Obalamy fałszywe informacje pojawiające się w mediach społecznościowych oraz na portalach internetowych. Odwołując się do wiarygodnych źródeł, weryfikujemy najbardziej szkodliwe przykłady dezinformacji.
Atak irańskich dronów na Izrael? Powielono stare nagranie
Film pochodzi z 2023 roku i nie ma związku z aktualnymi wydarzeniami.
fot. Facebook / Modyfikacje: Demagog
Atak irańskich dronów na Izrael? Powielono stare nagranie
Film pochodzi z 2023 roku i nie ma związku z aktualnymi wydarzeniami.
Fake news w pigułce
- Na Facebooku udostępniono nagranie rzekomo ukazujące atak Iranu na Izrael w nocy z 13 na 14 kwietnia 2024 roku.
- Film dodany we wpisie można znaleźć w sieci od lipca 2023 roku. Materiał wideo nie pokazuje aktualnych wydarzeń z 13 i 14 kwietnia 2024 roku.
- Jak podaje strona G4Media.ro, nagranie przedstawia naloty Izraela na Strefę Gazy, które nastąpiły w lipcu 2023 roku „w odpowiedzi na rakiety wystrzelone z palestyńskiej enklawy przybrzeżnej”.
13 kwietnia 2024 roku na Facebooku opublikowano post z nagraniem rzekomo ukazującym atak irańskich dronów na mieszkańców Izraela, który miał miejsce w nocy z 13 na 14 kwietnia 2024 roku. Na filmie widzimy uciekających i chowających się ludzi. We wskazanym wpisie znajdziemy także opis do nagrania, który brzmi: „przybycie pierwszej partii irańskich dronów do Izraela i reakcja osadników”.
Atak na Izrael w nocy z 13 na 14 kwietnia
Z 13 na 14 kwietnia 2024 roku Izrael został bezpośrednio zaatakowany przez Iran, który wypuścił w stronę Izraela rakiety oraz wybuchające drony. Jak podaje agencja Reuters, napaść ta była kontratakiem Iranu „za to, co nazwał izraelskim atakiem na jego konsulat w Damaszku 1 kwietnia, w którym zginęło siedmiu oficerów Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej, w tym dwóch wysokich rangą dowódców”.
Napięta sytuacja na Bliskim Wschodzie jest tematem dezinformujących wpisów, które analizowaliśmy już wcześniej (1, 2). Atak, który nastąpił w nocy z 13 na 14 kwietnia 2024 roku, również wykorzystano do rozpowszechniania mylących przekazów. Przykładem jest omawiane nagranie, udostępnione na Facebooku.
Opublikowany film pochodzi z 2023 roku
Przedstawiony materiał wideo ma rzekomo pokazywać atak Iranu na Izrael, który nastąpił z 13 na 14 kwietnia 2024 roku. Film opublikowano 13 kwietnia w nocy, z opisem wskazującym, że ukazuje aktualne wydarzenia.
Jednak nagranie udostępnione we wpisie możemy znaleźć w internecie co najmniej od lipca 2023 roku. Nie przedstawia ono ataku dronów na Izrael w nocy z 13 na 14 kwietnia 2024 roku. Zdjęcia ukazujące fragmenty filmu opublikowano m.in. 5 lipca 2023 roku w artykule na portalu G4Media.ro. W tekście czytamy, że w tamtym czasie „Izrael przeprowadził naloty na Strefę Gazy w odpowiedzi na rakiety wystrzelone z palestyńskiej enklawy przybrzeżnej”. Omawiane nagranie przedstawia właśnie tę sytuację.
This video falsely claims to show people in Israel taking cover upon the "arrival of the first batch of Iranian drones" tonight.
It's in fact old footage that has been online since at least July 2023. It's unrelated to tonight's attack, via @ArsenKeklikoglu. pic.twitter.com/QQkif7NqfF
— Shayan Sardarizadeh (@Shayan86) April 14, 2024
Wpis wraz z filmem został udostępniony przez Mateusza Jarosiewicza, współtwórcę profilu Neos – Nowy system dla Polski, na którym publikowano już fałszywe informacje. Opisywaliśmy je na łamach Demagoga.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter