Obalamy fałszywe informacje pojawiające się w mediach społecznościowych oraz na portalach internetowych. Odwołując się do wiarygodnych źródeł, weryfikujemy najbardziej szkodliwe przykłady dezinformacji.
Ukraiński atak na polską ciężarówkę? Fałsz
Zdjęcie przedstawia polski samochód, który w 2017 roku zapalił się na niemieckiej autostradzie.
fot. Facebook / Modyfikacje: Demagog
Ukraiński atak na polską ciężarówkę? Fałsz
Zdjęcie przedstawia polski samochód, który w 2017 roku zapalił się na niemieckiej autostradzie.
FAKE NEWS W PIGUŁCE
- Na Facebooku zostało opublikowane zdjęcie, które rzekomo ma ilustrować polską ciężarówkę podpaloną w Ukrainie. We wpisie czytamy, że „polscy kierowcy i flota transportowa są nagminnie atakowani przez tamtejszych przewoźników i miejscową ludność”.
- W rzeczywistości fotografia pochodzi ze stycznia 2017 roku i ilustruje pożar polskiego samochodu na autostradzie w Niemczech.
„Ukraina: Podpalono ciężarówkę z polskimi numerami rejestracyjnymi. To już kolejny taki incydent w ciągu ostatniego tygodnia. Polscy kierowcy i flota transportowa są nagminnie atakowani przez tamtejszych przewoźników i miejscową ludność” – czytamy w poście opublikowanym 20 listopada 2023 roku na Facebooku. Do wpisu dołączono zdjęcie, na którym widać pożar samochodu ciężarowego. Ta sama informacja została opublikowana m.in. w na fanpage’u Młodzi Patrioci i na innych profilach (1, 2, 3). Wcześniej wiadomość pojawiła się w serwisie X (dawny Twitter), gdzie udostępnił ją użytkownik Marcus (@quoante), który w przeszłości publikował już nieprawdziwe informacje o antyukraińskim wydźwięku.
Pod wpisem znajdziemy komentarze o antyukraińskim wydźwięku. „Już dawno mówiłem znajomym że jeszcze będziemy prosić Putina aby nas ratował przed Banderowcami i eurokołchozem” – czytamy w jednym z nich. W innym napisano: „Pisałem na samym początku pomocy na ukrajców tak się odwdzięczają ,ukrajniec ɓył wredny jakby mógł to widły w plecy wsadził” [pisownia oryginalna].
Zdjęcie pochodzi z 2017 roku i wykonano je w Niemczech
Wbrew twierdzeniu z posta zdjęcie nie ilustruje polskiego samochodu ciężarowego, zaatakowanego przez Ukraińców na terenie ich kraju. Można przekonać się o tym za pomocą wstecznego wyszukiwania obrazem.
Okazuje się, że fotografia spalonego samochodu ciężarowego została opublikowana w styczniu 2017 roku, czyli na długo przez rosyjską pełnoskalową inwazją na Ukrainę.
Według doniesień serwisu Trans.info zdjęcie z 17 stycznia 2017 roku (artykuł opublikowano dzień później) ilustruje pożar polskiej ciężarówki na niemieckiej autostradzie A-24. Kierowca nie doznał żadnych obrażeń. „Do pożaru doszło w wyniku uszkodzenia opony. 32-letni kierowca zdążył zjechać na pas awaryjny i częściowo na nasyp oraz opuścić płonącą już kabinę. Kilka sekund później płomienie zajęły już cały pojazd” – czytamy w relacji. Ten opis jest zbieżny z informacją opublikowaną przez brandenburską policję.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter