sławomira Mentzena i Karola Nawrockiego.
Często powtarzają się komentarze, że gdy wybory wygra Rafał Trzaskowski, kobiety będą gwałcone na ulicach przez osoby pochodzenia arabskiego. Trzaskowski nazywany jest także „gejem”, przy użyciu homofobicznego określenia.
Pojawiają się nawet groźby o „kuli w łeb” dla Donalda Tuska czy komentarze „spaliłbym was w Oświęcimiu”, również skierowane do polityków obozu rządzącego. Te same treści publikowane są z różnych kont.
Zwolennicy Trzaskowskiego atakują Mentzena?
Nie tylko Rafał Trzaskowski jest obrażany na TikToku. Komentarze, którym towarzyszą cyfry etiopskie, znaleźliśmy m.in. u Sławomira Mentzena.
Często wyglądają tak, jakby były pisane przez zwolenników Rafała Trzaskowskiego, ponieważ akurat tego kandydata wychwalają, obrażając Mentzena. Kandydatowi Konfederacji wytykane jest m.in. to, że jest osobą w spektrum autyzmu.
W komentarzach pisze się także o gwałtach – podobnie jak u Trzaskowskiego – ale w tym przypadku po wygranej Mentzena gwałcić mają Rosjanie. Pod materiałami polityka Konfederacji pojawiają się też groźby – użytkownicy piszą o tym, że jeśli broń zostanie zalegalizowana, pierwsze, co zrobią, to strzelą do Mentzena.
Nawrocki, Hołownia i Zandberg nie zostali oszczędzeni
Komentarze z cyframi etiopskimi znaleźliśmy także u Karola Nawrockiego, który najczęściej nazywany jest „nowogrodzkim alfonsem”.
Z kolei Szymona Hołownię osoby zostawiające wulgarne i nienawistne komentarze nazywają „chihuahuą”, a Adriana Zandberga – „komuchem”. U polityka Razem często pojawia się popularna rymowanka o wiszących komunistach.
Wyraźnie widać, że osoby zostawiające nienawistne komentarze najczęściej atakują Trzaskowskiego i Mentzena, czyli kandydatów cieszących się największym poparciem (1, 2, 3). Najgorsze treści omijają za to Magdalenę Biejat, kandydatkę Lewicy, czy Grzegorza Brauna.
TikTok zapewnia o skutecznej moderacji. Jak jest w rzeczywistości?
W sprawie komentarzy zapisywanych przy użyciu języka amharskiego zwróciliśmy się do TikToka. Piotr Żaczko, rzecznik prasowy platformy, zaznacza, że nie są one niewidoczne dla algorytmów.
„Należy jasno powiedzieć, że teoria, wedle której umieszczenie obraźliwego komentarza pomiędzy wierszami w języku amharskim powoduje »niewidoczność « dla systemów moderacyjnych, jest wprost misinformacją. Tak długo, jak komentarz zawiera słowa znajdujące się w naszym banku słów kluczowych, będziemy je rozpoznawać tak w automatycznej, jak i tym bardziej ludzkiej moderacji” – czytamy w przesłanej do nas odpowiedzi.
„Każdą treść, którą użytkownicy uznają za naruszającą regulamin czy Zasady Społeczności, bezwzględnie powinno się zgłaszać do moderacji” – podkreśla Żaczko. Zgłosiliśmy kilkanaście komentarzy, jednak TikTok nie informuje, czy zostały później podjęte jakieś działania w sprawie zgłoszonych treści. A ponieważ pod postami pojawiają się setki komentarzy, trudno samemu zweryfikować, czy zgłoszony komentarz rzeczywiście zniknął.
Nawet jeśli komentarz został usunięty, pod filmami pojawiają się kolejne. Wpisy z użyciem etiopskich cyfr stały się trendem, a użytkownicy kopiują od siebie wulgarne treści i groźby wobec kandydatów.
Program Fact-Checking and Countering Disinformation: Poland’s 2025 Presidential Election jest prowadzony przez Stowarzyszenie Demagog dzięki wsparciu EMIF zarządzanemu przez Calouste Gulbenkian Foundation. Wyłączna odpowiedzialność za wszelkie treści wspierane przez European Media and Information Fund (EMIF) spoczywa na autorach i niekoniecznie musi odzwierciedlać stanowisko EMIF i Partnerów Funduszu, Calouste Gulbenkian Foundation i European University Institute.
Przekaż nam 1,5% podatku!
Wesprzyj nas, przekazując 1,5% podatku na kontrolę polityków. Wpisz w PIT: KRS 0000615583
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter