Obalamy fałszywe informacje pojawiające się w mediach społecznościowych oraz na portalach internetowych. Odwołując się do wiarygodnych źródeł, weryfikujemy najbardziej szkodliwe przykłady dezinformacji.
Ten film nie przedstawia powodzi w Kłodzku. To miasto w Hiszpanii w 2015 roku
Fala porywa kilka aut: czy to kolejny film przedstawiający powódź w Polsce? Wbrew temu, co stwierdzono w opisie, nie nagrano go w Kłodzku, a w Hiszpanii – i to wiele lat temu.
fot. TikTok / Modyfikacje: Demagog
Ten film nie przedstawia powodzi w Kłodzku. To miasto w Hiszpanii w 2015 roku
Fala porywa kilka aut: czy to kolejny film przedstawiający powódź w Polsce? Wbrew temu, co stwierdzono w opisie, nie nagrano go w Kłodzku, a w Hiszpanii – i to wiele lat temu.
Analiza w pigułce
- Na Facebooku oraz na TikToku opublikowano krótki film. Widać na nim, jak fala powodziowa zmywa kilka samochodów. Według informacji z wpisów (1, 2) nagrano go w Kłodzku 15 września 2024 roku.
- Film, na którym widać zatopione auta, nagrano w 2015 roku podczas powodzi w Adrze w Hiszpanii, a nie – w Kłodzku. Ulewne deszcze wystąpiły wtedy w kilku prowincjach na wybrzeżu kraju.
Media na bieżąco relacjonują sytuację na terenach dotkniętych powodzią we wrześniu 2024 roku. Również w mediach społecznościowych użytkownicy publikują informacje na ten temat. Zdarza się, że niektóre informacje są niesprawdzone i mogą wprowadzić innych w błąd. Kilka z nich analizowaliśmy już na łamach Demagoga (1, 2).
Na jednym z nagrań opublikowanych na Facebooku oraz na TikToku widać, jak fala powodziowa zmywa kilka samochodów. Jak możemy przeczytać w opisie, rzekomo pochodzi ono z Kłodzka i nagrano je 15 września 2024 roku.
Filmu z powodzi nie nagrano w Polsce: jak to sprawdzić?
W czasie takich wydarzeń jak klęski żywiołowe czy wojny w mediach społecznościowych mogą pojawiać się nagrania błędnie z nimi łączone. Wielokrotnie analizowaliśmy w Demagogu starsze filmy czy zdjęcia, które nie miały nic wspólnego z wydarzeniem, które według opisu miały przedstawiać (1, 2, 3). Z tego powodu warto to sprawdzić, zanim podamy taką informację dalej. Zadziałać może próba wstecznego wyszukiwania obrazem z użyciem wyciętych klatek z nagrania (np. przy użyciu wyszukiwarki Google Grafika lub Google Lens).
W wynikach wyszukiwania znajdziemy m.in. artykuł opublikowany w styczniu 2024 roku serwisie La Voz del Almeria. Możemy w nim przeczytać, że nagranie pochodzi z 2015 roku i nie dotyczy Kłodzka, lecz hiszpańskiego miasta – Adry.
Powódź wywołały wtedy nagłe, ulewne deszcze, które wystąpiły w kilku prowincjach na wybrzeżu kraju: w Walencji, w Alicante, w Granadzie i w Almeríi. Oprócz zniszczeń infrastruktury czy mienia odnotowano również ofiary śmiertelne. O powodzi w tym miejscach donosiło m.in. „El Pais”. Redakcja Konkret24 napisała, że dłuższą wersję filmu opublikowano 7 września 2015 roku na facebookowym profilu Avamet Meteorologia, należącym do Stowarzyszenia Meteorologicznego Walencji AVAMET.
Jak wygląda sytuacja w Kłodzku?
Zweryfikowane informacje na temat skutków powodzi w Kłodzku można znaleźć m.in. w lokalnych i w ogólnopolskich serwisach informacyjnych (np. 1, 2). Według doniesień Radia ZET ulice miasta zalała woda, a głębokość waha się od 0,5 do 1,5 m.
W „Gazecie Wrocławskiej” możemy z kolei obejrzeć zdjęcia po opadnięciu wody. Ukazują one zniszczenia budynków i infrastruktury. Redakcja w relacji z 16 września informuje również, że w mieście nie ma wody pitnej ani zasięgu. Nie kursują też pociągi.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter