Obalamy fałszywe informacje pojawiające się w mediach społecznościowych oraz na portalach internetowych. Odwołując się do wiarygodnych źródeł, weryfikujemy najbardziej szkodliwe przykłady dezinformacji.
Magda Gessler nie żyje? Fake news i próba oszustwa!
Fani „Kuchennych rewolucji” mogą spać spokojnie.
Źródło: Facebook / Modyfikacje: Demagog
Magda Gessler nie żyje? Fake news i próba oszustwa!
Fani „Kuchennych rewolucji” mogą spać spokojnie.
FAKE NEWS W PIGUŁCE
- Na Facebooku opublikowano post, z którego wynika, że Magda Gessler zginęła w wypadku samochodowym. Wpis zachęca do kliknięcia w link, gdzie rzekomo ma być nagranie z momentu zdarzenia.
- Magda Gessler ma się dobrze, na Instagramie chwali się czasem spędzonym z wnuczką.
- Strona, do której prowadzi link zamieszczony w poście, podszywa się pod portal Wirtualnej Polski. Aby rzekomo móc obejrzeć – nieistniejące – nagranie z tragedii z udziałem Magdy Gessler, należy podać swoje dane. W rzeczywistości to próba ich wyłudzenia przez oszustów.
„Wjechał w nią kierowca pod wpływem narkotyków” – czytamy w poście opublikowanym na Facebooku w grupie o nazwie Grupa Kody rabatowe, promocje, wyprzedaże. Do wpisu dołączono zdjęcie Magdy Gessler, restauratorki i prowadzącej program TVN „Kuchenne rewolucje”. Dołączono do niego link, pod którym rzekomo ma się znajdować wideo ilustrujące okoliczności śmiertelnego wypadku.
Podobne posty opublikowano w grupie Ogłoszenia Zielona Góra, Tablica ogłoszeń: sprzedaj, wymień oraz PRACA WARSZAWA Mińsk, Wołomin, Pruszków, Ząbki, Marki, Grodzisk, Otwock.
Pod postami (1,2) pojawiły się komentarze zachęcające do obejrzenia linkowanego wideo. „Co za baran jak można wsiadać do auta pod wpływem,co myslicie na ten temat? Oglądajcie nagranie dopóki jest dostępne” – czytamy w jednym z komentarzy (1,2), udostępnianych z tych samych kont na Facebooku co posty (1,2) z sensacyjną informacją o rzekomej śmierci Magdy Gessler.
Magda Gessler ma się dobrze, spędza czas z wnuczką
W sieci brak wiarygodnych informacji o śmiertelnym wypadku Magdy Gessler. Oficjalne profile w mediach społecznościowych (Facebook, Instagram) Magdy Gessler także milczą na temat jej rzekomej śmierci.
Za to restauratorka na Instagramie – już po publikacji postu o wypadku – chwali się, że spędza czas z wnuczką, a na Facebooku publikuje swoje selfie.
To scam, czyli próba wyłudzenia naszych danych
W internecie pojawiła się informacja nie tylko o śmiertelnym wypadku Magdy Gessler, ale także Roberta Lewandowskiego i Łukasza Fabiańskiego. W wypadku miał także rzekomo umrzeć Lech Wałęsa i Marcin Prokop. To nie czarna seria z udziałem dziennikarzy, sportowców i byłych polityków, lecz zwykła próba oszustwa.
Taka próba oszustwa internetowego nosi nazwę scamu. Kliknięcie linku dołączonego do posta wiążę się z ryzykiem ściągnięcia złośliwego oprogramowania lub koniecznością podania danych osobowych w celu „weryfikacji”. W ten sposób oszuści wchodzą w posiadanie naszych loginów i haseł.
Fałszywe informacje o wypadku z udziałem Magdy Gessler na stronie podszywającej się pod Wirtualną Polskę
Po wejściu w link zamieszczony w poście trafiamy na stronę podszywającą się pod Wirtualną Polskę. Adres ten (link zarchiwizowany) nie ma z portalem WP nic wspólnego, a sam link ma zupełnie inną treść niż poprawne adresy artykułów Wirtualnej Polski. Warto także zwrócić uwagę, że w tak krótkim tekście znajduje się kilka błędów interpunkcyjnych. Nie ma także żadnych wiarygodnych przesłanek, że istnieje dziennikarka Karolina Głapowska, podpisana jako autorka tekstu – Google milczy na jej temat.
Pod artykułem znajduje się wideo, a jego obejrzenie wymaga logowania. W ten sposób oszuści wchodzą w posiadanie naszych loginów i haseł.
Podsumowanie
Post o wypadku drogowym z udziałem Magdy Gessler to scam, czyli próba oszustwa internetowego. Jego celem jest skłonienie nas do kliknięcia w link, celem wyłudzenie naszych danych. Dlatego tak ważne jest korzystanie z wiarygodnych źródeł informacji i ostrożność w przypadku sensacyjnych treści.
Wspieraj niezależność!
Wpłać darowiznę i pomóż nam walczyć z dezinformacją, rosyjską propagandą i fake newsami.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter