Omawiamy ważne fakty dla debaty publicznej, a także przedstawiamy istotne raporty i badania.
Śmierć prezydenta Iranu – weryfikuj nagrania, które udostępniasz
W mediach społecznościowych znajdziemy przynajmniej trzy różne nagrania rzekomo przedstawiające ostatnie chwile lotu śmigłowca prezydenta Iranu. Dwa z nich okazały się fałszem, a kontekst trzeciego nie jest pewny. Wyjaśniamy, jak można zweryfikować materiały wideo.
fot. TikTok / X.com / Pexels / Modyfikacje: Demagog
Śmierć prezydenta Iranu – weryfikuj nagrania, które udostępniasz
W mediach społecznościowych znajdziemy przynajmniej trzy różne nagrania rzekomo przedstawiające ostatnie chwile lotu śmigłowca prezydenta Iranu. Dwa z nich okazały się fałszem, a kontekst trzeciego nie jest pewny. Wyjaśniamy, jak można zweryfikować materiały wideo.
Zgodnie z informacjami opublikowanymi na stronach irańskiego rządu i Ministerstwa Spraw Zagranicznych w niedzielę 19 maja w górach niedaleko granicy Iranu z Azerbejdżanem rozbił się śmigłowiec wiozący prezydenta Ebrahima Raisiego. Jak wyjaśnia Agencja Reutera prezydent Raisi wracał z wizyty na granicy azersko-irańskiej, podczas której wspólnie z tamtejszym prezydentem Ilhamem Alijewem zainicjował budowę tamy Giz Galasi.
W internecie można znaleźć przynajmniej trzy nagrania rzekomo przedstawiające ostatnie chwile lotu śmigłowca. Dwa z nich okazały się fałszywe, co udowodniły zweryfikowane przez Międzynarodową Sieć Standardów Factcheckingowych (IFCN) redakcje Logically Facts i Fatabyyano.
Różne polskie media udostępniały trzeci film, także przedstawiający rzekomo ostatnie chwile lotu śmigłowca z Ebrahimem Raisim na pokładzie. Nie mamy jednak pewności, czy rzeczywiście został on wykonany tuż przed katastrofą.
Prezydent Iranu chwilę przed katastrofą? To film sprzed kilku miesięcy
Jak wyjaśnia Logically Facts, w internecie możemy znaleźć nagranie, na którym widać prezydenta Ebrahima Raisiego lecącego śmigłowcem. Przedstawiane jest ono jako film z ostatnich chwil przed katastrofą.
Analitycy z Logically Facts na podstawie wyszukiwania obrazem ustalili jednak, że kontekst tego nagrania jest zupełnie inny. Powstało ono w styczniu 2024 roku. Podała je wtedy Agencja Informacyjna Republiki Islamskiej (IRNA) jako film znad zapory Namrood niedaleko miejscowości Firouzkoh.
Do takich samych wniosków doszli analitycy z Fatabyyano i z arabskiej inicjatywy factcheckingowej Misbar.
Prezydent Iranu 5 minut przed śmiercią? To film z 2021 roku
Inne wideo sprawdzone przez Logically Facts przedstawia prezydenta Raisiego jadącego autem. Według dołączonych do niego opisów użytkowników portalu X jest to nagranie wykonane 5 minut przed katastrofą.
W tym przypadku również pomogło wyszukiwanie obrazem. W rzeczywistości nagranie dostępne było w internecie już w październiku 2021 roku.
Według ówczesnych opisów przedstawia ono podróż prezydenta w kierunku irańskiej prowincji (ostanu) Kohgiluje wa Bojer Ahmad. Na nagraniu, zgodnie z oryginalnymi opisami, Ebrahim Raisi poucza kierowcę samochodu.
Które nagranie z prezydentem Iranu cieszyło się w Polsce popularnością?
Z kolei różne polskie media 20 maja pokazywały inny film, także opisany jako nagranie ostatnich chwil lotu śmigłowca z Ebrahimem Raisim na pokładzie. Znajdziemy go m.in. na stronach: TVN24, RMF24, Onet Wiadomości, Polsat News, naTemat, Interia, Fakt i Polskie Radio 24.
Ten sam film opublikowano również na TikToku, jako „nagranie z ostatnich chwil lotu śmigłowca prezydenta Iranu”.
Materiał na TikToku cieszy się popularnością. Zdobył on ponad 70 tys. wyświetleń, polubiło go blisko 6 tys. użytkowników, a ponad 140 udostępniło. Komentujący przedstawiali różne teorie spiskowe na temat wydarzeń. „Izrael się go pozbył” – stwierdziła jedna z osób komentujących materiał. „Mgła zwana służby specjalne usa” [pisownia oryginalna] – napisała inna.
Nie jest jasne, czy to film z ostatnich chwil lotu śmigłowca
W rzeczywistości nie jest jasne, czy film dostępny na TikToku oraz w polskich mediach (np. 1, 2, 3) przedstawia ostatnie chwile lotu śmigłowca z prezydentem Raisim na pokładzie. Według opisu agencji Associated Press nagranie zostało wyemitowane w irańskiej telewizji 19 maja i przedstawia „materiał z wizyty prezydenta na północnym wschodzie kraju”.
W prawym dolnym rogu materiału widnieje logo Sieci Informacyjnej Islamskiej Republiki Iranu (IRINN). To państwowa stacja informacyjna należąca do jedynego w kraju nadawcy – Mediów Islamskiej Republiki Iranu (IRIB).
Na stronie IRIB można znaleźć pokazane w tiktoku nagranie ze śmigłowca. Podobnie jednak jak przy materiale IRINN podanym przez Associated Press nie znajdziemy tam informacji, że film przedstawia ostatnie chwile lotu.
Po ujęciu przedstawiającym Ebrahima Raisiego wewnątrz maszyny widzimy dalszą część jego wizyty na granicy z Azerbejdżanem. Niewykluczone, że nagranie przedstawia więc lot prezydenta na miejsce wizyty, a nie jego powrót. Brakuje jednak źródła potwierdzającego tę informację.
Zanim uwierzysz – zweryfikuj
Jak pokazują przedstawione wyżej przykłady, wśród wielu informacji i materiałów na temat śmierci prezydenta Raisiego znajdziemy także te fałszywe. Niewykluczone, że z potrzeby szybkiego przekazania informacji na interesujący temat autorom wpisów w mediach społecznościowych brakuje czasu na dokładną ich weryfikację.
Najprostszym narzędziem do sprawdzenia, czy nagranie zostało przedstawione we właściwym kontekście, jest wyszukiwanie obrazem. Oferuje je kilka różnych wyszukiwarek, w tym Google. Wystarczy zrobić kopię jednego kadru nagrania, np. przy pomocy zrzutu ekranu, i wrzucić ją do wyszukiwarki.
Warto znać to narzędzie, aby szybko i sprawie weryfikować materiały wideo. Podawanie niezweryfikowanych informacji może wywołać chaos informacyjny. Więcej o weryfikacji obrazem przeczytasz w jednej z naszych analiz.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter