Obalamy fałszywe informacje pojawiające się w mediach społecznościowych oraz na portalach internetowych. Odwołując się do wiarygodnych źródeł, weryfikujemy najbardziej szkodliwe przykłady dezinformacji.
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
Papież Franciszek nie skrytykował Andrzeja Dudy i Joanny Lichockiej
Cytowane słowa nigdy nie zostały publicznie wypowiedziane przez patriarchę.
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
Papież Franciszek nie skrytykował Andrzeja Dudy i Joanny Lichockiej
Cytowane słowa nigdy nie zostały publicznie wypowiedziane przez patriarchę.
Już kilkukrotnie pisaliśmy o przypadkach przypisywania słów papieżowi Franciszkowi, który rzekomo miał w bardzo ostrych słowach krytykować np. polski Kościół katolicki. Dołączył do nich post opublikowany 20 lutego 2020 roku na prywatnym profilu facebookowym. Według grafiki papież miał rzekomo powiedzieć: „Świat staje się zły. Politycy zapominają o nauce Chrystusa i o zwykłych ludziach. Przykładem jest polityk Lichocka i Prezydent Polski Duda. Tacy politycy nie mogą być dla katolików przykładem”. Powołano się na inny profil facebookowy: Gazetę RDK.
Grafika została udostępniona ponad 1,5 tys. razy, a komentarze użytkowników w większości były pozytywne: „Zgadzam się z papieżem.”, „Super człowiek wie co mówi”, „Święte słowa”. Kilkoro nie uwierzyło, że słowa faktycznie zostały wypowiedziane przez papieża. Pojawiły się też komentarze negatywne: „To z pewnością hejt i to prymitywny.”, „Ale co on właściwie chce od Polski”.
Takie słowa nigdy nie padły z ust papieża Franciszka w trakcie publicznych wystąpień. Nie padają w żadnych dostępnych publicznie źródłach – ani oficjalnych, ani niewiarygodnych. Cytat został zmyślony. Papież niejednokrotnie wypowiadał się o polityce w sposób ogólny, np. w orędziu na 52. Światowy Dzień Pokoju na początku stycznia 2019 roku. Jednak nigdy nie wypowiadał się publicznie na temat polskich polityków, tym bardziej personalnie.
Papież Franciszek odniósł się do polityków np. w modlitwie w ich intencji podczas mszy w Domu św. Marty w kwietniu 2020 roku:
„Módlmy się dziś za osoby, których powołaniem jest polityka, wzniosła forma miłości – podkreślił Ojciec Święty. – Módlmy się za partie polityczne w różnych krajach, aby w czasie pandemii wspólnie szukały dobra kraju, a nie dobra własnej partii”.
Ostatnio papież zwrócił się do szefów państw uczestniczących w 27. Szczycie Iberoamerykańskim. Wskazał na potrzebę stworzenia kredytów bez pobierania odsetek, które mogłyby być rozwiązaniem dla najbiedniejszych w dobie kryzysu gospodarczego spowodowanego pandemią koronawirusa:
„Potrzeba woli politycznej, która będzie miała odwagę dokonania zmian priorytetów, aby ubodzy nie płacili najwyższej ceny za dramaty dotykające ludzkość”.
Wypowiadał się też, wskazując ogólny kierunek, jaki powinna przyjąć współczesna polityka. Jak powiedział na międzynarodowej konferencji pt. „Polityka zakorzeniona w ludzie”:
„Polityka, która lekceważy ubogich, nigdy nie może promować dobra wspólnego. Polityka, która lekceważy peryferia, nigdy nie zrozumie centrum i pomyli przyszłość z przeglądaniem się w lustrze”.
Jego wypowiedzi dotyczące polityki często osadzone są w kontekście sytuacji najuboższych.
Podsumowanie
To nie pierwszy raz, kiedy Gazeta RDK podaje zmanipulowane bądź nieprawdziwe cytaty przypisywane papieżowi Franciszkowi. Źródła tego nie można uznać za wiarygodne. Takie cytaty osiągają popularność w grupach, które prezentują poglądy polityczne zbieżne z treścią fałszywych cytatów.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter