Informujemy o najważniejszych wydarzeniach ze świata fact-checkingu.
Factcheckingowe podsumowanie exposé Donalda Tuska
Uważnie słuchaliśmy ostatniego exposé Donalda Tuska. Na bieżąco sprawdzaliśmy te stwierdzenia, które odwoływały się do faktów. Podsumujmy, ile ich było, czego dotyczyły i czy okazały się zgodne z prawdą.
fot. Parlament Europejski / Flickr / CC BY-SA 2.0 DEED / https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/deed.en / Modyfikacje: Demagog
Factcheckingowe podsumowanie exposé Donalda Tuska
Uważnie słuchaliśmy ostatniego exposé Donalda Tuska. Na bieżąco sprawdzaliśmy te stwierdzenia, które odwoływały się do faktów. Podsumujmy, ile ich było, czego dotyczyły i czy okazały się zgodne z prawdą.
W poniedziałek 11 grudnia Sejm wybrał Donalda Tuska na stanowisko Prezesa Rady Ministrów. Następnego dnia nowy premier przedstawił przed izbą niższą skład i program swojego rządu. Ok. godziny 22:00 Sejm zaakceptował przedstawioną propozycję. Dziś, 13 grudnia, prezydent zaprzysiągł nowy rząd.
W przypadku exposé Mateusza Morawieckiego na wypowiedzi możliwe do weryfikacji nie trzeba było czekać długo. Pierwsza pojawiła się już po minucie. W przypadku Donalda Tuska musieliśmy czekać 98 minut. Ostatecznie jednak udało nam się znaleźć w tym wystąpieniu 7 wypowiedzi, które sprawdziliśmy.
Czego dotyczyły wypowiedzi?
Weryfikowane wypowiedzi można podzielić na kilka kategorii. Dwie z nich dotyczyły rządów PO-PSL. Donald Tusk chwalił się, że gdy był premierem, poziom inwestycji osiągnął rekordowy poziom. Ponadto w tym okresie miało nie dochodzić do protestów społecznych w sprawie wywłaszczeń.
Polityk PO krytykował też rząd PiS. Jak wspomniał, obecnie polskie drewno ma być najdroższe w historii, a ilość pozyskiwanego drewna ma osiągać rekordowy poziom.
Poza tym dwie wypowiedzi Donalda Tuska odnosiły się do procesu powołania rządu, a kolejne dwie – do aktywności obywatelskiej: do poczucia wpływu na sprawy kraju i do frekwencji na manifestacjach.
Czy wypowiedzi były zgodne z prawdą?
[Aktualizacja 15.12.2023]
Trzy z siedmiu sprawdzonych wypowiedzi były zgodne z faktami. Trzy wypowiedzi oceniliśmy jako fałszywe, a jedną – ze względu na brak twardych danych – uznaliśmy za nieweryfikowalną.
Czego dotyczyły fałszywe wypowiedzi? Donald Tusk pomylił się, gdy mówił, że Sejm nigdy wcześniej nie desygnował kandydata na premiera. Prawdą również nie było stwierdzenie, że za rządów PO-PSL nie dochodziło do protestów w sprawie budowy dróg i związanych z nią wywłaszczeń. Polityk pomylił się także co do poziomu inwestycji za rządów wspomnianej koalicji.
Ocenę nieweryfikowalną przyznaliśmy wypowiedzi, w której Donald Tusk mówił o frekwencji na marszach PO z 4 czerwca i z 1 października. Natomiast prawdę przyznaliśmy w przypadku wypowiedzi dotyczących wyrębu drewna i jego cen, obowiązku wygłaszania exposé oraz poczucia wpływu obywateli na sytuację w Polsce.
[Koniec aktualizacji]
Zapoznaj się z naszymi analizami
Treść wszystkich naszych szybkich fact-checków znajdziesz pod tymi linkami:
- Polskie drewno najdroższe w historii?
- Rekordowe inwestycje za rządów PO-PSL?
- Protesty osób wywłaszczonych. Nie było ich za czasów PO-PSL?
- Desygnacja premiera przez Sejm po raz pierwszy w historii?
- Konstytucja a exposé premiera wybranego w drugim kroku
- Poczucie wpływu obywateli na sprawy kraju. Badania CBOS
- Jaka była frekwencja na marszach opozycji?
Wspieraj niezależność!
Wpłać darowiznę i pomóż nam walczyć z dezinformacją, rosyjską propagandą i fake newsami.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter