Obalamy fałszywe informacje pojawiające się w mediach społecznościowych oraz na portalach internetowych. Odwołując się do wiarygodnych źródeł, weryfikujemy najbardziej szkodliwe przykłady dezinformacji.
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
Nie, WOŚP nie odmówiła wsparcia walki z koronawirusem
Po sieci krąży dezinformująca grafika.
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
Nie, WOŚP nie odmówiła wsparcia walki z koronawirusem
Po sieci krąży dezinformująca grafika.
W ostatnim czasie na portalach społecznościowych popularność zdobył post zawierający komentarz na temat rzekomego braku działań podjętych przez WOŚP wobec koronawirusa.
Treść zyskała ponad 2,4 tys. udostępnień i ponad 260 komentarzy, w których czytamy (wszystkie komentarze z pisownią oryginalną):
„Przecież to było do przewidzenia”,
„To gdzie poszły te pieniadze ,na jaki cel je przekazaliśmy ??”,
„Też nie lubię. To był zawsze oszust i kłamca. Ale nikt mi nie wierzył. Teraz wiem że miałam rację”.
Łączny zasięg posta szacowany jest na ponad 570 tys. wyświetleń.
Z treści grafiki wynika, że szef WOŚP Jerzy Owsiak podjął decyzję o wycofaniu się z wcześniej złożonej deklaracji dotyczącej przekazania na walkę z koronawirusem środków zebranych podczas ostatniego Finału Orkiestry.
Podobnego typu treści rozsyłane są także na Twitterze:
TO DEZINFORMACJA!
Po pierwsze, grafika sugeruje, że zbiórka podczas 28. Finał WOŚP zorganizowana została z myślą o walce z koronawirusem. To nieprawda.
Celem tegorocznej imprezy, jak możemy przeczytać na oficjalnej stronie Finału, było zapewnienie najwyższych standardów diagnostycznych i leczniczych w dziecięcej medycynie zabiegowej.
Najogólniej mówiąc – zbieramy środki na zakup najnowocześniejszych urządzeń dla ratowania życia i zdrowia dzieci potrzebujących różnego rodzaju operacji. Chirurdzy wszystkich specjalności dzień i noc w całej Polsce ratują życie tych dzieci. Będziemy się skupiać przede wszystkim na takich dziedzinach medycyny dziecięcej jak chirurgia ogólna, kardiochirurgia czy neurochirurgia. Aby operacje były skuteczne i bezpieczne i aby jak najmniej było powikłań, a wyniki wczesne i odległe nie różniły się od najlepszych na świecie, potrzebne są najnowocześniejsze i bardzo kosztowne urządzenia medyczne. Stanowią one niezbędne wyposażenie sal operacyjnych, oddziałów intensywnej terapii pooperacyjnej, czy zakładów diagnostyki obrazowej.
Należą do nich:
- lampy operacyjne,
- stoły operacyjne,
- diatermie,
- aparaty do znieczulenia,
- sprzęt monitorujący,
- urządzenia teletransmisyjne,
- aparaty RTG z ramieniem C
- zestawy endoskopowe.
Cel Finału obejmuje także zakup wyposażenia dla oddziałów intensywnej terapii pooperacyjnej. W ich przypadku planowane są zakupy inkubatorów, monitorów, respiratorów, a także strzykawek automatycznych i objętościowych. Ponadto, zarówno dla sal operacyjnych jak i oddziałów pooperacyjnych, niezbędne będą zakupy ultrasonografów i echokardiografów.
Podczas 28. Finału zebrana została rekordowa suma wynosząca 186 133 610,66 zł.
Każdy Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy to z punktu widzenia prawa jednodniowa zbiórka publiczna. Zgodnie z ustawą o zasadach prowadzenia zbiórek publicznych
Zbiórką publiczną jest zbieranie ofiar w gotówce lub w naturze w miejscu publicznym na określony, zgodny z prawem cel pozostający w sferze zadań publicznych, o których mowa w art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, oraz na cele religijne.
Organizator, zgodnie z art. 9. ustawy, musi określić cel zbiórki publicznej już na etapie jej zgłoszenia.
Zmiana celu zbiórki publicznej, jak czytamy w art. 12, możliwa jest tylko wtedy, gdy
cel podany w zgłoszeniu został osiągnięty lub ze względów obiektywnych nie może być dalej realizowany, o ile realizacja nowo zgłoszonego celu pozostaje w zakresie tych samych zadań ze sfery zadań publicznych, określonych w art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, lub pozostaje w zakresie celów religijnych.
Zmiana ta musi jednak nastąpić w trakcie trwania samej zbiórki. W myśl zasady, że prawo nie działa wstecz, WOŚP nie może obecnie zmienić celu zbiórki 28. Finału.
Po drugie, z informacji przekazanych przez rzecznika prasowego Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, Krzysztofa Dobiesa, wiemy, że organizacja angażuje się w walkę z koronawirusem na kilka sposobów:
- prowadząc akcję „Pomagamy!” mającą na celu wsparcie osób w podeszłym wieku w zakupach, spacerze z psem czy wykupieniu leków z apteki – https://pomagamy.wosp.org.pl,
- konsultując z Ministerstwem Zdrowia ewentualną pomoc w doposażeniu szpitali – na razie trwają rozmowy na temat zakupu specjalistycznych łóżek na stanowiska OIOM,
- zapewniając rozrywkę dla osób dorosłych i młodzieży w domach – cykl programów „Domowa Orkiestra”, https://www.youtube.com/playlist?list=PLPZ9sC5NT2-gHiMBZ_isB7BFCqrHXuUSP,
- prowadząc cykl porad dla rodziców na stronach wosp.org.pl odnośnie tego, jak spędzać czas z dziećmi – https://www.wosp.org.pl/.
W ostatnich tygodniach polską przestrzeń informacyjną zalewa fala fake newsów i dezinformacji wokół koronawirusa. Nie wierz niesprawdzonym i niewiarygodnym źródłom. Rzetelne informacje na temat koronawirusa znajdziesz w specjalnym serwisie https://www.gov.pl/web/koronawirus, na stronie Ministerstwa Zdrowia, na stronie WHO, a także na stronie Głównego Inspektoratu Sanitarnego.
Zachęcamy także do lektury naszego stale aktualizowanego raportu poświęconego koronawirusowi.
Wspieraj niezależność!
Wpłać darowiznę i pomóż nam walczyć z dezinformacją, rosyjską propagandą i fake newsami.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter