Obalamy fałszywe informacje pojawiające się w mediach społecznościowych oraz na portalach internetowych. Odwołując się do wiarygodnych źródeł, weryfikujemy najbardziej szkodliwe przykłady dezinformacji.
Cmentarzysko Tesli w Niemczech? Na nagraniu widać inny obiekt
W mediach społecznościowych można znaleźć wideo, na którym są widoczne liczne samochody ustawione na dużej przestrzeni. Z opisu filmu wynika, że to „cmentarzysko Tesli”. Z tej analizy dowiesz się, co tak naprawdę widać na nagraniu i jak można odnaleźć miejsce, gdzie powstało nagranie.
fot. Facebook i Pexels / Modyfikacje: Demagog
Cmentarzysko Tesli w Niemczech? Na nagraniu widać inny obiekt
W mediach społecznościowych można znaleźć wideo, na którym są widoczne liczne samochody ustawione na dużej przestrzeni. Z opisu filmu wynika, że to „cmentarzysko Tesli”. Z tej analizy dowiesz się, co tak naprawdę widać na nagraniu i jak można odnaleźć miejsce, gdzie powstało nagranie.
analiza w pigułce
- Na Facebooku opublikowano materiał, w którym widać rzędy równo zaparkowanych samochodów. Zgodnie z dołączonym opisem film miał przedstawiać „cmentarzysko Tesli”.
- Na nagraniu nie zarejestrowano „cmentarzyska Tesli”, lecz skład tej firmy w pobliżu jej dużej fabryki. Samochody widoczne w filmie czekają nie na zezłomowanie, a na dalszy transport w celu sprzedaży.
- Magazyn Tesli nie pomieścił wszystkich wyprodukowanych aut, więc firma wynajęła teren lotniska Neuhardenberg w Brandenburgii w celu ich przechowywania.
Temat elektrycznych samochodów nie traci na zainteresowaniu ze strony twórców fałszywych przekazów. Niektórzy przekonują, że pojazdy tego typu są szkodliwe dla klimatu, a inni straszą poważnymi pożarami tych samochodów.
Ostatnio na Facebooku pojawił się film, który rzekomo pokazuje, co dzieje się ze starymi samochodami elektrycznymi. „Cmentarzysko Tesli” – głosi opis nagrania, na którym widać liczne samochody postawione w rzędach na dużej, otwartej przestrzeni. Samochody mają podobno [pisownia oryginalna] „stać i czekać aż ich trawa zarośnie”.
Omawiany film cieszy się sporą popularnością na Facebooku. Ponad 3,1 tys. użytkowników tego medium społecznościowego udostępniło nagranie. Wśród komentarzy znajdujemy m.in. głosy o ironicznym zabarwieniu, takie jak np. [pisownia oryginalna]: „To może będzie te milion elektryków co morawiecki chciał”. Do tego autor wprowadzającego w błąd wpisu w jednym z komentarzy pisze również [pisownia oryginalna]: „U nas będzie ich prawdziwe i ostateczne cmentarzysko. Po to będą przecież dopłaty do starych elektryków w Polsce”, co dodatkowo może nadawać publikacji charakter spiskowy.
Nagranie zostało opublikowane także na TikToku, gdzie wyświetlono je ponad 1,7 tys. razy. Użytkownik, który zamieścił wideo na tej platformie, napisał [pisownia oryginalna]: „Eko…założenie fajne jeśli nie bierze się pod uwagę produkcji i utylizacji…a i jeszcze bezpieczeństwa,bo nigdy nie wiesz kiedy Ci się zrobi gorąco pod pupa”.
Gdzie znajduje się rzekome „cmentarzysko Tesli” i dlaczego te auta tam stoją?
Aby dowiedzieć się, z jakiego powodu samochody widoczne na nagraniu zostały w ten sposób zgromadzone, postanowiliśmy odszukać miejsce zarejestrowane w materiale. Poszukiwania rozpoczęliśmy standardowo, jednak nie przyniosły one oczekiwanych rezultatów. Wykorzystanie narzędzia do wstecznego wyszukiwania obrazem nie dało w tym przypadku odpowiedzi (1, 2, 3), co tak naprawdę znajduje się na nagraniu.
Mężczyzna wypowiadający się w tle materiału udostępnionego na Facebooku mówi po niemiecku. Co więcej, w pewnym momencie w jednej z wersji filmu z tego miejsca [czas nagrania 00:24] widoczna jest niemiecka flaga, dzięki czemu możemy wnioskować, że wideo powstało za naszą zachodnią granicą.
Kolejnym tropem prowadzącym do odpowiedzi na pytanie, gdzie powstało nagranie i co tak naprawdę się na nim znajduje, są charakterystyczne zabudowania ukryte pod trawą [czas nagrania 00:05]. Identyczne budowle mieszczą się (1, 2) przy lotnisku Neuhardenberg w Brandenburgii, na wschód od Berlina.
In addition:
1. #Neuhardenberg airport
2. #Müncheberg – Stadtpfarrkirche (church) on a hill
3. Cemex #Rüdersdorf – concrete production
4. #Grünheide (Mark) – central – town hall in the bottom left with rooftop window pic.twitter.com/PuyDHjwRye— Giga Berlin / Gigafactory 4 (@gigafactory_4) October 3, 2020
To nie „cmentarzysko Tesli” – powód umieszczenia aut w tym miejscu jest inny
Użytkownik, który zamieścił w serwisie X bardzo podobne nagranie z tego samego miejsca, pisze: „oto wideo z fabryki Tesli GigaBerlin w Niemczech”. Nie jest to do końca prawda. Samochody widoczne na nagraniu nie znajdują się konkretnie we wspomnianej fabryce, a na lotnisku zlokalizowanym nieopodal.
Tesla has to use an old German airport field (Neuhardenberg in Brandenburg) to store its Giga Berlin vehicles. pic.twitter.com/e47FgzT0nO
— Boomerberg (@OkBoomerberg) May 1, 2024
W materiale nie widać „cmentarzyska Tesli”, lecz samochody czekające na sprzedaż. Magazyn Tesli nie pomieścił wszystkich wyprodukowanych aut, dlatego firma wynajęła teren lotniska w celu ich przechowywania. Szymon Piaskowski, dziennikarz motoryzacyjny, wyjaśnia na łamach portalu motoryzacja.interia.pl:
„Niemiecka fabryka Berlin-Brandenburg odpowiada za modele, które trafiają na rynki europejskie, ale też poza naszym kontynentem. Na terenie fabryki jest oczywiście magazyn dla pojazdów oczekujących na transport do poszczególnych krajów, ale z uwagi na produkcję, która wynosi 6 tys. pojazdów tygodniowo, zaczęło brakować w nim miejsca. Tesla wynajęła więc poenerdowskie lotnisko i magazyny, które się na nim znajdują, aby nie powstały »zatory«. W nowym miejscu można przechowywać do 5 tys. aut, a jego zaletą jest też to, że znajduje się około 50 km od fabryki, więc koszt transportu pojazdów nie jest wygórowany”.
Magazyn Tesli przysparza problemów mieszkańcom okolicy
To, co widać na nagraniu, nie jest więc „cmentarzyskiem Tesli”, lecz magazynem umiejscowionym na terenie lotniska. Na temat nietypowego miejsca przechowywania samochodów pisały m.in. portale branżowe (1, 2) oraz lokalne media (1, 2, 3).
Publikacje w większości nie dotyczą jednak „cmentarzyska Tesli”, lecz problemów, jakich magazyn przysparza okolicznym mieszkańcom.
Bliskość fabryki i lotniska sprawia, że transporty między tymi miejscami odbywają się stosunkowo często, przez co lokalna społeczność skarży się na hałas i nagromadzenie ciężarówek z towarem. Pojawiają się także doniesienia o planowanym zamknięciu składu.
Wspieraj niezależność!
Wpłać darowiznę i pomóż nam walczyć z dezinformacją, rosyjską propagandą i fake newsami.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter