Czy istnieje recepta na efektywne sądownictwo? Analiza porównawcza
Najnowszy raport Demagoga, a w nim polskie sądownictwo, czyli analiza polskiego systemu wymiaru sprawiedliwości na tle rozwiązań z 30 innych państw. W raporcie znalazły się informacje, m.in. o organach władzy sądowniczej, ich składzie, sposobach wybierania i odwoływania ich członków.
Czy istnieje recepta na efektywne sądownictwo? Analiza porównawcza
Czy istnieje recepta na efektywne sądownictwo? Analiza porównawcza
Najnowszy raport Demagoga, a w nim polskie sądownictwo, czyli analiza polskiego systemu wymiaru sprawiedliwości na tle rozwiązań z 30 innych państw. W raporcie znalazły się informacje, m.in. o organach władzy sądowniczej, ich składzie, sposobach wybierania i odwoływania ich członków.
W ostatnich latach system sądownictwa jest w Polsce przedmiotem gorącej debaty publicznej i wzbudza wiele kontrowersji. W tym obszarze podział społeczeństwa wywołały przede wszystkim zmiany w wymiarze sprawiedliwości i jego głównych organach, wdrażane od 2015 roku. Debata ta wkroczyła jednak w wymiar polityczny i trudno nie zauważyć, że zajmowane stanowiska, argumenty dotyczące reform, opinie i komunikaty w mediach, często odwołują się do emocji odbiorcy, a nie są oparte na wiarygodnych informacjach i ekspertyzie.
Z tego powodu przygotowaliśmy raport: „Procedura Wyboru Sędziów w Polsce i Wybranych Państwach Świata”. Stanowi on szczegółową analizę porównawczą systemów sądownictwa aż z 30 państw (nie tylko europejskich). W raporcie znalazły się informacje między innymi o organach władzy sądowniczej, ich składzie, sposobach wybierania i odwoływania ich członków oraz szeroko pojętych mechanizmach kontroli i zachowania równowagi pomiędzy pozostałymi gałęziami władzy, która jest podstawą funkcjonowania państw demokratycznych. Na uwagę zasługuje również rozdział prezentujący zasady funkcjonowania i rolę Krajowej Rady Sądownictwa na tle jej odpowiedników z badanych krajów.
Dlaczego powstał raport?
Z perspektywy zewnętrznego obserwatora lub uczestnika debaty, bez narzędzi takich jak specjalistyczna wiedza, kierunkowe wykształcenie, a nawet wgląd w funkcjonowanie sądów w praktyce – obecnie i w przeszłości – bardzo trudno jest rzetelnie ocenić, jakie działania i zmiany dotykają istotnych problemów i wad systemu, przyczyniają się do ich niwelowania czy faktycznej poprawy funkcjonowania sądownictwa, a jakie są jedynie narzędziem realizowania retorycznej agendy.
„Stowarzyszenie Demagog wykonało pracę za polityków oraz urzędników. I to zarówno rządowych, jak i opozycyjnych. Jakkolwiek bowiem spór o kształt wymiaru sprawiedliwości na przestrzeni ostatnich lat był niesłychanie gorący, to analiza zawsze powinna być »zimna«, przeprowadzana merytorycznie, bez potrzeby uzyskania konkretnego rezultatu. Tymczasem z obu stron sejmowej sali słyszeliśmy krzyki osób przekonanych o własnej racji. Demagog zaś zrobił coś najprostszego i najtrudniejszego zarazem: przeanalizował fakty i wyciągnął wnioski na ich podstawie”.
Patryk Słowik, dziennikarz Dziennika Gazety Prawnej
Problem ten pogłębia fakt, że brakuje kompleksowych źródeł i analiz, a tym bardziej powszechnie dostępnych i przejrzystych opracowań (na przykład zestawień i publikacji o charakterze popularnonaukowym), które pozwoliłyby obywatelom na uzyskanie takiej wiedzy i narzędzi, pomagających dokonać oceny wymiaru sprawiedliwości pod kątem koniecznych zmian systemowych i reform, a nie politycznych nastrojów.
Uzupełnianie tego typu luk i dostarczanie neutralnych, wiarygodnych, a jednocześnie przystępnych w odbiorze informacji powinno być domeną nie tylko ośrodków naukowych czy instytutów, których działalność badawcza kierowana jest przede wszystkim do skupionych wokół danej dziedziny środowisk. Stanowi ona również interesujący temat dla organizacji pozarządowych, zainteresowanych jakością debaty publicznej w Polsce i promowaniem rzetelnych informacji w formie dostosowanej do jak największej ilości odbiorców – obywateli, których stopień wiedzy i zaangażowania w sprawy publiczne jest przecież bardzo zróżnicowany.
„Stowarzyszenie Demagog podjęło się niezwykle trudnego wyzwania zebrania i dostarczenia nam wiedzy o funkcjonowaniu wybranych aspektów sądownictwa w aż 30 krajach. Jest to praca, tym bardziej ważna w Polsce, że od kilku lat możemy obserwować gorące dyskusje dotyczące pracy sądów i sędziów (…) Doceniając wypełniające niszę działania Stowarzyszenia, tym bardziej uderza brak przygotowania takich materiałów przez decydentów”.
Krzysztof Izdebski, prawnik, Fundacja ePaństwo oraz członek zarządu Consul Democracy Foundation
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter