Obalamy fałszywe informacje pojawiające się w mediach społecznościowych oraz na portalach internetowych. Odwołując się do wiarygodnych źródeł, weryfikujemy najbardziej szkodliwe przykłady dezinformacji.
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
Fałszywy cytat arcybiskupa Marka Jędraszewskiego
Część cytatu została wymyślona przez satyryczny portal ASZdziennik, a następnie przypisana arcybiskupowi.
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
Fałszywy cytat arcybiskupa Marka Jędraszewskiego
Część cytatu została wymyślona przez satyryczny portal ASZdziennik, a następnie przypisana arcybiskupowi.
Fałszywe informacje często przybierają formę zmyślonych cytatów, które przypisywane osobom publicznym mają na celu pokazanie ich w złym świetle. Dotyczy to i polskich duchownych, o czym pisaliśmy np. w analizie o abp. Michaliku czy w analizie o bp. Jerzym Mazurze. Problem fałszywych cytatów kilkukrotnie dotyczył także abp. Jędraszewskiego, co opisywaliśmy m.in. w naszych analizach.
20 sierpnia prywatna użytkowniczka Facebooka zamieściła post z grafiką przedstawiającą tekst „Arc.bp. Jędraszewski : nieszczęście kobiety zaczyna się, gdy chce nosić spodnie, zarabiać pieniądze i decydować o własnym ciele” i własnym komentarzem „Mądrości zebrane Talibów lokalnych”.
Taki sam post został zamieszczony w grupie SOLIDARNI Z POSŁAMI OPOZYCJI. Łącznie tylko na te dwa posty zareagowano ponad 1 000 razy, udostępniono prawie 1 300 razy, a użytkownicy napisali 400 komentarzy, których treść świadczy o wierze w przedstawioną informację: „Jedraszewski już zamilcz i idź do diabła bo szkodzisz polskiemu kościołowi”, „Nieszczęście mężczyzn zaczyna się, gdy wkładają sukienki.”, „Nieszczęściem dla kobiet to tacy jedraszewscy”.
Czy cytat Marka Jędraszewskiego jest prawdziwy?
Przedstawiony w poście cytat „nieszczęście kobiety zaczyna się, gdy chce nosić spodnie, zarabiać pieniądze i decydować o własnym ciele” jest prawdziwy tylko częściowo, dlatego poddajemy go analizie.
W grudniu 2020 roku Duszpasterstwo Kobiet Archidiecezji Krakowskiej zorganizowało rekolekcje adwentowe dla kobiet „Sercem słuchająca – jak Maryja”. Podczas mszy świętej przewodniczący jej abp Marek Jędraszewski wygłosił kazanie. Poruszał w nim m.in. kwestie związane z odbywającymi się Strajkami Kobiet, używając określenia „Julki”, krytykował kobiety za domaganie się prawa do aborcji, podkreślał odejście kobiet od wzoru kobiecości, jaki daje Maryja. Część cytatu można usłyszeć w nagraniu: „nieszczęście kobiety zaczyna się” (czas nagrania 49:50), które można obejrzeć w Internecie:
„Nieszczęście kobiety zaczyna się od momentu, kiedy chce być mężczyzną bis. A ona ma być sobą. W najpiękniejszym znaczeniu tego »być sobą«. Bo wtedy jest najpiękniej, także dla drugiego, zwłaszcza dla swojego ukochanego, ale i dla dzieci, i dla innych, dla narodu”.
Abp Marek Jędraszewski podczas kazania
Gdzie znajdziemy resztę cytatu?
Podczas tego wystąpienia abp Jędraszewski nie powiedział przypisywanych mu w poście słów. Nigdy też nie padły one w żadnym jego wystąpieniu publicznym. Pozostały fragment cytatu został dopisany przez autora artykułu pt. „Abp Jędraszewski mówi o »Julkach«. 10 naprawdę najgorszych cytatów z rekolekcji dla kobiet”, z satyrycznego portalu ASZdziennik.
Artykuł ten, reagujący na kazanie arcybiskupa, zawiera komentarze do 10 wybranych cytatów. W punkcie 7 umieszczono opisywany tu cytat: „nieszczęście kobiety zaczyna się, gdy chce być mężczyzną-bis” i skomentowano go słowami: „np. nosić spodnie, zarabiać pieniądze i decydować o własnym ciele czy coś”.
Zmanipulowany cytat pojawił się również na Twitterze, a tweeta podał dalej m.in. europoseł Łukasz Kohut.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter