Obalamy fałszywe informacje pojawiające się w mediach społecznościowych oraz na portalach internetowych. Odwołując się do wiarygodnych źródeł, weryfikujemy najbardziej szkodliwe przykłady dezinformacji.
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
Tylko szczepionka przeciw COVID-19 jest „darmowa”? Fake news!
Informacja pomija ważny kontekst — są inne refundowane leki i szczepionki.
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
Tylko szczepionka przeciw COVID-19 jest „darmowa”? Fake news!
Informacja pomija ważny kontekst — są inne refundowane leki i szczepionki.
-
W Internecie pojawiły się informację o tym, jakoby szczepionka przeciw COVID-19 była jedynym darmowym preparatem tego rodzaju, sugerując jednocześnie, że jest w tym jakiś ukryty cel.
-
Szczepionki przeciwko COVID-19 nią są jedynymi refundowanymi w całości preparatami medycznymi.
-
Refundowane są np. szczepionki obowiązkowe przeciwko błonicy, krztuścowi, odrze itd.
Akcja powszechnych szczepień przeciwko COVID-19 wzbudza wiele podejrzeń, które wielokrotnie były przyczyną powstawania fałszywych treści na ich temat. Taką informacją jest również post opublikowany na facebookowej grupie Forum Polska.
Udostępnia on grafikę z pytaniem: „Skoro rząd daje »darmowe « szczepionki na Covid 19, aby ocalić ludzkość To dlaczego nie dają darmowej insuliny dla cukrzyków, albo innych darmowych leków dla ludzi ciężko chorych?”. Przekazuje w ten sposób fałszywą informację, że państwo nie refunduje innych preparatów medycznych i sugeruje, że w darmowej dystrybucji szczepionek przeciwko COVID-19 jest jakiś ukryty cel.
Na post zareagowało prawie 500 osób i został udostępniony ponad 200 razy. Część komentarzy wskazuje na to, że użytkownicy uwierzyli w tę informację. „Zdrowy wał na ludziach” i „to proste szczepionke kupoje UE” – pisali.
Jest kilka szczepionek, za które nie trzeba płacić
Preparaty przeciwko COVID-19 są dostępne bezpłatnie w celu szybszej i skuteczniejszej walki z pandemią. Do bezpłatnych szczepionek należą również szczepionki obowiązkowe, do których należą szczepienia przeciwko:
- gruźlicy,
- zakażeniom pneumokokowym,
- błonicy,
- krztuścowi,
- polio (poliomyelitis),
- odrze,
- śwince,
- różyczce,
- tężcowi,
- wirusowemu zapaleniu wątroby typu B,
- zakażeniom przeciwko Haemophilus influenzae typu B.
Osoby z grup podwyższonego ryzyka są szczepione również przeciwko: ospie wietrznej, błonicy, tężcowi i wściekliźnie.
Szczepionka przeciwko COVID-19 jest bezpłatna, a jej przyjęcie jest dobrowolne, co wielokrotnie podkreślaliśmy na łamach naszego portalu.
Szczepionka przeciwko grypie jest odpłatna, ale według informacji w Serwisie Rzeczypospolitej Polskiej samorządy lokalne wielu województw przeznaczają fundusze na bezpłatne dawki dla seniorów (po 50–65 roku życia; różni się to w zależności od województwa), którzy niejednokrotnie są w grupie wysokiego ryzyka.
Państwo refunduje wiele leków – ich lista jest powszechnie dostępna
Rząd co dwa miesiące aktualizuje listę leków refundowanych (w całości lub częściowo). Jak możemy przeczytać w Serwisie Rzeczypospolitej Polskiej: pierwszeństwo mają leki, które zapewniają jak najlepsze efekty terapeutyczne przy najniższych kosztach. Prawo do bezpłatnych leków mają również kobiety w ciąży i seniorzy powyżej 75 roku życia.
Od września 2020 roku z bezpłatnych leków korzystać mogą kobiety w ciąży. Przysługują one od momentu stwierdzenia ciąży do 15 dni po planowanej dacie porodu. Wymagane jest potwierdzenie lekarza (specjalisty w dziedzinie położnictwa i ginekologii lub w trakcie tej specjalizacji). Ich nazwy dostępne są w aktualnych obwieszczeniach ministra zdrowia.
W przypadku programu dla seniorów obejmuje on leki stosowane w leczeniu chorób wieku podeszłego i na podstawie obowiązującego obwieszczenia refundacyjnego są wydawane pacjentom za odpłatnością ryczałtową 50 proc. lub 30 proc. Pełny wykaz tych leków znajduje się na stronie 75plus.mz.gov.pl albo na stronie Ministerstwa Zdrowia.
Podsumowanie
Nie jest prawdą, że szczepionka przeciwko COVID-19 jest jedyną, która jest w całości refundowana przez państwo. Istnieje wiele szczepionek i leków refundowanych, w tym takie, które są finansowane w całości.
Z wiarygodnymi informacjami na temat szczepionek przeciw COVID-19 można zapoznać się na stronach Światowej Organizacji Zdrowia, Amerykańskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób, Europejskiej Agencji Leków, a także w białej księdze pt. „Szczepienia przeciw COVID-19. Innowacyjne technologie i efektywność”, opracowanej przez inicjatywę Nauka przeciw pandemii.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter