Obalamy fałszywe informacje pojawiające się w mediach społecznościowych oraz na portalach internetowych. Odwołując się do wiarygodnych źródeł, weryfikujemy najbardziej szkodliwe przykłady dezinformacji.
Celebryci promowali „fałszywe” szczepionki i maseczki? Nieprawda
Informacje niezgodne z prawdą w nagraniu na Facebooku.
Celebryci promowali „fałszywe” szczepionki i maseczki? Nieprawda
Informacje niezgodne z prawdą w nagraniu na Facebooku.
FAKE NEWS W PIGUŁCE
- Na Facebooku pojawiło się nagranie, w którym mężczyzna pyta celebrytów, jak się czują z tym, że w trakcie pandemii promowali „ten fałsz, tę nieprawdę i namawiali ludzi do noszenia maseczek, do szczepień” (czas nagrania 00:01). Chorobę COVID-19 nazwano w filmie „kłamstwem” (czas nagrania 00:57).
- Część celebrytów zaangażowała się w promowanie szczepień i noszenia maseczek. Jednak zarówno szczepionki, jak i maseczki są skutecznymi i bezpiecznymi sposobami walki z pandemią.
- COVID-19 jest prawdziwym zagrożeniem. Z powodu tej choroby zmarło na świecie ponad 6,9 mln osób.
14 lipca 2023 roku na facebookowym profilu o nazwie Neos – Nowy system dla Polski opublikowano nagranie z udziałem dwóch mężczyzn. Jego tematem są sposoby walki z koronawirusem. „Ja się pytam właśnie celebrytów, aktorów, ludzi medialnych, ludzi z zasięgami, jak się teraz czujecie, jak wcześniej promowaliście po prostu ten fałsz, tę nieprawdę i namawialiście ludzi do noszenia maseczek, do szczepień” – tak rozpoczyna się materiał wideo (czas nagrania 00:01).
COVID-19 określa się w filmie kłamstwem (czas nagrania 00:57), a maseczki nazwano „szmatami” (czas nagrania 00:53).
Post na Facebooku, w którym zamieszczono omawiany film, cieszy się sporym zainteresowaniem. Zyskał ponad 2,1 tys. reakcji, a wyświetlono go ponad 51 tys. razy. Wśród niemal 206 komentarzy czytamy m.in.: „Brawo Panowie że mówicie głośno oczywistą prawdę”, „Ten temat trzeba drążyć mimo że to mamy za sobą.Bo szykują dla nas nowe niespodzianki.To była próba ile mogą,zaszczuli ludzi przeciwko sobie.Ludzie skakali sobie do oczu bo kto nie miał kagańca na twarzy.Tworzyli filmy z trupami na placach gdzie podczas programu ludzie wychodzili z worków.To była lekcja dla nas wszyskich.A Polak jest mądry po szkodzie….. pozdrawiam”.
Mężczyźni widoczni w filmie to osoby nagrywające materiały na kanał na YouTubie o nazwie Strong Ekipa. Wideo zamieszczone na Facebooku to fragment nagrania z tego serwisu (czas nagrania 08:16).
Szczepienia to nie „fałsz” – to sposób walki z pandemia
Mężczyzna wypowiadający się w filmie pyta „celebrytów, aktorów, ludzi medialnych, ludzi z zasięgami” o to, jak się czują z tym, że „namawiali ludzi do noszenia maseczek, do szczepień”. Jego zdaniem „promowali” oni „fałsz” i „nieprawdę” (czas nagrania 00:01).
Szczepienia przeciw COVID-19 stanowią skuteczny i bezpieczny sposób walki z pandemią koronawirusa. Z badania opublikowanego na łamach „The Lancet Infectious Diseases” wynika, że w ciągu pierwszego roku ich funkcjonowania spowodowały one zmniejszenie liczby zgonów z powodu COVID-19 o niemal dwie trzecie, dzięki czemu uratowano nawet do 19,8 mln osób.
Za pomocą modelowania matematycznego badacze wykazali, że szczepionki przyczyniły się do redukcji zgonów o 63 proc. w pierwszym roku ich wykorzystania. Z czasem odporność po przyjęciu szczepionki maleje, jednak – jak wskazano w przeglądzie opublikowanym przez „The Lancet Respiratory Medicine” – ryzyko zachorowania można ponownie zredukować dzięki dawce przypominającej szczepionki.
Maseczka skutecznym sposobem przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się koronawirusa
Co więcej, również noszenie maseczek – jako sposób walki z pandemią – zostało uznane przez mężczyznę z filmiku za „fałsz” i „nieprawdę” (czas nagrania 00:01), a maski są przez niego nazywane „szmatami” (czas nagrania 00:53).
W rzeczywistości liczne badania potwierdzają skuteczność noszenia masek w przeciwdziałaniu rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Dotyczy to zarówno osób chorych, jak i tych, które chcą się chronić przed zakażeniem.
Nie oznacza to jednak, że nawet jeśli wszyscy nosilibyśmy maseczki podczas pandemii, to liczba przypadków COVID-19 stałaby się równa zeru. W ochronie przed zachorowaniem konieczne jest zastosowanie również innych zasad. Wśród nich znajduje się m.in.: zachowanie dystansu, mycie rąk, utrzymywanie odpowiedniej wentylacji pomieszczeń, a czasem też stosowanie innych środków ochrony osobistej. Sama maseczka – aby wykazywała skuteczność – musi być zakładana, noszona i zdejmowana w prawidłowy sposób.
COVID-19 to realne zagrożenie, nie – „kłamstwo”
Noszenie maseczek i przyjęcie szczepionki było zdaniem mężczyzny zbędne, gdyż sam COVID-19 „okazał jednym wielkim kłamstwem” (czas nagrania 00:57).
Pandemia COVID-19 doprowadziła do ponad 6,9 mln zgonów. To liczba większa niż wszyscy mieszkańcy Bułgarii. W Polsce z powodu tej choroby zmarło ponad 119 tys. osób – to tak, jakby życie stracili wszyscy mieszkańcy Elbląga. Niebezpieczeństwo spowodowane przez COVID-19 nie jest więc kłamstwem, a realnym problemem.
Co więcej, mimo że z perspektywy Polski sytuacja związana z zagrożeniem COVID-19 uspokoiła się (odnotowuje się niewiele przypadków tej choroby w porównaniu z ubiegłymi latami), to globalnie koronawirus nadal stanowi ryzyko. W maju 2023 roku Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ogłosiła zakończenie globalnego stanu zagrożenia COVID-19. Organizacja podała jednak, że choroba ta „jest obecnie ustabilizowanym i wciąż trwającym problemem zdrowotnym”.
Celebryci zachęcali do szczepień i noszenia maseczek
Część znanych osób faktycznie zaangażowała się w promowanie szczepionek – sposobu walki z pandemią. Jedną z nich była Iga Świątek. Jak pisaliśmy w naszej wcześniejszej analizie, fakt ten również stał się przedmiotem przekazów niezgodnych z prawdą. Twórcy fałszywych wpisów dotyczących szczepień przeciw COVID-19 wykorzystywały popularność tenisistki, aby zyskać odbiorców.
W trakcie pandemii można było znaleźć zdjęcia celebrytów pozujących w maseczkach, co można uznać za promowanie tego sposobu przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Swój wizerunek w maseczce udostępnili m.in.: Robert Lewandowski, Katarzyna Zielińska, Wojciech Szczęsny, Marcin Bosak, Filip Chajzer i Dorota Gardias.
Julia Wieniawa przypominała swoim fanom, by „pamiętali o maskach”. Z kolei Paulina Sykut-Jeżyna zamieściła na Instagramie zdjęcie ze swoją córką, na którym obie mają zasłonięte usta i nosy. „Dużo rozmawiamy o tym, co dzieje się dookoła. Dzieci, muszą wiedzieć, że to poważna sprawa. Spod masek wysyłamy Wam uśmiech i dobrą enegię” – napisała celebrytka w kwietniu 2020 roku.
Wyświetl ten post na Instagramie
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter