Obalamy fałszywe informacje pojawiające się w mediach społecznościowych oraz na portalach internetowych. Odwołując się do wiarygodnych źródeł, weryfikujemy najbardziej szkodliwe przykłady dezinformacji.
„Charlie Hebdo” na okładce wyśmiewa ukraińską szablistkę? Fałsz
Grafika na okładce francuskiego tygodnika satyrycznego jest przeróbką.
Źródło: Twitter / Modyfikacje: Demagog
„Charlie Hebdo” na okładce wyśmiewa ukraińską szablistkę? Fałsz
Grafika na okładce francuskiego tygodnika satyrycznego jest przeróbką.
FAKE NEWS W PIGUŁCE
- W internecie opublikowano wpisy (1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8) przedstawiające satyryczną grafikę, która rzekomo znalazła się na okładce tygodnika „Charlie Hebdo” z 2 sierpnia 2023 roku. Ilustracja wyśmiewa zachowanie ukraińskiej szablistki Olhy Charłan, która odmówiła podania ręki Rosjance Annie Smirnowej po pojedynku podczas szermierczych mistrzostw świata w Mediolanie.
- Rzekoma okładka „Charlie Hebdo” jest nieprawdziwa i została przerobiona w celu rozpowszechniania prorosyjskiej dezinformacji. Na pierwszej stronie tygodnika z 2 sierpnia 2023 roku widnieje zupełnie inna ilustracja. Zastępca redaktora naczelnego „Charlie Hebdo” Jean-Loup Adenor zdementował na Twitterze doniesienia o satyrycznej grafice wyśmiewającej Ukrainkę.
Przynajmniej od 29 lipca 2023 roku w internecie zaczęły pojawiać się posty (1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8) przedstawiające rzekomą nową okładkę francuskiego tygodnika satyrycznego „Charlie Hebdo”. Zgodnie z informacją zawartą w prawym dolnym rogu ilustracji, czasopismo o numerze 1619 miało ukazać się 2 sierpnia 2023 roku.
Na satyrycznej ilustracji opublikowanej na okładce przedstawiono dwie szablistki. Jedna z nich wyciąga rękę, podczas gdy druga (ośmieszona groteskowo przerysowaną mimiką oraz zielonawą wydzieliną wypływającą z nosa) wymachuje bronią. W lewym górnym rogu umieszczono napis „la vraie fierté de son pays” (z franc. „prawdziwa duma swojego kraju”).
Jak poinformowali fact-checkerzy Fake Hunter oraz Stop Fake, grafika miała przedstawiać szablistki: Ukrainkę Olhę Charłan oraz Rosjankę Annę Smirnową. Sytuacja przedstawiona na ilustracji odnosiła się do pojedynku tych kobiet podczas mistrzostw świata w szermierce w Mediolanie 27 lipca 2023 roku. Olha Charłan po zwycięstwie z Anną Smirnową odmówiła podania ręki rywalce, co doprowadziło do jej dyskwalifikacji.
W opisach omawianych postów (1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8) umieszczono informację, że za pomocą ilustracji francuski tygodnik wyśmiał zachowanie Ukrainki.
Mimo że pojedyncze posty (1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8) nie spotykały się z dużym zainteresowaniem użytkowników mediów społecznościowych, to jednak grafikę tę masowo udostępniano (1, 2, 3, 4, 5, 6) na różnych grupach (1, 2, 3), co doprowadziło do zwiększenia jej zasięgu.
Na jeden z wpisów zareagowało prawie 50 kont i udostępniono go 10 razy. Wśród 6 komentarzy odnajdujemy głosy krytykujące zachowanie Ukrainki. Przetłumaczone z języka rosyjskiego wpisy brzmią następująco: „Prawo nie ma zastosowania do głupców, a już na pewno nie do nazistów wszelkiej maści….”. Nie brakuje również pochwał kierowanych w stronę rzekomych działań tygodnika: „Nawet nie trzeba komentować, CHARLIE HEBDO dość wymownie pokazała sytuację! Rosjanie podali jej rękę, a ona…..Tak było przez wiele lat…, Rosja »wyciągała rękę « do Ukrainy przez długi czas, a oni odpowiadali w ten sam sposób, co ich sportowiec, a w 2014 roku »przekroczyli wszelkie granice«!”.
Okładka „Charlie Hebdo” ukazana w poście jest przeróbką
W celu weryfikacji rzekomej okładki sprawdziliśmy oficjalną stronę internetową tygodnika „Charlie Hebdo”, gdzie znajduje się lista ostatnich wydań czasopisma. Jako że walka pomiędzy szablistkami odbyła się 27 lipca 2023 roku, od tamtego czasu do momentu opublikowania tej analizy ukazało się wyłącznie jedno wydanie „Charlie Hebdo” – numer 1619, który wypuszczono 2 sierpnia 2023 roku.
Jak się okazuje, okładka powielana w internetowych postach jest nieprawdziwa. W rzeczywistości grafika wspomnianego wydania tygodnika nie odwołuje się do walki Ukrainki z Rosjanką.
Fałszywość omawianej ilustracji potwierdzili w swoich artykułach również fact-checkerzy Fake Hunter oraz Stop Fake. Zgodnie z informacjami podanymi przez Fake Hunter, doniesienia dotyczące nowej okładki „Charlie Hebdo” zdementował Jean-Loup Adenor, zastępca redaktora naczelnego tygodnika. 31 lipca 2023 roku we wpisie opublikowanym na Twitterze podkreślił, że ilustracja nie jest prawdziwa, a „Charlie Hebdo” nie wydaje prorosyjskich treści satyrycznych.
Fałszywa okładka jest częścią kremlowskich działań dezinformacyjnych
Analizowana przez nas grafika to kolejny przykład prorosyjskich działań dezinformacyjnych. Ilustracja wyśmiewająca zachowanie ukraińskiej szablistki, która miała zostać opublikowana przez popularne zachodnie pismo, służy wzbudzeniu powszechnej niechęci do Ukraińców oraz ma przedstawiać Rosję w roli ofiary. Na łamach Demagoga wielokrotnie obalaliśmy już prorosyjską dezinformację. O tym, jak działa kremlowska dezinformacja i propaganda, przeczytasz w naszym artykule.
Wspieraj niezależność!
Wpłać darowiznę i pomóż nam walczyć z dezinformacją, rosyjską propagandą i fake newsami.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter