Obalamy fałszywe informacje pojawiające się w mediach społecznościowych oraz na portalach internetowych. Odwołując się do wiarygodnych źródeł, weryfikujemy najbardziej szkodliwe przykłady dezinformacji.
Bill Gates dostał nakaz aresztowania na Filipinach? Fałsz!
Niezgodne z prawdą doniesienia na temat rzekomego wyroku w sprawie miliardera.
Źródło: Facebook / Modyfikacje: Demagog
Bill Gates dostał nakaz aresztowania na Filipinach? Fałsz!
Niezgodne z prawdą doniesienia na temat rzekomego wyroku w sprawie miliardera.
FAKE NEWS W PIGUŁCE
- Na Facebooku pojawiły się doniesienia (1, 2, 3, 4, 5, 6) o wydaniu przez filipiński sąd międzynarodowego nakazu aresztowania Billa Gatesa. Miało to być związane z rzekomo niebezpiecznymi szczepieniami przeciw COVID-19.
- Sąd na Filipinach nie wydał nakazu aresztowania Billa Gatesa.
- Fałszywa wiadomość pochodzi z portalu News Punch, który w przeszłości wielokrotnie rozpowszechniał nieprawdziwe informacje. Wskazany w artykule sąd, który miał wydać nakaz aresztowania miliardera, nawet nie istnieje.
Bill Gates jest jedną z postaci, często pojawiającą się w teoriach spiskowych, których zwolennicy postrzegają miliardera jako siłę dążącą do przejęcia kontroli nad światem i do depopulacji. Służyć temu mają m.in. szczepionki przeciw COVID-19.
Na początku marca na Facebooku licznie pojawiły się posty (1, 2, 3, 4, 5, 6) dotyczące rzekomego nakazu aresztowania Billa Gatesa. Sprawa ma dotyczyć szczepień przeciw COVID-19.
„Sąd na Filipinach wydał międzynarodowy nakaz aresztowania Billa Gatesa w ramach śledztwa w sprawie wprowadzenia szczepień przeciwko Covid-19 na tym terytorium” – czytamy w jednym z wymienionych wpisów. Z posta wynika, że zdaniem tamtejszych prokuratorów szczepionki przeciw COVID-19 są powodem setek tysięcy zgonów w tym kraju.
Komentarze pod postami (1, 2, 3, 4, 5, 6) świadczą o tym, że użytkownicy Facebooka uznali ich treść za zgodną z prawdą. „Powinni tę mendę zamknąć na dożywocie lub na krzesło elektryczne” – stwierdził jeden z internautów. „Znając życie, ta sprawa umilknie a wiele osób na Filipinach za to zginie w niewyjaśnionych okolicznościach. Nie zdziwiła by mnie również wiadomość że w Filipinach nastąpiło ogromne trzęsienie ziemi i ogromne znaczenie. Przecież ten gad jest zwierzchnikiem największej w historii ludzkości mafii, posiada ukrywane technologie do sztucznego wywołania trzęsień ziemi i sterowania pogodą. Jest zasranym miliarderem który jest zdolny do wszystkiego co najgorsze” – napisał inny komentujący.
Niewiarygodne źródło informacji
Jak widać na zrzucie ekranu zamieszczonym w części postów (1, 2), pod tekstem na ten temat widnieje nazwisko: Baxter Dmitry. To autor artykułów w serwisie News Punch.
Portal factcheck.org umieścił News Punch na liście najbardziej dezinformujących stron internetowych. Fałszywe informacje publikowane przez News Punch analizował także healthfeedback.org – część z nich to artykuły autorstwa Baxtera Dmitry’a. Jeden z nich odnosił się np. do preparatów przeciw COVID-19, które rzekomo miały być „przenoszone” na ludzi z żywności.
Doniesienia z tego portalu weryfikował również Reuters, kiedy News Punch – niezgodnie z prawdą – twierdził, że Światowe Forum Ekonomiczne wzywało do dekryminalizacji pedofilii.
Bill Gates z międzynarodowym nakazem aresztowania?
W postach czytamy, że filipiński sąd „wydał międzynarodowy nakaz aresztowania Billa Gatesa w ramach śledztwa w sprawie wprowadzenia szczepień przeciwko Covid-19”. To jednak nieprawda.
Rzecznik Billa Gatesa przekazał agencji Reuters, że sąd na Filipinach nie wydał nakazu aresztowania mężczyzny z powodu szczepionek przeciw COVID-19. Żadne inne wiarygodne źródło nie przekazało informacji o nakazie aresztowania Billa Gatesa.
Wskazany sąd nie wydał nakazu aresztowania miliardera, bo… nie istnieje
Z artykułu na stronie News Punch wynika, że nakaz aresztowania miliardera wydał The Heinous Crimes Court in Manila (Sąd ds. Haniebnych Zbrodni w Manili). Jak jednak donosi się Reuters, taki organ państwowy w Republice Filipin nie istnieje.
Prof. Diane Desierto, prawniczka z University of Notre Dame, która w przeszłości była związana z University of the Philippines College of Law, przekazała w komentarzu dla Reutersa, że na Filipinach nie ma wspomnianego sądu. Identyczną wiadomość przekazała komentarzu dla factcheck.org prof. Anna Su z Uniwersytetu w Toronto, która kształciła się na Uniwersytecie Ateneo de Manila.
Na filipińskiej liście rządowej, gromadzącej organy sądownictwa, nie znajdziemy Sądu ds. Haniebnych Zbrodni w Manili. Na stronie Rady Naczelnych Sędziów ASEAN (Stowarzyszenia Narodów Azji Południowo-Wschodniej) zamieszczono schemat systemu sądownictwa na Filipinach – próżno szukać tam organu, który rzekomo miał wydać nakaz aresztowania Billa Gatesa.
COVID-19 i szczepienia na Filipinach
Z danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wynika, że z powodu COVID-19 na świecie zmarło ponad 6,8 mln osób. Na Filipinach potwierdzono ponad 4 mln przypadków zakażeń, a ponad 66 tys. osób zmarło tam w wyniku tej choroby (stan na 7 marca 2023 roku).
Na stronie filipińskiego ministerstwa zdrowia widoczna jest informacja, że szczepionki nie są w tym kraju obowiązkowe. Jednak – jak czytamy – „rząd zdecydowanie zachęca społeczeństwo do szczepień i ochrony przed chorobami, którym można zapobiegać”.
Na Filipinach w pełni zaszczepionych zostało niemal 74 tys. osób (stan na 8 marca 2023 roku). Jak podaje The Johns Hopkins University, ponad 71 proc. społeczeństwa w tym kraju przyjęło co najmniej jedną dawkę szczepionki przeciw COVID-19.
Korelacja czasowa nie oznacza związku przyczynowo-skutkowego
W analizowanych postach czytamy, że „szczepionki przeciw COVID-19 są powodem setek tysięcy zgonów” na Filipinach. W rzeczywistości szczepionki przeciw COVID-19 są nie tylko skutecznym, lecz także bezpiecznym sposobem walki z pandemią również w tym kraju. Nie każdy zgon, który nastąpił po szczepieniu, wydarzył się z powodu przyjęcia preparatu, gdyż korelacja czasowa nie jest równa występowaniu związku przyczynowo-skutkowego.
Tak samo jak widok szczeniaka i podartego swetra w jego pobliżu nie oznacza automatycznie, że to zwierzę zniszczyło ubranie, tak zgon, który wydarzył się po szczepieniu, nie musiał być spowodowany przez zaszczepienie.
W przypadku szczepień na dużych populacjach nieuniknione jest, że w pewnym odstępie czasowym może dojść do zdarzeń niepożądanych czy nawet zgonów wskutek wielu przyczyn niezwiązanych z przyjęciem preparatu. Dopiero po przeprowadzeniu badań można orzec, czy to szczepienie doprowadziło do określonego zdarzenia.
Podsumowanie
Sąd na Filipinach nie wydał nakazu aresztowania Billa Gatesa. Doniesienia na temat szczepionek przedstawione w postach również są nieprawdziwe. Gdy trafiamy na nową, niezwykłą wiadomość, warto zwrócić uwagę nie tylko na samą treść komunikatu, ale również na autora przekazu, szczególnie gdy żadne wiarygodne źródło nie potwierdza przedstawianych przez niego twierdzeń.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter