Obalamy fałszywe informacje pojawiające się w mediach społecznościowych oraz na portalach internetowych. Odwołując się do wiarygodnych źródeł, weryfikujemy najbardziej szkodliwe przykłady dezinformacji.
HAARP i LOFAR przyczyną powodzi? Nauka mówi co innego
Czy powódź w Polsce została wywołana przez systemy HAARP i LOFAR? W naszej analizie przyglądamy się teorii spiskowej na temat wydarzeń z ostatniego miesiąca.
fot. Pixabay, Threads / Modyfikacje: Demagog
HAARP i LOFAR przyczyną powodzi? Nauka mówi co innego
Czy powódź w Polsce została wywołana przez systemy HAARP i LOFAR? W naszej analizie przyglądamy się teorii spiskowej na temat wydarzeń z ostatniego miesiąca.
ANALIZA W PIGUŁCE
- Na Threads opublikowano wpis, w którym poinformowano, że powódź w Polsce została wywołana za pomocą urządzenia pozwalającego na kontrolowanie pogody, jak np. HAARP czy LOFAR.
- Za katastrofę nie odpowiada żadne urządzenie. Pojawienie się niżu, który doprowadził do ulewnych deszczów oraz powodzi, jest zjawiskiem naturalnym, notowanym również w przeszłości. Intensywność opadów oraz ich tragiczne skutki wynikają w dużej mierze ze zmiany klimatu.
Powódź, która w ostatnim miesiącu nawiedziła m.in. Polskę czy Czechy, stała się przyczynkiem do powstania wielu fałszywych informacji. Wokół tragicznych wydarzeń pojawiły się również teorie spiskowe (np. 1, 2). W tej analizie przyglądamy się jednej z nich.
23 września na platformie Threads opublikowano krótki wpis nawiązujący do przyczyn powodzi. „Cała Europa pod wodą ….powodzie …zbieg okoliczności ?” – czytamy [pisownia oryginalna].
W odpowiedzi na post inny użytkownik napisał [pisownia oryginalna]: „Nie zapewne użyto Haarp,lofar albo rosyjska sura się uruchomiła Chociaż myślę że lofar został odpalony”.
Eksperci wskazują prawdziwe przyczyny powodzi
Przyczynami kataklizmu nie są tajne programy modyfikujące pogodę (1, 2, 3, 4). W celu poznania prawdziwych czynników, które wpłynęły na obserwowaną siłę powodzi, powinniśmy się zwrócić w stronę ekspertów – a nie anonimowych postów w mediach społecznościowych.
Jak podaje Nauka o klimacie: „na katastrofalne w skutkach ulewy we wrześniu 2024 wpłynęła zarówno zmiana klimatu, jak i nieprzystosowana do tak skrajnych warunków infrastruktura”.
Wyjaśnienie przyczyn aktualnych zjawisk pogodowych można też znaleźć w opublikowanej 25 września analizie przygotowanej przez World Weather Attribution (WWA).
W swoim aktualnym raporcie WWA wskazuje, że samo pojawienie się niżu, który doprowadził do ulewnych deszczów oraz powodzi, jest zjawiskiem normalnym, notowanym również w przeszłości. Natomiast intensywność opadów oraz ich tragiczne skutki wynikają w dużej mierze ze zmiany klimatu.
Czym są HAARP i LOFAR? Nie mają nic wspólnego z powodzią
Na temat teorii spiskowych mówiących o tym, że światowe elity mają wykorzystywać tajemnicze urządzenia do sterowania pogodą i wywoływania kataklizmów, pisaliśmy już nieraz. Przypominamy – HAARP, LOFAR ani żaden inny ośrodek nie jest w stanie modyfikować pogody, w tym wywoływać powodzi (1, 2, 3, 4).
HAARP to program badań o jawnym charakterze prowadzony przez University of Alaska Fairbanks. HAARP znajduje się w pobliżu miejscowości Gakona na Alasce. Podstawowym celem ośrodka jest prowadzenie badań nad procesami fizycznymi zachodzącymi w najwyższych partiach naszej atmosfery. HAARP nie wpływa na pogodę, ponieważ ta kształtuje się przede wszystkim w troposferze (na wysokości ok. 10 km), a ośrodek badawczy zajmuje się jonosferą, która zaczyna się ok. 60–80 km nad ziemią, a kończy się powyżej 500 km nad ziemią.
LOFAR, czyli Low-Frequency Array, również nie umożliwia manipulacji pogodą: to wieloantenowy radioteleskop. Służy on m.in. do wykonywania map bardzo dużych obszarów nieba. Umożliwia także badanie obiektów wczesnego wszechświata oraz analizę ewolucji galaktyk i ich gromad.
LOFAR składa się z ok. 25 tys. anten, które początkowo rozmieszczono w centrum Holandii, a następnie też w innych krajach w Europie.
Wspieraj niezależność!
Wpłać darowiznę i pomóż nam walczyć z dezinformacją, rosyjską propagandą i fake newsami.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter