Obalamy fałszywe informacje pojawiające się w mediach społecznościowych oraz na portalach internetowych. Odwołując się do wiarygodnych źródeł, weryfikujemy najbardziej szkodliwe przykłady dezinformacji.
Premier Morawiecki powiedział, że Tusk to nazista i Goebbels? Fałsz!
Zmyślona wypowiedź premiera powstała na podstawie cytatu z wizyty w Opocznie
Premier Morawiecki powiedział, że Tusk to nazista i Goebbels? Fałsz!
Zmyślona wypowiedź premiera powstała na podstawie cytatu z wizyty w Opocznie
Zniekształcone wypowiedzi polityków na dany temat to jeden z przykładów internetowej dezinformacji. Tego typu technika tworzenia fałszywych przekazów stosowana jest m.in. przez Gazetę RDK, której grafiki są udostępniane przez użytkowników Facebooka. Na naszej stronie internetowej weryfikowaliśmy doniesienia pochodzące ze strony gazety, dotyczące m.in. posła Kamila Bortniczuka czy wypowiedzi papieża Franciszka.
Na profilu jednej z użytkowniczek znalazła się grafika, informująca, że premier Mateusz Morawiecki miał nazwać Donalda Tuska „nazistą Goebbelsem”. Informacji tej towarzyszy wulgarny przypis: „Moralny karzeł przekroczył granicę !!!”. Ta sama grafika została opublikowana godzinę wcześniej przez Gazetę RDK. Jak się jednak okazuje, Mateusz Morawiecki nigdy nie wypowiedział przypisywanych mu słów.
Post ten spotkał się z dużą liczbą reakcji użytkowników Facebooka, którzy zostawili pod grafiką kilkaset reakcji i komentarzy. Wpis został podany dalej ponad 2,4 tys. razy. Spośród opinii zostawionych pod wpisem, wiele potwierdza wiarę w prawdziwość przytoczonego cytatu i wyraża oburzenie na słowa premiera: „Ta sprawa natychmiast do sądu. Myślę,że mecenas Giertych już ręce zaciera”, „Powinien za te chamskie i bezczelne słowa odpowiedzieć”, „Ta zniewaga pana Tuska -wymaga SĄDU dla tego parszywego kłamcy i PiS rządowego HAMA!!”.
Kancelaria premiera dementuje prawdziwość cytatu
Aby zweryfikować prawdziwość cytatu, skontaktowaliśmy się z Kancelarią Prezesa Rady Ministrów. W odpowiedzi na naszą prośbę Centrum Informacyjne Rządu poinformowało nas, że premier Morawiecki nie powiedział przypisywanych mu słów:
„Nie, premier Mateusz Morawiecki nie nazwał Donalda Tuska »nazistą Goebbelsem«. W wypowiedzi z 17 czerwca podczas spotkania z mieszkańcami powiatu opoczyńskiego premier odniósł się do znanego cytatu Josepha Goebbelsa: »Kłamstwo powtórzone tysiąc razy staje się prawdą«, wskazując na rozpowszechnienie nieprawdziwych informacji przez Platformę Obywatelską”.
Centrum Informacyjne Rządu w komentarzu dla Demagoga
Zapis spotkania wspomnianego w korespondencji znajduje się na stronie kancelarii premiera na Facebooku.
Również nasze własne poszukiwania źródła cytatu za pomocą słów kluczowych nie wykazały, aby premier Morawiecki użył takiego określenia w stosunku do Donalda Tuska.
Co rzeczywiście powiedział Mateusz Morawiecki?
W trakcie nagrania możemy usłyszeć, jak premier Morawiecki powołuje się na rzekomy cytat ministra propagandy III Rzeszy Josepha Goebbelsa: „Kłamstwo powtórzone tysiąc razy staje się prawdą” (zdaniem prof. Randalla Bytwerka z uniwersytetu w Calvin, autora bloga „Goebbels didn’t say it”, cytat ten jest nieprawdziwy):
„Uważajcie, bo Platforma Obywatelska jak Goebbels chce powtarzać tysiąc razy, że inflacja to jest wina rządu Prawa i Sprawiedliwości. Znaczy, że inflacja w Niemczech to też jest wina rządu Prawa i Sprawiedliwości? I w Stanach Zjednoczonych to też jest wina rządu tak?” (czas nagrania 18:50).
Wypowiedź premiera Morawieckiego znalazła się w artykułach m.in. w Rzeczpospolitej czy Polsat News.
Zwróćmy uwagę, że w wypowiedzi premiera ani razu nie pojawia się Donald Tusk. Nie ma również nawiązań do nazizmu.
Podsumowanie
Manipulacja kontekstem danej wypowiedzi czy wprost fałszowanie cytatów to jeden ze sposobów na promowanie nieprawdziwych informacji. Podobne praktyki analizowaliśmy w przypadku rzekomych wypowiedzi prof. Simona dotyczących pandemii. Trafiając na tego typu sensacyjne treści, warto weryfikować je w wiarygodnych źródłach, by zobaczyć, czy nie zostały one zniekształcone w celu nadania im nowego, dezinformującego znaczenia.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter