Informujemy o najważniejszych wydarzeniach ze świata fact-checkingu.
Wybory do PE. Sprawdź swoje preferencje w teście EU&I
9 czerwca odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego. Z tej okazji pojawiła się nowa edycja aplikacji EU&I, mogącej ułatwić decyzję, na który komitet zagłosować. Stowarzyszenie Demagog zostało partnerem tego przedsięwzięcia.
fot. euandi.eu / Modyfikacje: Demagog
Wybory do PE. Sprawdź swoje preferencje w teście EU&I
9 czerwca odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego. Z tej okazji pojawiła się nowa edycja aplikacji EU&I, mogącej ułatwić decyzję, na który komitet zagłosować. Stowarzyszenie Demagog zostało partnerem tego przedsięwzięcia.
W okresie przedwyborczym w sieci pojawiają się różnego rodzaju testy preferencji politycznych. Pozwalają one skonfrontować własne poglądy z obietnicami i programami komitetów. Kilku takim quizom przyjrzeliśmy się jesienią 2023 roku, gdy w Polsce odbywały się wybory parlamentarne.
Dzisiaj, przed nadchodzącymi czerwcowymi wyborami europejskimi, przyglądamy się aplikacji EU&I. To test wyborczy opracowany przez ekspertów związanych z Europejskim Instytutem Uniwersyteckim (EUI).
W tym roku jednym z partnerów projektu zostaliśmy my – Stowarzyszenie Demagog. Zachęcamy do przetestowania aplikacji. Odpowiedz na 30 pytań, a dowiesz się, do którego komitetu jest Ci teoretycznie najbliżej.
Jak wykonać test?
W teście czeka na Ciebie 30 pytań dotyczących polityki europejskiej, spraw światopoglądowych i tematów istotnych z punktu widzenia członkostwa Polski w UE. W odpowiedzi na każde pytanie możesz wybrać jedną z pięciu dostępnych opcji:
- zdecydowanie się zgadzam,
- raczej się zgadzam,
- nie mam zdania,
- raczej się nie zgadzam,
- zdecydowanie się nie zgadzam.
Możesz również nie udzielić odpowiedzi i pominąć pytanie.
Gdy przejdziesz przez wszystkie pytania, otrzymasz prośbę o wskazanie, które kwestie są dla Ciebie mniej ważne, a które – bardziej istotne (również tę opcję możesz pominąć).
Na podstawie wybranych odpowiedzi oraz wagi, jaką przypiszesz każdemu z tematów, aplikacja obliczy procentową zgodność Twoich poglądów z deklaracjami największych polskich komitetów wyborczych do PE. Co więcej, zainteresowani mogą przejrzeć stanowiska komitetów dotyczące poszczególnych pytań.
Traktuj test jako wskazówkę
W wariancie testu przeznaczonym dla użytkowników z Polski dostępne są odpowiedzi pięciu ogólnokrajowych komitetów wyborczych (Trzecia Droga, Konfederacja, Koalicja Obywatelska, Lewica, Prawo i Sprawiedliwość). W całej Polsce swoich kandydatów zarejestrowały jeszcze dwa komitety: Bezpartyjni Samorządowcy oraz Polexit, jednak na stronie aplikacji czytamy, że w teście nie wzięto pod uwagę partii, które otrzymują mniej niż 1 proc. głosów w sondażach.
Zaznaczamy, że aplikacja to tylko wskazówka lub drogowskaz. Do rozwagi pozostawiamy fakt, że wyniki opierają się na deklaracjach partii, a te nie zawsze są wcielane w życie.
Interesują Cię tematy europejskie? Chcesz wiedzieć więcej? Zachęcamy do przeczytania naszego cyklu „Cała Prawda o Unii Europejskiej”. Znajdziesz w nim podsumowanie obecnej kadencji PE, przegląd historii UE, spis najpopularniejszych fałszywych informacji o UE oraz artykuł o kompetencjach PE.
Test dostępny we wszystkich państwach UE
Mieszkasz za granicą? Jako obywatel Unii Europejskiej masz prawo zdecydować, czy w wyborach zagłosujesz na osoby z państwa, z którego pochodzisz, czy z tego, w którym aktualnie przebywasz. Jeśli wybierasz drugą opcję, nadal możesz skorzystać z aplikacji.
EU&I to test przygotowany dla całej UE. Jest dostępny w 20 wersjach językowych.
Na początku możesz wybrać dowolny kraj członkowski. Następnie zostaniesz przekierowany do odpowiedniego kwestionariusza. W każdym z nich jest 30 pytań. Twoje odpowiedzi zostaną porównane z odpowiedziami komitetów z danego państwa.
Kolejna edycja testu
Historia projektu sięga 2009 roku. Właśnie wtedy, z inicjatywy Obserwatorium Demokracji w Unii Europejskiej (ang. European Union Democracy Observatory), powstał EU Profiler. Kolejne testy udostępniano Europejczykom przy okazji wyborów do Europarlamentu w 2014 roku i w 2019 roku, już pod nazwą EU&I.
Nad tegoroczną edycją aplikacji pracował zespół osób ze wszystkich 27 państw członkowskich UE, w tym również z Polski. Przedsięwzięcie nadzorował komitet naukowy z uniwersytetów w Lozannie i w Lucernie, a inicjatorem był Europejski Instytut Uniwersytecki (ang. European University Institute, EUI)
Przy projekcie pracowało 150 politologów i ekspertów od polityki partyjnej. Specjaliści przyjrzeli się łącznie ponad 250 ugrupowaniom. Na potrzeby testu przeanalizowano programy wyborcze komitetów, oficjalne postulaty kandydatów, wywiady i komunikaty prasowe oraz inne źródła pomocnicze.
Wspieraj niezależność!
Wpłać darowiznę i pomóż nam walczyć z dezinformacją, rosyjską propagandą i fake newsami.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter