Obalamy fałszywe informacje pojawiające się w mediach społecznościowych oraz na portalach internetowych. Odwołując się do wiarygodnych źródeł, weryfikujemy najbardziej szkodliwe przykłady dezinformacji.
COVID-19 jest chorobą psychiczną? Fałszywe informacje
Nieprawdziwe treści na temat COVID-19 we wpisie na Threads.
fot. Pixabay / Modyfikacje: Demagog
COVID-19 jest chorobą psychiczną? Fałszywe informacje
Nieprawdziwe treści na temat COVID-19 we wpisie na Threads.
Analiza w pigułce
- We wpisie na portalu Threads stwierdzono, że COVID-19 jest chorobą psychiczną „odpłatnie wciskaną” ludziom.
- COVID-19 jest chorobą zakaźną wywołaną przez koronawirusa SARS-CoV-2, która dotyczy najczęściej układu oddechowego, a objawy mogą być podobne do przeziębienia lub grypy. Do zakażenia może dojść w wyniku bezpośredniego kontaktu z osobą zarażoną. Koronawirus rozprzestrzenia się drogą kropelkową, np. kiedy chora osoba mówi lub kaszle.
- COVID-19 może oddziaływać na zdrowie psychiczne (1,2,3,4), jednak to nie oznacza, że jest chorobą psychiczną. Ma podłoże infekcyjne, a nie psychiatryczne.
W czerwcu na portalu Threads pojawił się wpis, w którym napisano, że COVID-19 jest chorobą psychiczną. Omawiany post jest odpowiedzią na pytanie zadane do internautów w innym wpisie. Dotyczyło ono tego, kogo z pracowników ochrony zdrowia darzy się największym zaufaniem.
„Nikomu kto odpłatnie wciskał ludziom chorobę psychiczną zwana covidem a potem preparował tzw szczepionka” [pisownia oryginalna] – czytamy we wpisie.
COVID-19 nie jest chorobą psychiczną
COVID-19 to choroba zakaźna, którą powoduje koronawirus SARS-CoV-2. Objawy dotyczą najczęściej układu oddechowego i są pod pewnymi względami podobne do przeziębienia, grypy lub zapalenia płuc. COVID-19 może przebiegać łagodnie lub nawet rozwijać się bezobjawowo, ale może mieć także ciężki przebieg. Niektóre przypadki zachorowań wymagają nawet hospitalizacji.
COVID-19 może wpływać także na inne narządy, np. na serce lub mózg. Czasami po przebyciu tej choroby pojawia się tzw. mgła mózgowa, czyli stan spowolnienia umysłowego, w którym ciężko jest się skoncentrować lub zapamiętywać. Mgła mózgowa utrudnia także jasne i logiczne myślenie. Dr Lindsay McAlpine, współautorka badania na temat udarów mózgu u osób z COVID-19, w komentarzu dla American Heart Association poinformowała, że:
„Dokładne przyczyny problemów związanych z mózgiem nie są jasne, ale nie wydaje się, aby wirus bezpośrednio atakował tkankę mózgową. Wydaje się raczej, że wzmożona odpowiedź immunologiczna prowadzi do zakrzepów, które mogą powodować problemy z mózgiem […] Oprócz upośledzenia funkcji poznawczych obserwujemy pogarszające się lub nowo pojawiające się migreny. Widzimy nową neuropatię w nogach i ramionach – drętwienie, mrowienie, trudności w chodzeniu z powodu neuropatii”.
Czy COVID-19 zwiększa ryzyko zachorowania na chorobę psychiczną?
COVID-19 może wpływać na zdrowie psychiczne (1, 2, 3, 4), ale to nie znaczy, że jest chorobą psychiczną, jak podano we wpisie. Przeciwnie, jego podłoże jest infekcyjne, a nie – psychiatryczne.
Na stronie American Psychiatric Association czytamy, że osoby, które przechorowały COVID-19 mogą być bardziej podatne na rozwój chorób psychicznych. Jest to jednak skutek, a nie przyczyna tego schorzenia.
To, czy COVID-19 powoduje choroby psychiczne, jest nadal tematem badań. Jak napisano w artykule „Why is COVID-19 associated with mental illness?”, opublikowanym na stronie National Library of Medicine:
„Jednym z punktów wyjścia jest uznanie, że za choroby psychiczne odpowiadają [zarówno – przyp. Demagog] czynniki biologiczne, psychologiczne [jak i – przyp. Demagog] i społeczne […]. […] SARS-CoV-2 może przedostawać się do mózgu, a odpowiedź immunologiczna wywołana przez COVID-19 może mieć skutki neuronalne, a stan nadkrzepliwości COVID-19 może upośledzać strukturę i funkcję mózgu poprzez wpływ na naczynia mózgowe”.
Po przebyciu COVID-19 mogą wystąpić stany lękowe, zaburzenia nastroju lub bezsenność. Nie wszystkie te objawy muszą wynikać z samego działania wirusa, niektóre są np. związane z izolacją w czasie kwarantanny itp. Choroba ta może prowadzić również do pojawienia się objawów depresji lub zespołu stresu pourazowego.
Nie ulegaj dezinformacji, sprawdzaj fakty
Dezinformujące komunikaty na temat COVID-19 są nadal rozpowszechniane w mediach społecznościowych. W naszych analizach opisywaliśmy już nieprawdziwe przekazy, według których COVID-19 miał być np. bronią biologiczną czy skutkiem ubocznym działania anten 5G (1, 2).
COVID-19 to choroba, przez którą zmarły miliony ludzi. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) podaje (1, 2), że od początku pandemii do 7 stycznia 2024 roku zarejestrowano ponad 774 mln zachorowań, z czego dla ponad 7 mln ludzi skończyła się śmiercią.
Wspieraj niezależność!
Wpłać darowiznę i pomóż nam walczyć z dezinformacją, rosyjską propagandą i fake newsami.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter